Zastanawiasz się czym się różni domena od hostingu? Domena to, najprościej mówiąc, adres Twojej strony internetowej, który wyświetla się w pasku przeglądarki, np. domeny.pl. Natomiast hosting to usługa przechowywania, utrzymania strony internetowej na serwerze.

Aby Twoja strona mogła działać w Internecie potrzebujesz więc obu: domeny, pod którą będzie można znaleźć Twoją stronę, oraz hostingu – czyli miejsca, gdzie strona będzie działała.

Co to jest hosting? Definicja

Hosting to usługa, która pozwala na opublikowanie strony www w Internecie. Strony internetowe są hostowane (przechowywane) na serwerach. Gdy użytkownicy Internetu chcą wyświetlić Twoją stronę wszystko, co muszą zrobić, to wpisać adres strony internetowej w przeglądarce. Ich komputer połączy się wówczas z serwerem, a Twoja strona zostanie wyświetlona za pośrednictwem przeglądarki.


Czy muszę mieć domenę i hosting?

Sama domena nie wystarczy, abyś mógł dotrzeć do odbiorców, w pełni komunikować swoją ofertę i poszerzać grono zadowolonych klientów. Rejestrując domenę nabywasz prawo do używania jej – stajesz się abonentem. Oznacza to, że nikt inny pod tym adresem nie będzie w stanie dysponować domeną.

W momencie rejestracji domeny w Domeny.pl w procesie zakupowym masz możliwość doboru hostingu, czyli miejsca na którym Twoja strona będzie funkcjonowała. W tym momencie warto wspomnieć, że część właścicieli może wyłącznie nabyć prawo do własności domeny bez wybierania usługi jej przechowywania na serwerze. To sytuacja, w której posiadamy domenę ale nie jest ona przechowywana na żadnym serwerze. To nierzadka praktyka. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na ten ruch w celu ochrony danej nazwy. Nawet jeżeli teraz nie decydują się na założenie strony internetowej, nie oznacza to, że wraz z ekspansją działalności nie będą chcieli jej wykorzystać. Jest jeszcze druga możliwość. Rejestrujemy domenę u danego operatora, natomiast na usługę hostingu decydujemy się u innego dostawcy.


Wybór domeny a wybór hostingu

Czy wybór domeny jest uzależniony od hostingu lub hostingu od domeny? Zasadniczo nie. Kierując się jednak chęcią wypozycjonowania swojej strony w wyszukiwarce przyjmuje się, że powinna ona być hostowana w kraju, do którego jest kierowana. Ma to pomóc wyszukiwarce w geotargetowaniu strony. Gdyby trzymać się tej wskazówki to kierując stronę internetową na Polskę powinieneś wybrać domenę .pl, a hosting w Polsce. Wówczas Google będzie wiedział, że strona na pewno jest kierowana na Polskę i wyświetli ją osobom w naszym kraju.

Oczywistym jest chyba dla każdego, że Google jest dość sprytny, żeby określić geotargetowanie strony na podstawie innych czynników, jak choćby język strony, więc wybór domeny i hostingu pod tym kątem nie jest konieczny.


Czy domenę należy kupić tam gdzie hosting?

Domena i hosting. Czy muszę mieć usługę u jednego dostawcy? Teoretycznie, nie ma takiej konieczności, ani obowiązku aby hosting był równocześnie zakupem towarzyszącym domenie. Domenę internetową możesz kupić u dowolnego rejestratora np. Domeny.pl, a hosting u innego dostawcy. Jednak z praktycznego punktu widzenia, taki zabieg optymalizuje Twoją pracę. Jeżeli posiadasz usługę u tego samego operatora możesz wówczas wygodnie zarządzać nimi w jednym miejscu. Wspólne konto dla domen i hostingu to wygoda. W przypadku ewentualnych pytań czy nieprawidłowości skrócisz czas wyjaśniania problemu, a poza tym łatwiej jest zarządzać jednym, wspólnym kontem, niż korzystać z kilku paneli klienta i opłacać kilka faktur u kilku firm.


Domena i hosting to podstawowa Twojej obecności w świecie on-line. Chcąc prowadzić internetową działalność potrzebujesz zarówno domeny, jak i hostingu. Domena, pozwoli znaleźć Cię pod konkretnym adresem, natomiast hosting zagwarantuje wirtualną przestrzeń dla strony www.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>

Co to jest domena?

Domena internetowa jest to adres strony w internecie, który składa się z nazwy i rozszerzenia, tak zwanej końcówki (przykładowo: domeny.pl gdzie nazwa to "domeny" a końcówka ".pl"). Domena służy do odszukania strony www ...

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>