Posiadanie strony internetowej rozszerza możliwości pozyskiwania klientów. Pozwala na „bycie odnalezionym”, gdy użytkownicy poszukują w internecie interesujących ich produktów i usług. Własna strona lub sklep internetowy to jedna z czołowych pozycji na liście celi do zrealizowania, obieranych przez właścicieli nowo powstających firm. Już w początkowym etapie rozwoju firmy poszukują oni szansy na pozyskanie adresu www i stworzenie witryny. Od czego jednak zacząć? Jak wybrać adres strony? Gdzie zarejestrować domenę? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


Jak wybrać domenę?

Zanim zaczniesz zastanawiać się gdzie kupić domenę, musisz dokonać wyboru nazwy. Podejmując decyzję warto pamiętać, że:

  • nazwa powinna nawiązywać do rodzaju strony, działalności firmy lub branży, w której działasz,
  • nazwa nie powinna zawierać myślników, cyfr, podwójnych liter – jeśli ich wymowa nie będzie wskazywała na poprawny zapis, wyrazów obcojęzycznych – szczególnie jeśli ich zapis jest mało znany w Polsce lub gdy zawierają litery czytane w języku polskim w inny sposób niż są zapisywane (np. „x” w Polsce czytane jako „ks”, czy „c” z języka angielskiego, czytane jako „k”),
  • nazwa powinna być krótka i łatwa do zapamiętania, a także sformułowana w taki sposób, aby każda osoba, która ją usłyszy, była w stanie ją bez problemu zapisać,
  • w sytuacji gdy prowadzisz biznes tylko na terenie Polski kluczowy jest wybór końcówki .pl, w przypadku działalności na rynku europejskim warto wybrać .eu, a prowadzenie biznesu międzynarodowego warto podkreślić domeną .com,
  • warto w czasie podejmowania decyzji co do domeny zapoznać się z nowymi domenami, ponieważ dają one możliwość utworzenia oryginalnego i łatwego do zapamiętania adresu www,
  • jeśli obawiasz się, że wybrana przez Ciebie nazwa będzie wpisywana błędnie, wykup potencjalnie wpisywane domeny i przekieruj z nich ruch na swoją domenę główną.

Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Jeśli podjąłeś już decyzję jaki adres www będzie dla Ciebie odpowiedni, w następnym kroku powinieneś dowiedzieć się czy dana domena jest wolna, czy może została już zarejestrowana. Jak to zrobić?

Najlepiej zrobić to na stronie rejestratora domen, np. Domeny.pl, gdzie również możesz zakupić domenę. W polu wyszukiwania wpisz interesującą Cię nazwę wraz z rozszerzeniem. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy domena jest dostępna. Jeśli tak, możesz przystąpić do jej rejestracji.


Co jednak gdy domena jest zajęta? Sprawdź jakie masz możliwości zakupu domeny.


Gdzie kupić domenę?

Jeśli podjąłeś już decyzję jaki adres www będzie dla Ciebie odpowiedni, następnym krokiem jest zorientowanie się gdzie możesz kupić domenę. Domenę możesz zdobyć na trzy sposoby:

Zakup od rejestratora domeny

Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej rejestracji domeny, najlepiej jeśli zakupisz ją prosto od rejestratora domen. Wybierając ten sposób, zyskujesz możliwość zakupu domeny w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowo niektórzy rejestratorzy oferują zakup domen w pakietach, zawierających nie tylko domenę, ale również hosting i/lub certyfikat SSL, co pozwala na dużą oszczędność kosztów.

Zakup z marketu z domenami

W tym przypadku oferowane domeny pochodzą z drugiej ręki. Na tego typu stronach masz możliwość nie tylko zakupu, ale również sprzedaży domen. W niektórych przypadkach markety domen oferują również usługę przechwytywania wygasających domen. Oferowane ceny za domeny są zazwyczaj wyższe niż u rejestratora.

Zakup domeny od jej właściciela

Jeśli wybrałeś już swoją idealną domenę, a niestety okazało się, że jest ona zarejestrowana, możesz spróbować zwrócić się do jej właściciela w celu jej odkupienia. Najpierw musisz sprawdzić kto jest właścicielem domeny. Możesz to zrobić przy pomocy wyszukiwarki WHOIS. Dzięki niej dowiesz się nie tylko, kto jest właścicielem domeny, ale również kiedy została utworzona, kiedy wygasa, a także czy założona została na nią opcja. Założenie opcji daje pierwszeństwo w rejestracji domeny, gdy ta zostanie porzucona.

Decydując się na zakup domeny w ten sposób, warto wcześniej zorientować się ile domena jest warta, aby mieć solidne podstawy do negocjacji. W tym przypadku dobrym pomysłem jest zamówienie wyceny domeny.

Wybór i zakup domeny jest odpowiedzialną decyzją. To przecież ta nazwa będzie kojarzona z Twoją firmą, marką lub z Tobą samym. Dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw takiej, a nie innej nazwy, aby po kilku latach być w pełni zadowolonym z podjętej decyzji.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla firmy?

Jaka domena dla firmy? Zainspiruj się!

Stawiasz pierwsze kroki pod własną marką. Dopełniłeś wszelkich formalności i chcesz teraz opowiedzieć o tym światu? Budując stronę swojego produktu bądź usługi nie zapominaj o detalach. To na ich podstawie klient wypracowuje opinię na temat marki.

Czytaj dalej >>