Certificate Transparency będzie obowiązkowe od kwietnia 2018. DigiCert wychodzi przed szereg i już od 1 lutego będzie domyślnie przekazywał wszystkie nowo wydane certyfikaty SSL do dzienników Certificate Transparency (CT).

Zmiana ta dotyczy tylko certyfikatów DigiCert, gdyż certyfikaty marki Symantec (tj. Symantec, RapidSSL, GeoTrust i Thawte), które od jesieni należą do DigiCert, zgodnie z umową zawartą z Google już rejestrują wszystkie nowe certyfikaty.

Co to jest Certificate Transparency?

Certificate Transparency, czyli Przejrzystość certyfikatu to mechanizm rejestrowania, który pomaga wzmocnić PKI, dodając element jawności i pomagając lepiej wykryć błędne wydanie.
Począwszy od marca 2018 r. każdy urząd certyfikacji będzie musiał rejestrować każdy wydany certyfikat SSL. Certyfikaty będą rejestrowane w publicznych bazach danych (dziennikach), w których certyfikaty mogą być łatwo wyszukiwane i monitorowane.

To z kolei pozwala właścicielom witryn zobaczyć pełną listę certyfikatów wydanych dla ich domen, co z kolei zapewnia lepszy nadzór nad działaniami Urzędów Certyfikacji.


Certyfikaty DigiCert SSL wydane po 1 lutego będą zawierały fragmenty danych zwane SCT – Signed Certificate Timestamps. Będą one osadzone bezpośrednio w certyfikacie, by informować przeglądarki internetowe, o tym, że certyfikat został zarejestrowany.

Co się stanie, jeśli mój certyfikat nie zostanie zarejestrowany?

Od kwietnia 2018 r. wszystkie nowo wydane certyfikaty będą musiały być rejestrowane. Jeśli Twój certyfikat został wydany przed kwietniem 2018 roku, nic się nie stanie. Jeśli jednak twój certyfikat zostanie wydany po terminie i nie pojawi się w dziennikach CT, będzie traktowany tak samo, jak certyfikat samopodpisany lub wygasły. Oznacza to, że przeglądarki wyświetlą ostrzeżenia.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

@Poczta Kwiatowa. Case study

®Poczta Kwiatowa, czyli jak bezpiecznie dostarczyć przesyłkę na drugi koniec świata?

Imieniny, urodziny? A może wyjątkowa rocznica? Lub po prostu, chęć powiedzenia “Dobrze, że jesteś”. Nie ważne czy jesteś blisko, czy daleko. ®Poczta Kwiatowa to rozwiązanie, które jest zawsze na czas.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>