Co znajdziesz w tym artykule:
Plugin do WordPress Yoast SEO to najpopularniejsza wtyczka wspomagająca optymalizację treści dla frazy kluczowej i tagów strony – pobrana już ponad 5 mln razy. Jest obok All in One Seo Pack najchętniej rejestrowaną wtyczką SEO. Aby wykorzystać jej pełny potencjał należy ją dobrze skonfigurować. Z tego artykułu dowiesz się jak przebiega konfiguracja yoast.
Niniejszy wpis dotyczy wtyczki w wersji 12.1 w opcji bezpłatnej.
Co robi Yoast SEO
Wtyczka yoast seo spełnia kilka przydatnych funkcji:
- pozwala na wygodne tworzenie tagów Title i Description (Wszystko o meta-tagach);
- yoast seo robots zawiera instrukcję co do indeksacji zasobów witryny;
- generuje mapę strony (site map) w formacie XML – dzięki temu z łatwością otrzymujesz URL, który możesz następnie podać w Google Search Console swojej domeny: /sitemap_index.xml
- pozwala kontrolować okruszki (bread crumbs) i dodawać linki kanoniczne;
- ocenia pod kątem SEO treść znajdującą się na danej stronie wordpressa;
- pozwala na import ustawień SEO z innych wtyczek.
Wtyczka Yoast SEO. Konfiguracja
Instalacja wtyczki yoast seo
Instalacja yoast zaczyna się od pobrania wtyczki. Możesz ją ściągnąć na swój komputer, by następnie wgrać do WordPressa lub przejść do Wtyczki / Dodaj nową i wyszukać ją wśród wtyczek wpisując Yoast SEO.
Po instalacji aktywuj plugin. Zostaniesz wówczas przerzucony do swojej listy wtyczek. Przy Yoast SEO przejdź do Ustawień. Wtyczkę należy skonfigurować.
Kreator konfiguracji
Na ekranie powitalnym skorzystaj z kreatora konfiguracji. Wtyczka zostanie zainstalowana zgodnie z przejściem kroków kreatora.

- Środowisko – jeśli strona jest gotowa do indeksowania wybierz A;
- Typ witryny – wskaż odpowiedni, np. Blog wordpress;
- Organizacja lub osoba – podaj adresy url do swoich profili w sieciach społecznościowych;
- Widoczność w wyszukiwarce – wskaż czy wpisy i strony mająsię pojawiać w wyszukiwarkach (zalecamy Tak w obydwóch wypadkach);
- Wielu autorów treści – powiedz ile osób będzie tworzyło treści na stronę jako autorzy;
- Ustawienia tytułu – wskaż jakim separatorem mają być rozdzielane tytuł wpisu od nazwy witryny wordpress w Tytule (tag title);
- Newsletter – Możesz polubić pozwalając zapisać się na newsletter lub zobaczyć tutoriale.

Po przejściu konfiguracji kreatorem wrócisz do Kokpitu i jeśli wskazałeś w pytaniu 1, że strona jest w budowie, dowiesz się że masz problem, gdyż blokujesz dostęp wyszukiwarkom. Nie przejmuj się. Gdy skończysz prace nad stroną z tego miejsca przejdziesz do zmiany ustawień i w Ustawienia / Czytanie odznaczysz prośbę o nieindeksowanie. Alert w Yoast będzie Ci o tym przypominał.
Konfiguracja wtyczki – zaawansowana
Kreator jest bardzo wygodny, ale z Yoast można wyciągnąć dużo więcej na etapie ustawień. Konfiguracja wtyczki z dodatkowymi funkcjami. Zobacz jak to zrobić.
Funkcje
Będąc w sekcji Ogólne w menu górnym przejdź do Funkcji. Zobaczysz tu listę funkcji z opcją Włącz / Wyłącz. W większości wypadków zalecamy wszystkie zostawić jako włączone.
Zakładka narzędzia webmasterów
W zakładce Narzędzia webmasterów możesz zweryfikować swoją stronę przed narzędziami, które udostępniają takie wyszukiwarki jak Baidu, Bing, Google czy Yandex. Ta opcja doda znacznik meta z kodami weryfikacyjnymi do strony głównej, dzięki czemu nie będziesz musiał używać innych opcji do weryfikacji narzędzi, np. podczas zakładania Google Search Console.
Do maja 2019 w Yoast SEO można było zobaczyć dane zaciągnięte z GSC. Obecnie nie jest to już możliwe ze względu na zmiany w API Google.
Skąd wziąć kod weryfikacyjny Google?
Jeśli jeszcze nie założyłeś Google Console kliknij w Yoast „Zdobądź swój kod…”. Zostaniesz przekierowany do strony, gdzie założysz konsolę (konieczne do tego jest konto w Google).
- Dodaj nową usługę,
- podaj domenę swojej strony (wraz z http lub https, np. https://domeny.pl) korzystając z opcji „Prefiks adresu URL„,
- a przy opcji weryfikacji własności wybierz Tag HTML,
- skopiuj go i wróć do Yoast, gdzie następnie wklej tag i Zapisz zmiany,
- wróć do Search Console i kliknij Zweryfikuj.
Wyszukiwarki
Jak używać yoast seo? Przejdź do Yoast w menu bocznym i wybierz Wyszukiwarki.
- Ogólne – znajdziesz tu informacje, które już wcześniej mogłeś podać w kreatorze kznajdziesz tu informacje, które już wcześniej mogłeś podać w kreatorze konfiguracji;
- Rodzaje treści – w części Wpisy i Strony możesz dodać daty do URL (adresów swoich postów i stron), jeśli uważasz to za uzasadnione, a także możesz ułatwić sobie żmudną pracę związaną z pisaniem meta-tagów Title i Description pod kątem wyszukiwarek. Możesz ustawić tytuł strony i opis, który który, najczęściej stworzony z fraz kluczowych będzie wyświetlał się w wynikach wyszukiwania bez konieczności wchodzenia w poszczególne typy treści. Ustaw zmienne, które chcesz prezentować w tagach i ich kolejność, a przy dodawaniu tagów na każdej ze stron / podstron pola te uzupełnią się automatycznie. Pamiętaj, że wygląd Twojego linka powinien tak prezentować się na stronie wyników wyszukiwania, aby zachęcać w kliknięcie. W przypadku strony głównej wręcz nie możesz ignorować zakładkę seo. Nie zapomnij o używaniu słów kluczowych.

- Media – zalecamy zostawić Tak;
- Taksonomie – w większości wypadków zalecamy wyłączenie tej opcji, ponieważ przeważnie takie strony nie wnoszą wartości;
- Archiwa – jeśli autor jest jeden pozostaw wyłączone;
- Okruszki – tu możesz zarządzać okruszkami. Włączenie ich pozwoli lepiej wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej strony, a użytkownikom poruszać się po niej;

- Kanał RSS – ta funkcja dodaje linki zwrotne do Twojej strony i wpisów, aby aplikacje pobierające treści RSS również je dodawały, przez co wyszukiwarki mogą identyfikować Twoją stronę jako oryginalne źródło treści. Pozostaw ustawienia dla kanałów rss bez zmian.
Search Console
Tu niestety od maja 2019, o czym pisaliśmy wcześniej, nie zobaczysz już danych.
Społeczności
Profile społecznościowe. Przejdź do Yoast w menu bocznym i wybierz Społeczności.
- Profile – tutaj możesz podać adresy swoich profili w sieciach społecznościowych, o ile nie zrobiłeś tego w kreatorze konfiguracji;
- Facebook – zostaw opcję Włączoną, aby zakładka facebook mogła w pełni korzystać z danych na Twojej stronie www podczas udostępniania linków do niej. Możesz też dodać obraz zastępczy oraz ID swojej strony na Facebooku, które znajdziesz w sekcji Informacje;
- Twitter i Pinterest – pozostaw włączone.
Narzędzia
Zawarte tu narzędzia możesz wykorzystać w późniejszej pracy z Yoast SEO. Warto zapamiętać, że znajduje się tu:
- Edytor plików, który pozwala na szybką zmianę zawartości .htaccess i stworzenie robots.txt;
- Edytor hurtowy, który z kolei pozwala pisać tytuły i opisów (tag title, description) bez konieczności edytowania każdej podstrony z osobna.

Warto dodać, że za pomocą yoast seo stworzysz także mapę strony (yoast seo sitemap). Mapa strony to plik przydatny dla robotów indeksujących. Dzięki niej roboty wyszukiwarek szybciej przeskanują wszystkie zasoby strony. W przypadku mapy strony, pokazujesz jakie strony naszej witryny powinny być indeksowane.
Czy warto stosować Yoast SEO?
Ponad 5 milionów pobrań i ocena 5/5 sugeruje, że wtyczka yoast jest sprawdzona i wartościowa. Jej popularność sprawia, że ta ciągle jest rozwijana. Narzędzie znajdziesz pod edytorem treści. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy z meta-tagami w WordPressie bez Yoast SEO. Najnowsze wpisy, jak i te obecne, zoptymalizowane w duchu SEO pozwalają na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Fraza kluczowa i treść zgodnie z wytycznymi yoast wpływa na ranking wpisów. Mam nadzieję, że nasz poradnik yoast seo wesprze zarówno początkujących jak i zaawansowanych użytkowników w jej konfiguracji. Omówione ustawienia ogólne, ustawienia domyślne i ustawienia yoast pozwolą Ci dla strony z wynikami wyszukiwania stworzyć przyjazne url dla wszystkich typów treści – zawierające frazę kluczową w wyszukiwarce.
Prawie zawsze jest ten yoast polecany a myślę że równie dobra jest all in one seo pack też darmowa. Tam ona ma podobną ilość ustawień.
Potwierdzam, All in One SEO Pack to też dobra wtyczka, niemniej 2 mln pobrań to mniej niż 5;)
Dziękuję za przydatny artykuł:)
Mamy nadzieję, że instalacja wtyczki przebiegła sprawnie i pomaga ona w optymalizacji treści 🙂