W poprzednim artykule pisaliśmy o metodach szkodzenia domenom, nazwom firm i marek w internecie. W tym artykule dowiesz się jak skutecznie chronić swoje domeny i co zrobić, aby jej nie stracić.


Zostań właścicielem domeny

Przede wszystkim decydując się na zakup domeny zarejestruj ją na własną firmę, a nie na firmę, która planowała Twój marketing w internecie, zaoferowała hosting czy stworzyła stronę internetową. W innym wypadku, za jakiś czas, taki usługodawca może się do Ciebie zwrócić z ofertą odkupienia domeny za zawyżoną kwotę lub, co gorsza, w ogóle odmówić Ci do niej dostępu.

Nie trzeba chyba dodawać, że rejestracja domeny na pracownika również nie jest najlepszym pomysłem. To on wówczas ma pełnię praw do takiej domeny.

Przejmij domenę na własność

Jeśli już doszło do rejestracji Twojej domeny na firmę zewnętrzną doprowadź do jej cesji lub transferu.
Jeśli domena jest zarejestrowana w Domeny.pl zachęcamy do jej cesji – czyli zmiany Abonenta (Zobacz instrukcję cesji).
Jeśli domena zarejestrowana jest gdzie indziej niż w Domeny.pl zachęcamy do jej transferu – czyli przeniesienia domeny do nas. (Dowiedz się więcej o transferze domeny).
W wypadku, gdy aktualny abonent odmawia współpracy – nie godzi się ani na cesję, ani na transfer domeny – sprawę możesz zgłosić do sądu.


Przedłużaj ważność domeny

Kiedy już zostałeś właścicielem domeny pamiętaj o terminowym przedłużaniu jej ważności (odnawianiu jej). Rejestrując domenę zostajesz de facto jej abonentem, i to na określony czas – najczęściej 12 miesięcy. Jeśli domena nie zostanie opłacona trafia do puli wolnych domen, a Ty, mimo że byłeś jej abonentem, nie masz prawa pierwokupu.

Możliwe jest przywrócenie domeny, ale to zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Podawaj aktualne dane

Rejestrując domenę podawaj używany i ważny numer telefonu i adres e-mail. W innym wypadku przypomnienia o kończącym się terminie Twojego abonamentu mogą zwyczajnie do Ciebie nie dotrzeć…


Bądź skrupulatny

Nim przedłużysz domenę upewnij się, że jesteś jej właścicielem. Sprawdź czy nadawca maila lub osoba dzwoniąca reprezentuje firmę, w której wcześniej zarejestrowałeś domenę i że mówicie dokładnie o tej domenie.
Może się zdarzyć, że będąc wprowadzonym w błąd kupisz nową domenę myśląc, że przedłużasz poprzednią i w ten sposób przeoczyć przedłużenie tej właściwej.


Skorzystaj z .pl Registry Lock

Aktualizacja tekstu

Od maja 2019 roku posiadacze nazw z domeną .pl mogą skorzystać z jeszcze jednej formy zabezpieczenia domeny przed utratą – jest to .pl Registry Lock. Usługa ta – aktywowana jednorazowo na cały okres ważności domeny – blokuje m.in. zmianę abonenta domeny i zmianę jego danych.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>

Co to jest domena?

Domena internetowa jest to adres strony w internecie, który składa się z nazwy i rozszerzenia, tak zwanej końcówki (przykładowo: domeny.pl gdzie nazwa to "domeny" a końcówka ".pl"). Domena służy do odszukania strony www ...

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>