Nazwy z domeną .eu lub pisane cyrylicą .ею może rejestrować każda osoba, firma czy organizacja, która posiada siedzibę na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii lub w Liechtensteinie. Teraz, kiedy Wielka Brytania jest o krok od opuszczenia Unii, poza wieloma niewiadomymi pojawia się także kwestia rejestracji domen .eu przez Brytyjczyków. Co dla brytyjskich właścicieli 300.000 nazw z domeną .eu oznaczać będzie Brexit

Aktualizacja (31.01.2020)

  • 31 stycznia 2020 r. o północy Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską (tzw. Brexit).
  • Po tym dniu następuje tzw. „Okres przejściowy”, który potrwa co najmniej do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie mieszkańcy Wielkiej Brytanii i jej obywatele będą nadal mogli posiadać i rejestrować nazwy z domeną .eu.
  • Od 1 stycznia 2021 r. Wielką Brytanię zaczynają obowiązywać standardowe kryteria dotyczące tego kto może rejestrować i posiadać domenę .eu.

Kto może rejestrować domenę .eu?

Jak podaje Artykuł 4(2)(b) Regulation (EC) No 733/2002 nazwy z domeną .eu może rejestrować i być ich abonentem:

  • obywatel Unii, niezależnie od miejsca zamieszkania;
  • osoba fizyczna, która nie jest obywatelem Unii, i która ma miejsce zamieszkania w państwie członkowskim;
  • przedsiębiorstwo mające siedzibę w Unii; lub
  • organizacja mająca siedzibę w Unii, bez uszczerbku dla stosowania prawa krajowego.

W 2018 Komisja Europejska wydała niepokojące oświadczenie dotyczące nazw z domeną .eu zarejestrowanych przez rezydentów Wielkiej Brytanii. Jest ono o tyle nietypowe w świecie domen, że zwyczajowo zmiany polityczne nie wpływały na utrzymanie domen. Przykładem może być .su (Soviet Union), która nadal jest prowadzona, mimo że ZSRR upadł w 1991 r.

Z zastrzeżeniem wszelkich postanowień przejściowych, które mogą być zawarte w ewentualnej umowie o wypowiedzeniu, unijne ramy prawne dla domeny najwyższego poziomu .eu nie będą już miały zastosowania do Zjednoczonego Królestwa od daty wycofania. […] Od dnia wycofania firmy i organizacje mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, ale nie w UE, oraz osoby fizyczne zamieszkałe w Wielkiej Brytanii przestaną być uprawnione do rejestrowania nazw z domeną .eu lub, jeśli są one abonentami .eu, do odnowienia nazw z domeną .eu zarejestrowanych przed datą wycofania. Akredytowani rejestratorzy .eu nie będą uprawnieni do przetwarzania jakichkolwiek wniosków o rejestrację lub odnowienie rejestracji nazw domeny .eu przez te przedsiębiorstwa, organizacje i osoby.

Komisja Europejska

Jak zaznaczono w oświadczeniu, wszystko zależy od ewentualnej umowy, nie ma bowiem jasności co do terminu Brexitu, a nawet co do jego nieuchronności. Mimo to KE powiadomiła:

Anulowanie istniejących praw posiadaczy oraz zakaz rejestrowania przez rejestratorów kolejnych wniosków o rejestrację lub odnowienie w odniesieniu do nazw domen .eu, których posiadacze już nie są uprawnieni, muszą być przygotowane w taki sposób, aby niezbędne środki były skuteczne od dnia 1 stycznia 2021 r. lub w przypadku, gdyby nie było umowy o wypowiedzeniu, która obowiązywała do 30 marca 2019 r., od 30 marca 2019 r.

Komisja Europejska


Wielka Brytania, według raportu EURid za 2 kwartał 2018 r., to czwarty największy rejestrator domen .eu, po Niemczech, Holandii i Francji. Utrata 304.000 domen z dnia na dzień może okazać się bardzo bolesna dla .eu.


Źródło: https://eurid.eu/en/register-a-eu-domain/brexit-notice/

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla firmy?

Jaka domena dla firmy? Zainspiruj się!

Stawiasz pierwsze kroki pod własną marką. Dopełniłeś wszelkich formalności i chcesz teraz opowiedzieć o tym światu? Budując stronę swojego produktu bądź usługi nie zapominaj o detalach. To na ich podstawie klient wypracowuje opinię na temat marki.

Czytaj dalej >>