Rynek domen ma się całkiem dobrze. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą bardzo wysokie kwoty. Rok 2016 dopiero się zaczął i już można usłyszeć o wielu transakcjach związanych z nazwami domen.

Kolejna sytuacja ma miejsce na zagranicznym rynku wtórnym domen. Zapewne każdy, kto ma założony profil na platformie Facebook wie, czym jest serwis Instagram. Otóż marka ta pięć lat temu zapłaciła chińskim cybersquatterom sto tysięcy dolarów za domenę www.Instagram.com. Dwa lata później Facebook przejął Instagram, płacąc bagatela miliard dolarów! Taka kwota bez wątpienia zrobiła wrażenie na niejednej osobie.

Chińczycy nie byli zadowoleni z tego powodu, twierdząc, że najwidoczniej dostali za nazwę domeny zbyt małą kwotę. W takim wyniku sprawy pomyśleli, że warto postarać się o unieważnienie transakcji przez chiński sąd. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ Facebook pozwał byłych właścicieli adresu, by uniemożliwić cybersquatterom przejęcie domeny i przede wszystkim, aby potwierdzić legalność umowy.

To wszystko nie jest jednak takie proste, jakim się być wydaje. W 2010 roku Instagram dostępny był pod nazwą instagr.am. Domena, którą sprzedali Chińczycy była w posiadaniu inwestora ze Stanów Zjednoczonych. Później sprzedano ją chińskiemu domainerowi Zhou Weimingowi. Marka cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony Internautów, które cały czas rosło.

Pod koniec 2010 roku Instagram miał już milion użytkowników, co zaowocowało wzrostem wartości nazwy domeny.

W styczniu 2011 roku spółka zapłaciła 100 tysięcy dolarów cybersquatterom z Chin. Już przed samą finalizacją transakcji na stronie who.is można było zauważyć wpis ze zmianą nazwiska abonenta adresu z Zhou Weiminga na Zhou Murong. Okazało się, że nowy abonent to nie kto inny, jak córka dotychczasowego ownera nazwy. Sprzedaż finalnie została przeprowadzona przez platformę Sedo.

Co ciekawe, teraz matka wraz z siostrami Zhou Murong pozwały ją a także spółkę Instagram przed sądem państwa środka. Powód? Zhou Murong nie miała prawa sprzedać domeny, która była własnością nieżyjącego ojca.

Jakie zdanie ma na to Facebook?

Państwo Zhou chcą przejąć adres, które w tej chwili jest warty miliony dolarów a wcześniej był ich własnością. Koncern twierdzi, że jest to najzwyklejsze oszustwo, chcąc, żeby transakcję sprzedaży domeny Instagram.com uznać przez sąd w Kalifornii.

Aby uniknąć takich problemów wystarczy, że zakupu dokonasz u zaufanego sprzedawcy. Profesjonaliści z serwisu Domeny.pl badają domenę pod kilkoma aspektami i wyceniają domeny na ich podstawie. Zajrzyj na https://domeny.pl i dowiedz się więcej!

Aktualizacja 11.02.2020

Usługa wyceny domen od lutego 2020 r. nie znajduje się w naszej ofercie.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>