Domena internetowa jest to unikalny adres, który pozwala odnaleźć w Internecie stronę www. Łatwa do użycia domena odpowiada adresowi IP, który jest trudnym do zapamiętania ciągiem numerycznym. Zadaniem domeny jest więc ułatwienie właścicielom i użytkownikom stron internetowych i poczty e-mail korzystanie z Internetu.


Domena internetowa

Internet to gigantyczna sieć komputerów połączonych ze sobą globalną siecią kabli. Każdy komputer w tej sieci może komunikować się z innymi komputerami. Aby je zidentyfikować, każdemu komputerowi przypisany jest adres IP, czyli ciąg liczb identyfikujących konkretny komputer w Internecie. Przykładowy adres IP ma formę: 91.198.146.17, przez co jest on dość trudny do zapamiętania.

Domeny stworzono, aby rozwiązać ten problem. Dzięki nim, aby odwiedzić witrynę internetową, nie musisz wprowadzać ciągu liczb. Zamiast tego wystarczy wpisać prostą domenę, jak np. domeny.plElementy domeny

Domena składa się z nazwy i rozszerzenia, które powszechnie nazywa się też końcówką, a profesjonalne TLD. Przykładowo w domenie „domeny.pl” nazwą jest „domeny„, a rozszerzeniem „.pl”.

Do domeny można utworzyć też subdomenę, jej format to: „panel.domeny.pl”. Jak widać, jest to pod-domena utworzona w domenie głównej.


Typy domen

Mówiąc o typach domen można mówić o rodzajach nazw domen i rodzajach ich rozszerzeń. Szukając końcówki dla nazwy swojej strony możesz kierować się zarówno lokalizacją, jak branżą.


Rozróżnia się rozszerzenia:

  • globalne, np. .com, .net – to najstarsze domeny, używane przez wszystkich na całym świecie,
  • krajowe, np. .pl, .de – to domeny przypisane do konkretnych państw, stosowane najczęściej przez podmioty działające w tych krajach,
  • nowe, np. .online, .dev – to końcówki dobrze opisujące branże, w której działają rejestrujące je podmioty,
  • terytorialne, czyli .eu, .lat i .asia to domeny przypisane do obszarów geograficznych większych niż państwa,
  • regionalne, np. .slask.pl, .waw.pl to domeny polskie odpowiadające konkretnym miastom lub regionom,
  • i funkcjonalne (np. .com.pl, .sklep.pl).

Domeny można też podzielić na te, których nazwa zawiera znaki diakrytyczne (domeny IDN) i takie bez tych znaków (np. ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Przeczytaj nasz artykuł o rodzajach nazw domen:


Więcej o domenach

Przeczytaj więcej na temat domen na naszym blogu w kategorii Domeny.

Pamiętaj, że możesz korzystać z domen zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN. Zarejestrowałeś domenę? Przekieruj ją na serwer. przekierować ją na serwer. W domeny.pl możesz każdy pakiet przetestować na okres 14 dni. Korzystaj z: hostingu www, serwera dedykowanego bądź serwera VPS.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>