Można by pomyśleć, że Internet to istny bezmiar ciągle pojawiających się nowych stron www, a co z tym związane, także nowych domen. Końcówka roku 2015 okazała się wyjątkowa jeśli chodzi o rozwój tego sektora.


Dynamiczny wzrost rynku domen

Aż 15 milionów nowych adresów www pojawiło się w sieci w ciągu 3 miesięcy. Taką informację podaje operator końcówek .com i .net Verisign. Domeny, które były brane pod uwagę w badaniu należały do domen najwyższego poziomu. Zawierały domeny funkcjonalne oraz krajowe.

15 milionów? jaki to wzrost?

Wydawałoby się, że taka liczba jest niczym w porównaniu z ogromem sieci internetowej. Otóż nic bardziej złudnego. Jeśli by spojrzeć na dynamikę wzrostu pojawiania się nowych adresów w sieci, Verisign informuje, że wyniosła ona 5% w stosunku do wcześniejszego kwartału. Jeśli chodzi zaś o cały rok kalendarzowy dynamika wzrostu szacowana była na poziomie 9%, co oznacza, że przez cały rok 2015 w sieci pojawiło się 25,9 miliona nowych domen. Ta liczba robi wrażenie!

Warto zauważyć, że raport wykonany przez Verisign jest dokładny, ale nie zawiera tzw. subdomen. Subdomeny to adresy, które przynależą do domeny głównej lub domeny najwyższego poziomu. Nie zostały uwzględnione w raporcie, ponieważ nie są obsługiwane przez rejestry. A to oznacza, że faktyczny przyrost jest znacznie większy.

Wielka azjatycka inwestycja

Podczas analizy raportu Verisign nasuwa się pytanie, który kraj jest w posiadaniu największej ilości domen oraz gdzie inwestuje się najwięcej w domeny? Nie, to nie Stany Zjednoczone, które są dla nas wzorem państwa stworzonego do rozwoju biznesu. Mimo, że to oni zainicjowali program nTLD, to według platformy giełdowej Sedo, Amerykanie posiadają jedynie 10,8% adresów. Zdecydowanym królem inwestycji w domeny, okazały się Chiny, które posiadają, aż 54% wszystkich adresów.

Tymczasem za Chinami i Ameryką w czołówce domenowych mocarstw stoją inwestorzy z Niemiec. Na czwartym zaś miejscu  Wielka Brytania, którą gonią Kajmany. Może i Polska dołączy już niedługo do tego szacownego grona? Zobaczymy.

Już dziś zarejestruj domenę. Do dyspozycji masz ponad 1000 rozszerzeń. Wybieraj spośród domen zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres.

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres

Chcesz zarejestrować domenę, ale okazuje się, że wymarzona nazwa posiada już swojego abonenta. Domena jest już zajęta. Czy to oznacza, że szansa przepadła już bezpowrotnie? Nie koniecznie, poznaj usługę opcji na domenę.

Czytaj dalej >>
Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>