Posiadanie strony internetowej rozszerza możliwości pozyskiwania klientów. Pozwala na „bycie odnalezionym”, gdy użytkownicy poszukują w Internecie interesujących ich produktów i usług. Własna strona lub sklep internetowy to jedna z czołowych pozycji na liście celi do zrealizowania, obieranych przez właścicieli nowo powstających firm. Już w początkowym etapie rozwoju firmy poszukują oni szansy na pozyskanie adresu www i stworzenie witryny. Od czego jednak zacząć? Jak wybrać adres strony? Gdzie kupić domenę? Przeczytaj i sprawdź jak zarejestrować własną domenę?


Cztery sposoby na kupno domeny

Rejestracja domeny to zaledwie chwila. Zakup domeny to pierwszy krok w realizacji Twojego projektu www. Domenę możesz zdobyć na cztery sposoby.

4 sposoby na kupno domeny internetowej: od rejestratora, ze serwisu aukcyjnego, poprzez kontakt z właścicielem, za pomocą opcji na domenę

Zakup od rejestratora domen

Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej rejestracji domeny, najlepiej jeśli zakupisz ją prosto od rejestratora domen (np. Domeny.pl).

Wybierając ten sposób, zyskujesz możliwość zakupu domeny w atrakcyjnych cenach, online, w zaledwie kilka minut z gwarancją, że domena po opłaceniu będzie Twoja.
Co ważne do domeny możesz od razu zamówić hosting, gdzie postawisz stronę www i pocztę e-mail, certyfikat SSL, którym zabezpieczysz domenę. A w wypadku Domeny.pl uzyskujesz także bezpłatną obsługę DNS Anycast.


Zakup z marketu z domenami

W tym przypadku oferowane domeny pochodzą z drugiej ręki. Na tego typu stronach masz możliwość nie tylko zakupu, ale również sprzedaży domen. W niektórych przypadkach markety domen oferują również usługę przechwytywania wygasających domen. Oferowane ceny za domeny są zazwyczaj wyższe niż u rejestratora. Sprzedaż/zakup domen internetowych możesz dokonać za pomocą serwisów aukcyjnych, np. Sedo czy Aftermarket.

Zakup domeny od jej właściciela

Jeśli wybrałeś już swoją idealną domenę, a niestety okazało się, że jest ona zarejestrowana, możesz spróbować zwrócić się do jej właściciela w celu jej odkupienia. Najpierw musisz sprawdzić kto jest właścicielem domeny. Możesz to zrobić przy pomocy wyszukiwarki WHOIS. Dzięki niej dowiesz się nie tylko, kto jest właścicielem domeny, ale również kiedy została utworzona, kiedy wygasa, a także czy założona została na nią opcja. Założenie opcji daje pierwszeństwo w rejestracji domeny, gdy ta zostanie porzucona.

Decydując się na zakup domeny w ten sposób, warto wcześniej zorientować się ile domena jest warta, aby mieć solidne podstawy do negocjacji.

Opcja na domenę

W przypadku domeny .pl możesz zamówić opcję na domenę. To usługa dająca pierwszeństwo rejestracji dla zajętej domeny. Gdy domena się zwolni, np. z powodu rezygnacji przez dotychczasowego właściciela, wtedy adres automatycznie jest rezerwowany dla Ciebie!


Jak wybrać rejestratora domeny?

Wybierając rejestratora najczęściej bierze się uwagę takie cechy jak:

  • marka – każdy woli posiadać usługi u sprawdzonych operatorów, działających od lat,
  • dostępne okresy rejestracji – jeśli chcesz zarejestrować domenę na kilka lat z góry, sprawdź czy wybrany rejestrator oferuje taką opcję,
  • cena – mimo że już chyba każdy się przekonał, że nie zawsze im taniej, tym lepiej,
  • usługi dodatkowe – domena działa na hostingu, a występująca pod nią strona internetowa powinna być zabezpieczona certyfikatem SSL – dobrze jeśli wszystkie te usługi można zamówić w jednym miejscu, by zarządzać nimi z jednego panelu klienta.

Szukasz odpowiedniej domeny? Sprawdź nasza ofertę ponad 1000 rozszerzeń. Możesz wybierać spośród domen zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN).

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 3
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres.

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres

Chcesz zarejestrować domenę, ale okazuje się, że wymarzona nazwa posiada już swojego abonenta. Domena jest już zajęta. Czy to oznacza, że szansa przepadła już bezpowrotnie? Nie koniecznie, poznaj usługę opcji na domenę.

Czytaj dalej >>
Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>