Rynek domen ma się całkiem dobrze. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą bardzo wysokie kwoty. Rok 2016 dopiero się zaczął i już można usłyszeć o wielu transakcjach związanych z nazwami domen.

Kolejna sytuacja ma miejsce na zagranicznym rynku wtórnym domen. Zapewne każdy, kto ma założony profil na platformie Facebook wie, czym jest serwis Instagram. Otóż marka ta pięć lat temu zapłaciła chińskim cybersquatterom sto tysięcy dolarów za domenę www.Instagram.com. Dwa lata później Facebook przejął Instagram, płacąc bagatela miliard dolarów! Taka kwota bez wątpienia zrobiła wrażenie na niejednej osobie.

Chińczycy nie byli zadowoleni z tego powodu, twierdząc, że najwidoczniej dostali za nazwę domeny zbyt małą kwotę. W takim wyniku sprawy pomyśleli, że warto postarać się o unieważnienie transakcji przez chiński sąd. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ Facebook pozwał byłych właścicieli adresu, by uniemożliwić cybersquatterom przejęcie domeny i przede wszystkim, aby potwierdzić legalność umowy.

To wszystko nie jest jednak takie proste, jakim się być wydaje. W 2010 roku Instagram dostępny był pod nazwą instagr.am. Domena, którą sprzedali Chińczycy była w posiadaniu inwestora ze Stanów Zjednoczonych. Później sprzedano ją chińskiemu domainerowi Zhou Weimingowi. Marka cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony Internautów, które cały czas rosło.

Pod koniec 2010 roku Instagram miał już milion użytkowników, co zaowocowało wzrostem wartości nazwy domeny.

W styczniu 2011 roku spółka zapłaciła 100 tysięcy dolarów cybersquatterom z Chin. Już przed samą finalizacją transakcji na stronie who.is można było zauważyć wpis ze zmianą nazwiska abonenta adresu z Zhou Weiminga na Zhou Murong. Okazało się, że nowy abonent to nie kto inny, jak córka dotychczasowego ownera nazwy. Sprzedaż finalnie została przeprowadzona przez platformę Sedo.

Co ciekawe, teraz matka wraz z siostrami Zhou Murong pozwały ją a także spółkę Instagram przed sądem państwa środka. Powód? Zhou Murong nie miała prawa sprzedać domeny, która była własnością nieżyjącego ojca.

Jakie zdanie ma na to Facebook?

Państwo Zhou chcą przejąć adres, które w tej chwili jest warty miliony dolarów a wcześniej był ich własnością. Koncern twierdzi, że jest to najzwyklejsze oszustwo, chcąc, żeby transakcję sprzedaży domeny Instagram.com uznać przez sąd w Kalifornii.

Aby uniknąć takich problemów wystarczy, że zakupu dokonasz u zaufanego sprzedawcy. Profesjonaliści z serwisu Domeny.pl badają domenę pod kilkoma aspektami i wyceniają domeny na ich podstawie. Zajrzyj na https://domeny.pl i dowiedz się więcej!

Aktualizacja 11.02.2020

Usługa wyceny domen od lutego 2020 r. nie znajduje się w naszej ofercie.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres.

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres

Chcesz zarejestrować domenę, ale okazuje się, że wymarzona nazwa posiada już swojego abonenta. Domena jest już zajęta. Czy to oznacza, że szansa przepadła już bezpowrotnie? Nie koniecznie, poznaj usługę opcji na domenę.

Czytaj dalej >>
Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>