Wg sondażu w 75% spośród gospodarstw domowych, w których znajduje się co najmniej jedno dziecko, jest jeden smartphone a w ponad 50% tablet. Zgodnie z innym badaniem 93% nastolatków posiada własny komputer lub dostęp do niego. Przy tak łatwym dostępie do Internetu nie można się dziwić, że średnio dzieci i młodzież często spędzają nawet pół dnia surfując po sieci.


Dzieci ofiarami cyberataków

Nawet osoby dorosłe często nie są świadome jak powinny postępować w Internecie. Przyjmowanie obcych znajomych na social mediach czy klikanie w darmowe prezenty to chwyty na które wiele osób się łapie. Dzieci mimo, że często podchodzą z większym zamiłowaniem do nowinek technicznych niż dorośli, nie mają niestety odpowiedniego doświadczenia i wiedzy co im grozi. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie z tego sprawę i wykorzystują nieświadomość młodszych. Dlatego właśnie rodzice powinni większą uwagę poświęcić dzieciom i tłumaczyć zagrożenia związane z Internetem.

Poniżej przedstawiamy jakie zagrożenia łączą się z poszczególnymi narzędziami:

ZAGROŻENIA? PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE

Badania przeprowadzane w 2013 roku wykazały, jak wiele nastolatków podaje publicznie dane na portalach społecznościowych:

50% podaje prawdziwy wiek

41% podaje miasto, w którym żyją

45% podaje nazwę i lokalizację szkoły

14% podaje numer telefonu komórkowego

9% podaje swoje położenie

Wystarczy, że przestępcy zbiorą powyższe informacje na temat osoby. Będzie ich wystarczająco dużo, aby móc z powodzeniem zagrozić osobie.

W celu przybliżenia w jak banalny sposób cyberprzestępcy wykorzystują sytuacje do pozyskania danych podajemy dwa najczęściej występujące przykłady:

  1. Trzynastoletni Paweł wraz z rodziną wyjeżdża na wakacje za granicę. Podekscytowany chłopiec umieszcza posty ze wszystkimi miejscami, które chciałby zwiedzić. Poinformowany przez rodziców o zagrożeniach związanych z umieszczaniem danych na stronach www nie publikuje daty wyjazdu i powrotu. Ale niestety w postach których zamieszcza pojawia się informacja, że swoje urodziny spędzi za granicą. Dla przestępcy Jarka, jest to szansa do wykorzystania. Przeszukując profil Pawła, Jarek odnajduje datę jego urodzin. Dzięki temu zna termin, w którym rodzina Pawła będzie przebywać poza domem i jedyne co mu zostaje to udać się w tym terminie, włamać się i okraść rodzinę.
  2. Szesnastoletnia Marta uwielbia zakupy online. Lubi wyglądać modnie i chwalić się swoimi nowymi stylizacjami. Dlatego dodaje na FB swoje zdjęcia w nowych strojach. Ponownie nasz przestępca Jarek wykonuje małe śledztwo i wysyła wiadomość do Marty, która wygląda tak samo jak email od sklepu, w którym Marta kupuje ubrania. W wiadomości zawiera informację, że została dokonana nieznana wpłata na jej konto i instruuje, aby ściągnęła podsumowanie swoich płatności. Marta klika POBIERZ. Na komputer jej rodziców ściąga się wirus keylogger, który zbiera informacje w kolejnych sześciu miesiącach. Informacje te zawierają numery kart kredytowych, adresy e-mail, adres pocztowy jej rodziny i przyjaciół, a nawet numery ubezpieczenia społecznego.

Oba przykłady pokazują jak w łatwy sposób można wykraść dane prywatne korzystając z social media. W drugim przykładzie Jarek skorzystał z metody phishing. Podszył się pod inną osobę/instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji/nakłonienia do określonych działań.

ZAGROŻENIA? URZĄDZENIA MOBILNE

Dzieci w sieci, czyli jak niechcący sprowokować do ataku

Urządzenia mobilne są kolejną drogą dla przestępców do uzyskania informacji prywatnych. W obecnych czasach dorośli często, aby zająć czymś dziecko przez chwilę, dają mu do zabawy tablet czy smartfon. Dzieci oglądają filmy, grają w gry online etc. Atakujący wykorzystują to stosując wirus Trojan, który pojawia się w ukryciu jako aktualizacja plików. Dzieci wciągnięte w swoje gry czy w oglądanie bajki po wyskoczeniu aktualizacji, bez zapoznania się z tematem szybko nacisną ją, aby program działał dalej. Po aktualizacji zainstalowany wirus sprawdza czy użytkownik korzysta z cyfrowego portfela, sprawdza saldo rachunku, a następnie przekazuje środki na rachunek osoby atakującej. Wszystko to dzieje się bez wiedzy ofiary.

ZAGROŻENIA? DARMOWE GRY ONLINE

Gdy pytamy o to co dzieci robią w Internecie, 53% rodziców odpowiada, że grają w gry. Za pewne każdy z nas nie raz skorzystał z  bezpłatnych gier online, które kończą się na poziomie trzydziestym. Kolejne poziome dostępne są dla użytkowników dopiero po wykonaniu opłaty. Dzieci łatwo kuszą się na niskie opłaty za dalszą możliwość kontynuowania gry. Na urządzeniach mobilnych mogą nawet dokonać zakupu bez wiedzy dorosłych.

Aktualizacje gier dają kolejną możliwość atakującym do wykradzenia naszych informacji. Cyberprzestępcy ogłaszają wiele darmowych gier do pobrania, których aktualizacje służą jako programy wykradające informacje bądź łamiące zabezpieczenia urządzenia.


Jak rodzice mogą zmniejszyć ryzyko zagrożenia?

Pomimo, że wiele z tych zagrożeń mogą mieć tragiczne konsekwencje, są one łatwe do uniknięcia. Najłatwiejszym sposobem na ochronę siebie i dzieci jest ich edukacja.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

  1. Jasne komunikaty. Porozmawiaj z dziećmi na temat zagrożeń internetowych.
  2. Ustawienia prywatności. Upewnij się, że Twoje dzieci wiedzą i rozumieją ustawienia prywatności na Facebook i innych portalach społecznościowych. Pokaż im jak zmieniać ustawienia, poświęć czas i wykonaj zmianę z nimi.
  3. Aktualizacje i instalacje. Naucz dziecko, aby przed instalacją lub aktualizacją dowolnego programu przychodziło do Ciebie.
  4. Używaj komputera wspólnie z dzieckiem. Niech twoje dziecko pokaże Ci ulubione strony, gry czy portale społecznościowe. Porozmawiaj z nim spokojnie o tych stronach oraz w jako sposób strony te mogą przyczynić się do kradzieży danych.
  5. Standardowe konto użytkownika. Dobrym sposobem jest stworzenie osobnego konta użytkownika o standardowych ustawieniach. Konto administratora powinno być dostępne tylko dla Ciebie. Dzięki temu dzieci otrzymują ograniczoną możliwość instalacji programów na komputerze etc.
  6. Ustawienie komputera. ustaw komputer w miejscach ogólnie dostępnych w domu (salom, pokój dzienny). Dzięki temu możesz od czasu do czasu sprawdzić co robi Twoje dziecko.

Skorzystanie z tych wskazówek nie uchroni Twojego dziecka przed każdym zagrożeniem w sieci. Pomoże mu stać się bardziej ostrożnym i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa online.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>
Certyfikat VMC

Logo Twojej firmy w poczcie e-mail. Poznaj certyfikat VMC

VMC jest rodzajem certyfikatu cyfrowego, który potwierdza autentyczność Twojego logotypu w wiadomości. Oznacza to, że wysyłając e-mail, w skrzynce odbiorczej, adresat zamiast Twoich inicjałów, może zobaczyć logotyp Twojej marki.

Czytaj dalej >>
@Poczta Kwiatowa. Case study

®Poczta Kwiatowa, czyli jak bezpiecznie dostarczyć przesyłkę na drugi koniec świata?

Imieniny, urodziny? A może wyjątkowa rocznica? Lub po prostu, chęć powiedzenia “Dobrze, że jesteś”. Nie ważne czy jesteś blisko, czy daleko. ®Poczta Kwiatowa to rozwiązanie, które jest zawsze na czas.

Czytaj dalej >>