Co znajdziesz w tym artykule:
Domena .co to ciekawy przypadek domeny krajowej (ccTLD), która stosowana jest jak globalna (gTLD). CO przypisana jest do Kolumbii. Jednocześnie jest stosowana jako zamiennik dla .COM, ze względu na podobieństwo do niej – i większą dostępność.
Dla kogo domena .co?
Domena ta rejestrowana może być przez wszelkie podmioty, ale jest pewna grupa, która szczególnie ją sobie upodobała. Domena .CO jest bardzo popularna wśród technologicznych start-upów, a także znanych marek tworzących swoje kanały social lub mobile. Znanymi przykładami są:
- Twitter: t.co,
- Google: g.co,
- Amazon: a.co,
- Starbucks: sbux.co.
Co warto wiedzieć o domenie .co?
Domena .co jest wśród 25 najczęściej rejestrowanych domen na świecie, zaraz za .pl. Obecnie istnieje już 2 117 000 rejestrowanych z nią adresów. To dużo, ale z drugiej strony znacznie mniej niż .COM, co oznacza, że dostępność nazw z .CO jest znacznie większa.
Boom na tą domenę zaczął się w 2010 roku, kiedy to stała się ona powszechnie dostępna, bez restrykcji i wymagań.
Domenę .CO można rejestrować z nazwami zawierającymi polskie znaki jak ą, ć, ń, etc. Dostępne są też inne europejskie znaki diakrytyczne (IDN).
Dlaczego warto ją wybrać?
- Jest bardziej dostępna niż .COM, a jednocześnie ma to samo znaczenie (commercial, company, community) i jest uznawana przez Google za gTLD;
- Jest krótka, a przez to łatwa do zapisania i zapamiętania;
- Wg portalu 500Startups jest ona hitem wśród start-upów z Doliny Krzemowej, co dowodzi jej siły;
- mimo że jest t domena krajowa, Google traktuje ją jako globalną, o ile treści na stronie nie wskazują, że chodzi o Kolumbię.
Gdzie możesz ją kupić?
Nazwę z domeną .co możesz zarejestrować na Domeny.pl. Po prostu wejdź na domeny.pl/domena-co.html i sprawdź czy Twoja nazwa jest dostępna.
Masz domenę .co? Sprawdź rozwiązania, które mogę Ci się przydać: hosting www, kreator stron www, certyfikat SSL.
Przeczytałem bez bólu – dobry tekst.