Można by pomyśleć, że Internet to istny bezmiar ciągle pojawiających się nowych stron www, a co z tym związane, także nowych domen. Końcówka roku 2015 okazała się wyjątkowa jeśli chodzi o rozwój tego sektora.


Dynamiczny wzrost rynku domen

Aż 15 milionów nowych adresów www pojawiło się w sieci w ciągu 3 miesięcy. Taką informację podaje operator końcówek .com i .net Verisign. Domeny, które były brane pod uwagę w badaniu należały do domen najwyższego poziomu. Zawierały domeny funkcjonalne oraz krajowe.

15 milionów? jaki to wzrost?

Wydawałoby się, że taka liczba jest niczym w porównaniu z ogromem sieci internetowej. Otóż nic bardziej złudnego. Jeśli by spojrzeć na dynamikę wzrostu pojawiania się nowych adresów w sieci, Verisign informuje, że wyniosła ona 5% w stosunku do wcześniejszego kwartału. Jeśli chodzi zaś o cały rok kalendarzowy dynamika wzrostu szacowana była na poziomie 9%, co oznacza, że przez cały rok 2015 w sieci pojawiło się 25,9 miliona nowych domen. Ta liczba robi wrażenie!

Warto zauważyć, że raport wykonany przez Verisign jest dokładny, ale nie zawiera tzw. subdomen. Subdomeny to adresy, które przynależą do domeny głównej lub domeny najwyższego poziomu. Nie zostały uwzględnione w raporcie, ponieważ nie są obsługiwane przez rejestry. A to oznacza, że faktyczny przyrost jest znacznie większy.

Wielka azjatycka inwestycja

Podczas analizy raportu Verisign nasuwa się pytanie, który kraj jest w posiadaniu największej ilości domen oraz gdzie inwestuje się najwięcej w domeny? Nie, to nie Stany Zjednoczone, które są dla nas wzorem państwa stworzonego do rozwoju biznesu. Mimo, że to oni zainicjowali program nTLD, to według platformy giełdowej Sedo, Amerykanie posiadają jedynie 10,8% adresów. Zdecydowanym królem inwestycji w domeny, okazały się Chiny, które posiadają, aż 54% wszystkich adresów.

Tymczasem za Chinami i Ameryką w czołówce domenowych mocarstw stoją inwestorzy z Niemiec. Na czwartym zaś miejscu  Wielka Brytania, którą gonią Kajmany. Może i Polska dołączy już niedługo do tego szacownego grona? Zobaczymy.

Już dziś zarejestruj domenę. Do dyspozycji masz ponad 1000 rozszerzeń. Wybieraj spośród domen zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Planujesz kupić domenę i nie wiesz jaką wybrać? Zapewne Twoja pierwsza myśl to ".pl" lub ".com", ale to nie zawsze najlepszy wybór. Warto wziąć pod uwagę swoją formę działalności, obszar geograficzny i charakter działania.

Czytaj dalej >>
Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>