W 1984 roku dwaj amerykańscy naukowcy, Jon Postel oraz Paul Mockapetris, powołali do życia System nazw domenowych, czyli wszystkim znany dzisiaj DNS. Już po roku czasu można było rejestrować najpopularniejsze domeny najwyższego poziomu:

  • .com
  • .org
  • .edu
  • .gov 

15 marca 1985 roku producent komputerów z Massachusetts, firma Symbolic, zarejestrowała pierwszą komercyjną domenę symbolics .com.  

Ten właśnie dzień przyjęto za początek historii domen. Niedługo potem, bo w 1986 roku, powstały takie domeny jak: xerox .com, hp .com oraz ibm .com a rok później apple.com. Ciekawostką jest, że adres microsoft.com powstał dopiero 5 lat od tego czasu. 


Do 1992 roku zarejestrowano niecałe 15 tysięcy domen z globalną końcówką .com.


Początkowo rejestracja domen była darmowa. Jednak wszystko uległo zmianie w 1995 roku, kiedy to National Science Foundation zezwoliła firmie konsultingowej Network Solutions na pobieranie opłat. Ceny zaczynały się od 100$ za rejestrację na okres dwóch lat.

W 1998 roku Departament Handlu USA, pod naciskiem ówczesnego prezydenta Billa Clintona, złożył propozycję prywatyzacji systemu DNS, który do tej pory był kontrolowany przez rząd. Pierwsza propozycja spotkała się z powszechną krytyką, dopiero druga wersja dokumentu doprowadziła do powstania podmiotu zarządzającego domenami internetowymi ICANN.

Przez następne lata rejestrowało się coraz więcej domen, co spowodowało, że zaczęły się problemy ze znalezieniem wolnego adresu. W związku z tym  w 2011 roku ICANN podjął decyzję o wprowadzeniu większej ilości rozszerzeń. Natomiast to 2014 rok  był zdecydowanie rokiem rewolucji na rynku domenowym. Głównie dlatego, że do rejestracji udostępniono wówczas kilkaset nowych domen najwyższego poziomu. Dzisiaj nowe rozszerzenia stają się coraz bardziej popularne i więcej osób oraz firm przekonuje się o ich wysokim potencjale.


Historia domeny .PL

30 kwietnia 1991 w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano pierwszą krajową domenę najwyższego poziomu „.pl”. Najstarsza polska domena to www.fuw.edu.pl, a najstarsza z rozszerzeniem .pl to prawdopodobnie computerland.pl. Jednak od początku lat 90-tych, po resecie serwerów NASK, jako datę najstarszych domenach podawana data rejestracji to 1 stycznia 1995.

1995 rok to także data powstania pierwszego portalu internetowego WirtualnaPolska.pl. Dwa lata później, w 1997 roku swoją działalność rozpoczęła jedna z pierwszych polskich firm zajmujących się rejestracją domen, czyli Domeny.pl.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>