W 1984 roku dwaj amerykańscy naukowcy, Jon Postel oraz Paul Mockapetris, powołali do życia System nazw domenowych, czyli wszystkim znany dzisiaj DNS. Już po roku czasu można było rejestrować najpopularniejsze domeny najwyższego poziomu:

  • .com
  • .org
  • .edu
  • .gov 

15 marca 1985 roku producent komputerów z Massachusetts, firma Symbolic, zarejestrowała pierwszą komercyjną domenę symbolics .com.  

Ten właśnie dzień przyjęto za początek historii domen. Niedługo potem, bo w 1986 roku, powstały takie domeny jak: xerox .com, hp .com oraz ibm .com a rok później apple.com. Ciekawostką jest, że adres microsoft.com powstał dopiero 5 lat od tego czasu. 


Do 1992 roku zarejestrowano niecałe 15 tysięcy domen z globalną końcówką .com.


Początkowo rejestracja domen była darmowa. Jednak wszystko uległo zmianie w 1995 roku, kiedy to National Science Foundation zezwoliła firmie konsultingowej Network Solutions na pobieranie opłat. Ceny zaczynały się od 100$ za rejestrację na okres dwóch lat.

W 1998 roku Departament Handlu USA, pod naciskiem ówczesnego prezydenta Billa Clintona, złożył propozycję prywatyzacji systemu DNS, który do tej pory był kontrolowany przez rząd. Pierwsza propozycja spotkała się z powszechną krytyką, dopiero druga wersja dokumentu doprowadziła do powstania podmiotu zarządzającego domenami internetowymi ICANN.

Przez następne lata rejestrowało się coraz więcej domen, co spowodowało, że zaczęły się problemy ze znalezieniem wolnego adresu. W związku z tym  w 2011 roku ICANN podjął decyzję o wprowadzeniu większej ilości rozszerzeń. Natomiast to 2014 rok  był zdecydowanie rokiem rewolucji na rynku domenowym. Głównie dlatego, że do rejestracji udostępniono wówczas kilkaset nowych domen najwyższego poziomu. Dzisiaj nowe rozszerzenia stają się coraz bardziej popularne i więcej osób oraz firm przekonuje się o ich wysokim potencjale.


Historia domeny .PL

30 kwietnia 1991 w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano pierwszą krajową domenę najwyższego poziomu „.pl”. Najstarsza polska domena to www.fuw.edu.pl, a najstarsza z rozszerzeniem .pl to prawdopodobnie computerland.pl. Jednak od początku lat 90-tych, po resecie serwerów NASK, jako datę najstarszych domenach podawana data rejestracji to 1 stycznia 1995.

1995 rok to także data powstania pierwszego portalu internetowego WirtualnaPolska.pl. Dwa lata później, w 1997 roku swoją działalność rozpoczęła jedna z pierwszych polskich firm zajmujących się rejestracją domen, czyli Domeny.pl.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>