Zastanawiasz się czym się różni domena od hostingu? Domena to, najprościej mówiąc, adres Twojej strony internetowej, który wyświetla się w pasku przeglądarki, np. domeny.pl. Natomiast hosting to usługa przechowywania, utrzymania strony internetowej na serwerze.

Aby Twoja strona mogła działać w Internecie potrzebujesz więc obu: domeny, pod którą będzie można znaleźć Twoją stronę, oraz hostingu – czyli miejsca, gdzie strona będzie działała.

Co to jest hosting? Definicja

Hosting to usługa, która pozwala na opublikowanie strony www w Internecie. Strony internetowe są hostowane (przechowywane) na serwerach. Gdy użytkownicy Internetu chcą wyświetlić Twoją stronę wszystko, co muszą zrobić, to wpisać adres strony internetowej w przeglądarce. Ich komputer połączy się wówczas z serwerem, a Twoja strona zostanie wyświetlona za pośrednictwem przeglądarki.


Wybierając hosting w Domeny.pl każdy z pakietów możesz przetestować bezpłatnie przez okres 14 dni. W zależności od potrzeb strony możesz wybierać od 60 GB do nawet 500 GB powierzchni dyskowej.

Czy muszę mieć domenę i hosting?

Sama domena nie wystarczy, abyś mógł dotrzeć do odbiorców, w pełni komunikować swoją ofertę i poszerzać grono zadowolonych klientów. Rejestrując domenę nabywasz prawo do używania jej – stajesz się abonentem. Oznacza to, że nikt inny pod tym adresem nie będzie w stanie dysponować domeną.


W momencie rejestracji domeny w Domeny.pl w procesie zakupowym masz możliwość doboru hostingu, czyli miejsca na którym Twoja strona będzie funkcjonowała. W tym momencie warto wspomnieć, że część właścicieli może wyłącznie nabyć prawo do własności domeny bez wybierania usługi jej przechowywania na serwerze. To sytuacja, w której posiadamy domenę ale nie jest ona przechowywana na żadnym serwerze. To nierzadka praktyka. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ten ruch w celu ochrony danej nazwy. Nawet jeżeli teraz nie decydują się na założenie strony internetowej, nie oznacza to, że wraz z ekspansją działalności nie będą chcieli jej wykorzystać. Jest jeszcze druga możliwość. Rejestrujemy domenę u danego operatora, natomiast na usługę hostingu decydujemy się u innego dostawcy.


Wybór domeny a wybór hostingu

Czy wybór domeny jest uzależniony od hostingu lub hostingu od domeny? Zasadniczo nie. Kierując się jednak chęcią wypozycjonowania swojej strony w wyszukiwarce przyjmuje się, że powinna ona być hostowana w kraju, do którego jest kierowana. Ma to pomóc wyszukiwarce w geotargetowaniu strony. Gdyby trzymać się tej wskazówki to kierując stronę internetową na Polskę powinieneś wybrać domenę .pl, a hosting w Polsce. Wówczas Google będzie wiedział, że strona na pewno jest kierowana na Polskę i wyświetli ją osobom w naszym kraju.

Oczywistym jest chyba dla każdego, że Google jest dość sprytny, żeby określić geotargetowanie strony na podstawie innych czynników, jak choćby język strony, więc wybór domeny i hostingu pod tym kątem nie jest konieczny.


Czy domenę należy kupić tam gdzie hosting?

Domena i hosting. Czy muszę mieć usługę u jednego dostawcy? Teoretycznie, nie ma takiej konieczności, ani obowiązku aby hosting był równocześnie zakupem towarzyszącym domenie. Domenę internetową możesz kupić u dowolnego rejestratora np. Domeny.pl, a hosting u innego dostawcy. Jednak z praktycznego punktu widzenia, taki zabieg optymalizuje Twoją pracę. Jeżeli posiadasz usługę u tego samego operatora możesz wówczas wygodnie zarządzać nimi w jednym miejscu. Wspólne konto dla domen i hostingu to wygoda. W przypadku ewentualnych pytań czy nieprawidłowości skrócisz czas wyjaśniania problemu, a poza tym łatwiej jest zarządzać jednym, wspólnym kontem, niż korzystać z kilku paneli klienta i opłacać kilka faktur u kilku firm.


Domena i hosting to podstawowa Twojej obecności w świecie on-line. Chcąc prowadzić internetową działalność potrzebujesz zarówno domeny, jak i hostingu. Domena, pozwoli znaleźć Cię pod konkretnym adresem, natomiast hosting zagwarantuje wirtualną przestrzeń dla strony www.

W domeny.pl to ponad 1000 rozszerzeń. Wybierasz spośród domen: zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN).

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 2
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>