Domeny.pl, dzięki współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) będącą Rejestrem domeny .pl, uruchomiły rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa domen i ochrony marki – .pl Registry Lock. Jak działa, przed czym chroni i kto powinien skorzystać – tego dowiesz się z artykułu.

Jak działa .pl Registry Lock

Jak działa .pl registry Lock

.pl Registry Lock umożliwia ustanowienie blokady możliwości wykonywania określonych operacji. .pl Registry Lock może być aktywowany tylko dla tych Nazw domeny .pl, które są obsługiwane przez Rejestratora, czyli Domeny.pl.

.pl Registry Lock aktywowany i dezaktywowany jest na wyraźne żądanie Abonenta nazwy domeny .pl, której dotyczy aktywacja/dezaktywacja.

Przed czym .pl Registry Lock chroni?

Jeśli Twoja domena ma aktywną usługę .pl Registry Lock nie będzie możliwa na niej:

  • Zmiana Abonenta,
  • Zmiana kodu authinfo,
  • Transfer do innego Rejestratora,
  • Zmiana danych Abonenta,
  • Dodanie serwerów nazw do delegacji,
  • Usunięcie serwerów nazw z delegacji, jeśli serwery nazw nazwy domeny objętej blokadą utworzone w tej nazwie domeny,
  • Dodanie IP do serwera nazw w delegacji, jeśli serwery nazw nazwy domeny objętej blokadą utworzone w tej nazwie domeny,
  • Usunięcie IP przypisane go do serwera nazw w delegacji, jeśli serwery nazw nazwy domeny objętej blokadą utworzone w tej nazwie domeny.

Hijacking

Wszystko to sprawia, że Twoja domena chroniona będzie m.in. przed przejęciem („domain name hijacking”), które polega na nielegalnym transferze nazwy domeny.

Do przejęcia nazwy domeny może dojść, gdy osoba nieupoważniona uzyskuje nieautoryzowany dostęp do danych rejestracyjnych nazwy domeny. W ten sposób uzyskuje ona kontrolę administracyjną nad domeną, która umożliwia jej modyfikowanie ustawień, w tym wskazania witryny, do której ma kierować domena.

Jak długo działa .pl Registry Lock?

.pl Registry Lock działa tak długo jak sama domena lub do momentu
dezaktywacji. .pl Registry Lock nie podlega odnowieniu. Oznacza to, że jeśli nie będziesz musiał zdejmować blokady to za .pl Registry Lock zapłacisz tylko jeden raz.

Po co zdejmować blokadę?

Powyżej opisaliśmy przed czym chroni .pl Registry Lock – lista prezentuje spis działań, które są zablokowane. Warto pamiętać, że w odniesieniu do nazwy domeny z aktywowanym .pl Registry Lock nie będzie możliwy jej transfer do innego Rejestratora. Zakończenie rozpoczętego, lecz niezakończonego transferu obsługi do innego Rejestratora, a także zainicjowanie nowego transferu, wymaga uprzedniej dezaktywacji .pl Registry Lock.


Przeczytaj także:

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

@Poczta Kwiatowa. Case study

®Poczta Kwiatowa, czyli jak bezpiecznie dostarczyć przesyłkę na drugi koniec świata?

Imieniny, urodziny? A może wyjątkowa rocznica? Lub po prostu, chęć powiedzenia “Dobrze, że jesteś”. Nie ważne czy jesteś blisko, czy daleko. ®Poczta Kwiatowa to rozwiązanie, które jest zawsze na czas.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>