Co znajdziesz w tym artykule:
ccTLD, czyli domeny internetowe państw znane też jako domeny zagraniczne, narodowe czy krajowe, to rozszerzenia przypisane do konkretnych krajów, działające w zgodzie z krajowym prawem. To jeden z powodów, dla jakich warto się zatrzymać przy wyborze domeny krajowej.
Okres umowy abonenckiej
Przyzwyczajeni jesteśmy, że domeny można zarejestrować na 1 rok lub więcej. Zamawiając domenę zagraniczną możemy się zaskoczyć, ponieważ część takich domen dostępna jest tylko na okres dłuższy niż rok. Przykładem może być .as czy .uk rejestrowane na co najmniej 2 lata.
Znak towarowy
Jeśli posiadasz znak towarowy dla swojej marki z pewnością chciałbyś też posiadać domenę ze swoją nazwą. Niektóre kraje idą na przeciw tej potrzebie i wymagają znaku towarowego, by uzyskać zgodę na rejestrację domeny. Przykładem takiego kraju jest Ukraina i jej domena .ua.
Zasady etyczne
Są kraje, gdzie nazwa domeny musi spełniać wymogi „moralne” czy „etyczne”. Są takie, gdzie nazwa nie może odnosić się do seksu, religii czy polityki. Przykładem może być domena .ae, której strzeże prawo Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Najdłuższą listę wymogów z kategorii „etyczne” stawia jednak chińska domena .cn. Nazwy z nią rejestrowane nie mogą m.in. szkodzić honorowi narodu, zachęcać do obalenia rządu czy prowokować dyskryminacji.
Siedziba abonenta domeny
Niektóre domeny można zarejestrować tylko jeśli jest się obywatelem danego kraju, jego stałym rezydentem lub posiada się w nim zarejestrowaną firmę. Na takie wymogi trafią między innymi osoby chcące zamówić kanadyjską domenę .ca
ccTLD (country code top-level domain) bywają też używane w sposób niekonwencjonalny – do tworzenia tzw. hacków domenowych, np. youtu.be. Bywa, że tracą swój pierwotny związek z krajem i stają się globalne. Tak stało się z domeną .me czy .co.
Jak znaleźć i zamówić domenę krajową?
Na stronie https://domeny.pl/domeny-zagraniczne.html znajdziesz prawie 300 ccTLD do wyboru i dwie wygodne wyszukiwarki domen zagranicznych. Pierwsza pozwala szybko sprawdzić nazwę z domenami wybranego kraju lub z wybraną domeną.

Druga zaawansowana wyszukiwarka pozwala sprawdzić jednocześnie nazwę w kilku krajach lub kontynentach. Wpisz swoją nazwę, wybierz kontynent, wskaż kraje i sprawdź dostępność dla dziesiątek domen jednocześnie.
Zamawiasz domenę krajową? To może Ci się przydać: hosting www, kreator stron www, certyfikat SSL.