Jeśli już zamówiłeś certyfikat SSL, zainstalowałeś go na serwerze bądź wykonała tą czynność za Ciebie obsługa Twojego dostawcy hostingu, czas na przejście z http na https. Nie obejdzie się bez ingerencji w kod strony jednak dzięki tej instrukcji nawet osoba bez doświadczenia programistycznego, która ma stronę na WordPress szybko uruchomi https.

Sprawdź czy certyfikat SSL został zainstalowany

Jak mając stronę na WordPress przejść na https w 5 minut.

Zacznij od upewnienia się, że certyfikat jest zainstalowany poprawnie. W tym celu wejdź na stronę CertyfikatySSL.pl , podaj w narzędziu adres swojej strony i sprawdź SSL. Jeśli widzisz komunikaty na zielonym tle – wszystko jest OK.

Pobierz wtyczkę WP

Plugin do przejścia na https

Zaloguj się do swojego WordPressa i pobierz plug-in, który pomoże Ci szybko przejść z http na https, np. Really Simple SSL.

Po jej uruchomieniu w pasku przeglądarki powinieneś zobaczyć, że Twój adres poprzedza https. W wypadku Chrome 68 przed domeną zobaczysz:

 Bezpieczna | https://twojanazwadomeny.tld

Może się jednak zdarzyć, że adres strony głównej bądź którejś z podstron poprzedza https w kolorze szarym. Jest to błąd, z którym poradzisz sobie ręcznie.

 https://twojanazwadomeny.tld

Ręczna podmiana linków http

Ponieważ część URLi podanych na stronie jest wpisana „na sztywno” (jako kompletny link, np.: http://nazwatwojejdomeny.tld/kontakt) musisz je ręcznie podmienić.

Przejdź do Personalizacji swojego szablonu WP, Opcji szablonu, a także Edycji stron z błędem i ręcznie podmieć każdy URL zaczynający się od http na https. Nie zapomnij o logotypie i linkach w stopce. (Oczywiście nie podmieniaj linków wychodzących do innych stron – zmień tylko linki swojej witryny.)

Przy witrynach posiadających kilka podstron nie powinno to być kłopotliwe, a efekt zobaczysz od ręki.

Metoda zaawansowana – http na https z wykorzystaniem pliku .htaccess

Edytuj plik .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Adresy nie stosujące https zostają przekierowane na https.

Na koniec

Teraz kiedy strona działa na https podmień adres swojej witryny w Google Analytics i wszędzie, gdzie go promujesz (na Facebooku, etc). Załóż też nową usługę w Google Search Console (nie usuwając poprzedniej dla http).

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1
Komentarze
  • Bardzo pomocny wpis dotyczący przejścia na nowy bezpieczny adres. Obecnie tyle słyszy się o braku ssl, że aż dziwią mnie niektóre firmy, które nie wdrożyły jeszcze tego rozwiązania.

  • U mnie się udało dzięki tej pomocy z treści. Miałem problemy wcześniej z dwoma wersjami strony ale już teraz chyba nie będzie występował. Dziękuję za pomoc

  • Witam, mam problem, zaktualizowałem adresy URL z HTTP na HTTPS w ustawieniach WordPressa, zrobiłem przekierowanie w pliku .htaccess…
    Niestety po zapisaniu ustawień przy próbie zalogowanie się na stronę wp-admin, widzę białą stronę. W żaden sposób nie mogę zalogować się do kokpitu…:/
    Za wszelką pomoc z góry dziękuję 🙂

    • Brzmi to jak problem ze złym 'adresem domowym' strony, który pozostał w panelu WP w zakładce dane o stronie (lub tym podobnej), jest on automatycznie wprowadzany po zainstalowaniu WP i bez ręcznej zmiany jakiekolwiek zmiany, które nastąpią w adresie strony (np. zmiana domeny) spowodują, że panel nie będzie mógł „znaleźć sam siebie”. Trzeba to poprawić poprzez edycję odpowiedniego wpisu w bazie danych MySQL, z której korzysta nasz WP. Są na to poradniki w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>