Nazwy z domeną .eu lub pisane cyrylicą .ею może rejestrować każda osoba, firma czy organizacja, która posiada siedzibę na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii lub w Liechtensteinie. Teraz, kiedy Wielka Brytania jest o krok od opuszczenia Unii, poza wieloma niewiadomymi pojawia się także kwestia rejestracji domen .eu przez Brytyjczyków. Co dla brytyjskich właścicieli 300.000 nazw z domeną .eu oznaczać będzie Brexit.

Aktualizacja (02.12.2020)

  • 31 grudnia 2020 roku abonenci Wielkiej Brytanii, posiadający domenę eu utracą prawo do rejestracji i utrzymania europejskiej domeny.
  • Do dnia 31 grudnia 2020 roku abonenci domeny .eu muszą zaktualizować swoje dane rejestracyjne w innym przypadku domeny zostaną zawieszone, a następnie usunięte.
  • Dane rejestrowe można zaktualizować, wskazując podmiot posiadający siedzibę w jednym z kwalifikujących się państw członkowskich Unii, aktualizując miejsce zamieszkania w państwie członkowskim bądź wskazując obywatelstwo państwa członkowskiego.

Aktualizacja (31.01.2020)

  • 31 stycznia 2020 r. o północy Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską (tzw. Brexit).
  • Po tym dniu następuje tzw. „Okres przejściowy”, który potrwa co najmniej do 31 grudnia 2020 r. W tym czasie mieszkańcy Wielkiej Brytanii i jej obywatele będą nadal mogli posiadać i rejestrować nazwy z domeną .eu.
  • Od 1 stycznia 2021 r. Wielką Brytanię zaczynają obowiązywać standardowe kryteria dotyczące tego kto może rejestrować i posiadać domenę .eu.

Kto może rejestrować domenę .eu?

Jak podaje Artykuł 4(2)(b) Regulation (EC) No 733/2002 nazwy z domeną .eu może rejestrować i być ich abonentem:

  • obywatel Unii, niezależnie od miejsca zamieszkania;
  • osoba fizyczna, która nie jest obywatelem Unii, i która ma miejsce zamieszkania w państwie członkowskim;
  • przedsiębiorstwo mające siedzibę w Unii; lub
  • organizacja mająca siedzibę w Unii, bez uszczerbku dla stosowania prawa krajowego.

W 2018 Komisja Europejska wydała niepokojące oświadczenie dotyczące nazw z domeną .eu zarejestrowanych przez rezydentów Wielkiej Brytanii. Jest ono o tyle nietypowe w świecie domen, że zwyczajowo zmiany polityczne nie wpływały na utrzymanie domen. Przykładem może być .su (Soviet Union), która nadal jest prowadzona, mimo że ZSRR upadł w 1991 r.

Z zastrzeżeniem wszelkich postanowień przejściowych, które mogą być zawarte w ewentualnej umowie o wypowiedzeniu, unijne ramy prawne dla domeny najwyższego poziomu .eu nie będą już miały zastosowania do Zjednoczonego Królestwa od daty wycofania. […] Od dnia wycofania firmy i organizacje mające siedzibę w Zjednoczonym Królestwie, ale nie w UE, oraz osoby fizyczne zamieszkałe w Wielkiej Brytanii przestaną być uprawnione do rejestrowania nazw z domeną .eu lub, jeśli są one abonentami .eu, do odnowienia nazw z domeną .eu zarejestrowanych przed datą wycofania. Akredytowani rejestratorzy .eu nie będą uprawnieni do przetwarzania jakichkolwiek wniosków o rejestrację lub odnowienie rejestracji nazw domeny .eu przez te przedsiębiorstwa, organizacje i osoby.

Komisja Europejska

Jak zaznaczono w oświadczeniu, wszystko zależy od ewentualnej umowy, nie ma bowiem jasności co do terminu Brexitu, a nawet co do jego nieuchronności. Mimo to KE powiadomiła:

Anulowanie istniejących praw posiadaczy oraz zakaz rejestrowania przez rejestratorów kolejnych wniosków o rejestrację lub odnowienie w odniesieniu do nazw domen .eu, których posiadacze już nie są uprawnieni, muszą być przygotowane w taki sposób, aby niezbędne środki były skuteczne od dnia 1 stycznia 2021 r. lub w przypadku, gdyby nie było umowy o wypowiedzeniu, która obowiązywała do 30 marca 2019 r., od 30 marca 2019 r.

Komisja Europejska


Wielka Brytania, według raportu EURid za 2 kwartał 2018 r., to czwarty największy rejestrator domen .eu, po Niemczech, Holandii i Francji. Utrata 304.000 domen z dnia na dzień może okazać się bardzo bolesna dla .eu.


Źródło: https://eurid.eu/en/register-a-eu-domain/brexit-notice/

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>