Gdy zapewni się już klientowi możliwość łatwego trafienia do internetowego serwisu oraz zagwarantuje się, że będzie on działał o każdej porze, należy jeszcze zatroszczyć się o to, aby wszystkie dane, które przekazuje on za pośrednictwem strony były bezpieczne.

Zagadnienie to jest istotne, gdyż na dane te często składają się elementy prywatne i poufne. Są to m.in. loginy, hasła, dane identyfikacyjne i kontaktowe, które jeżeli dostaną się w ręce osób nieuprawnionych, mogą zostać wykorzystane w sposób niewłaściwy. Coraz głośniejsze są w ostatnich latach przypadki handlu bazami danych konsumenckich.


Certyfikaty SSL

Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa danych, które powierzają nam klienci, jest zastosowanie certyfikatu SSL. Kojarzy się go najczęściej pod postacią zielonego paska adresu obecnego ze stronach bankowości online oraz dużych sklepów i serwisów internetowych.

Certyfikat SSL spełnia podwójną funkcję. Po pierwsze, zaświadcza o autentyczności odwiedzanej strony WWW. Po drugie, gwarantuje szyfrowanie i integralność przesyłanych danych. Tym samym czyni transmisję niedostępną dla osób trzecich i niewrażliwą na wszelkie próby ingerencji w pakiety danych.

Zabezpieczenia oparte o rozwiązania protokołu SSL należą obecnie do najwygodniejszych i najtańszych metod ochrony danych.

Elżbieta Kornaś, CertyfikatySSL.pl

Dlatego też certyfikaty cyfrowe wybierane są zarówno przez duże światowe korporacje, jak i przez niewielkie e-sklepy. Umożliwiają one pełną kontrolę poufności danych na etapie ich przesyłania między użytkownikiem końcowym a serwerem, na którym umieszczona jest strona WWW.

Bezpieczny e-biznes - bezpieczeństwo danych.

Szyfrowanie jest również jednym ze sposób spełnienia norm ochrony danych nakładanych przez ustawodawcę w art. 36 Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Zgodnie z powyższym przepisem, administrator danych ma obowiązek zabezpieczyć je m.in. przed nieuprawnionym ujawnieniem. W przypadku teletransmisji informacji przy użyciu sieci publicznej zawsze istnieje możliwość przejęcia przesyłanych danych przez osobę nieuprawnioną i w konsekwencji ich zmiany, uszkodzenia lub zniszczenia. Niezbędne jest zatem zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które ochronią przesyłane dane.

Źródło: Domeny.pl

Fot.: Flickr/David Goehring

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

Zagrożenia w internecie. Mapa anty(bezpieczeństwa).

Zagrożenia w Internecie. Mapa (anty)bezpieczeństwa

Zagrożenia w internecie. Jak wygląda globalna mapa (anty)bezpieczeństwa. Co powinno nas zaniepokoić? Zobacz nasz przegląd ostatnich ataków w sieci.

Czytaj dalej >>
ECC. Certyfikaty SSL.

Krzywe eliptyczne w certyfikatach SSL. Teraz silniejsze szyfrowanie

ECC to najnowszy asymetryczny algorytm szyfrowania, który jest alternatywą dla algorytmu RSA. 256-bitowy klucz ECC odpowiada takim samym zabezpieczeniom jak 3,072-bitowy klucz RSA.

Czytaj dalej >>
Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>