#Domenopedia

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Wszystkie | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are currently 11 names in this directory beginning with the letter R.
Rejestracja domeny
Czynność wykupienia abonamentu na domenę na wyznaczony okres czasu, najczęściej rok. Domena w tym czasie jest zarezerwowana dla jej abonenta. W wypadku jej nie przedłużenia abonent traci do niej prawa.

Rejestrator domeny (registrar)
Rejestrator jest to firma jak Domeny.pl, która posiada możliwość przypisywania domen do ich abonentów.

Rejestrucjący (registrant)
Zobacz: abonent

Rejestry domen (registry)
Rejestry to organizacje stworzone przez ICANN w celu zarządzania dystrybucją nazw domenowych: krajowych (ccTLD) lub domen najwyższego poziomu (TLD).

Istnieje osobny rejestr dla każdego rozszerzenia. Przykładowo EURid jest rejestrem dla domeny .eu.

Rekord hosta
Zbiór informacji wskazujących komputerowi użytkownika, gdzie znajduje się domena i jej zasoby, jak na przykład strona www.

Rekord MX
Jeden z rekordów DNS. Jego skrót pochodzi od Mail Exchange (wymiana poczty). Rekordy te są wykorzystywane do kierowania e-maili wysyłanych do nazwy domeny do odpowiedniego serwera, aby następnie wysłać go do określonego adresu e-mail.

Rekord TXT
Jeden z rekordów DNS. Rekordy TXT nie zmieniają niczego w domenie, ale mogą być wyszukiwane w domenie. Rekordy te są powszechnie używane przez usługi takie jak Google, który poprosi o dodanie ciągu znaków do rekordu TXT, tak aby mogli oni odnaleźć rekord i sprawdzić czy jesteś właścicielem domeny, czy masz dostęp do rekordów DNS w domenie.

Restrykcje
Rejestracja domen może być objęta różnymi restrykcjami. Przykładowo, żeby zarejestrować nazwę domeny z rozszerzeniem .wien należy wykazać się związkami swojej strony, działalności z Wiedniem.

O ewentualnych restrykcjach zawsze przed ich zakupem jesteś informowany przez rejestratora.

Reverse cybersquatting

Reverse domain hijacking

Rozszerzenie
Rozszerzenie to inaczej Top-level Domain - ostatni po prawej element nazwy domeny, który pozwala zidentyfikować domenę. Przykładowo: .com, .pl czy .biz.

Poznaj najnowsze wpisy
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Zwiększ sprzedaż w swojej firmie dzięki influencer marketingowi

Zwiększ sprzedaż w swojej firmie dzięki influencer marketingowi

Wszyscy dorastaliśmy obserwując jak nasi idole promują napoje czy marki odzieżowe i pewnie niejeden produkt kupiliśmy wyłącznie z powodu tego skojarzenia. Dziś jednak marki potrzebują czegoś więcej...

Czytaj dalej >>