Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu. Co to oznacza? Jak do tego może dojść i jak się chronić przed niepożądaną sytuacją?


Od domeny do spamera

Zapewne nieraz zobaczyłeś w swojej skrzynce mailowej niechcianą wiadomość. Badania pokazują, że dziennie poświęcamy 3 minut na czyszczenie skrzynki ze zbędnych, niechcianych wiadomości.[1] W przypadku gdy wiadomość nie była adekwatna do naszych celów i sytuacji (segmentacja odbiorców) możemy ją oznaczyć jako niepożądaną i zablokować wiadomości przychodzące z tego adresu. Sytuacja natomiast zmienia się, gdy pomimo przestrzegania zasad surfowania po sieci, sami znaleźliśmy się na takiej liście. Co w sytuacji, gdy całkiem nieświadomie Twoja domena znajdzie się na liście spamu? Czy to możliwe? Kiedy może się tak zdarzyć?


Dlaczego domena może trafić na listę spamu

Możemy wyróżnić kilka sytuacji, na wskutek której nasza domena może zostać uznana jako mało wiarygodna. Najczęściej są to:

Niska reputacja adresu IP

Korzystając z hostingu współdzielonego może okazać się, że adres IP przypisany do usługi dzielisz z innymi użytkownikami. Tak jak w przypadku parametrów i zasobów serwera, tak w przypadku IP – do dyspozycji macie wspólny numer identyfikacyjny. Wystarczy, że jeden użytkownik złamie reguły poruszania się w sieci, reszta poniesie tego konsekwencje. W przypadku współdzielonego adresu IP użytkownicy solidarnie odpowiadają za jego reputację. Tak więc jeśli dany adres IP zostanie uznany za mało wiarygodny, przy adresie współdzielonym, również Twoja wiadomość nie zostanie dostarczona.

Prowadzenie wysyłek mailingowych

Działania komunikacyjne, zwłaszcza wysyłki mailngowe wymagają dużej dokładności i staranności, zarówno na etapie przygotowywania samej kreacji, jak również przy działaniach poprzedzających „trafienie” odbiorcy na naszą listę kontaktową. Pamiętaj, że filtry spamowe są wrażliwe na określone znaki czy słowa, używane w naszej treści. Co ciekawe, to nie tylko treść pola wiadomości, ale również treść tytułu. Jeżeli chcemy komunikować trwająca promocję, odejdźmy od przeładowania do granic możliwości tytułu ikonkami i frazami jak „Mega promocja”, „Darmowy/free kupon do wykorzystania” i tym podobne hasła. Możesz za to sprytnie nawiązać do nich w treści grafiki, której jak wiadomo filtr nie zdoła przeskanować.

Nieprzejrzysta i nieaktualizowana lista mailngowa

Na temat zbierania adresów internetowych odbiorców oraz ich segmentacji mówi się wiele, ale wciąż niewystarczająco. Wiadomość niedopasowana do preferencji naszych odbiorców może skutkować trafieniem na czarną listę. Na czarną listę może trafić adres e-mail, który zostanie uznany przez danego klienta pocztowego jako niewiarygodny. Wystarczy, że kilkukrotnie wyślesz wiadomość uznaną jako niepożądaną. Dlatego proces trafienia odbiorcy na naszą listę mailingową powinien być poprzedzony dogłębną analizą i segmentacją odbiorców.

Przechwycenie haseł dostępowych

Możliwość przechwycenia bądź złamania hasła do naszej skrzynki pocztowej może skutkować złą praktyka rozsyłania wątpliwych wiadomości e-mail z naszej skrzynki. Wykorzystanie wiarygodnej domeny, jej reputacji do takich praktyk to również zgubne skutki dla wizerunku naszej marki. Choćby silny trend BYOD (Bring Your Own Device), który w dobie pandemii stał się wiodący, stanowi łatwy kąsek dla takiej działalności cybeprzestępczej.
O tym jak stworzyć silne hasło dostępowe pisaliśmy w jednym z naszych artykułów poniżej.


Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

W sytuacji gdy domena trafi na listę spamu, wszystkie adresy email w tej domenie zostaną uznane jako niewiarygodne i trafią do katalogu spam.

Wiadomości wychodzące nie będą mogły zostać wysłane. Aby sprawdzić, czy Twoja domena nie została uznana jako podmiot spammerski, sprawdź listy RBL. To tutaj możesz zobaczyć, czy Twoje IP nie widnieje w katalogu.
Listy RBL (Realtime Blackhole List) gromadzą listę serwerów IP z podziałem na klientów. Ich aktualizacja odbywa się w czasie rzeczywistym.

Co mogę zrobić?

W celu sprawdzenia czy domena znalazła się na liście spamu:

  1. Po pierwsze sprawdź na jakiej liście RBL znalazł się Twój adres. Listowanie na najpopularniejszych listach RBL sprawdzisz na stronie.
  2. Znajdź stronę, na której widnieje Twój adres. Wystarczy, że wpiszesz nazwę swojej domeny w pasek przeglądarki, a następnie klikniesz „check”. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy dana domena znajduje się w obrębie którejś z listy.
  3. Ustal źródło pojawienia się Twojego adresu na liście.
  4. Zgłoś adres IP do ponownej weryfikacji przez listę RBL.
postępowanie gdy domena trafiła na listę spamu

Co zrobić, żeby domena nie znalazła się na liście spamu?

Czy możesz chronić się przed zaszczytnym tytułem spamera? Oczywiście, że tak. Zobacz co możesz zrobić, i jak w tym działaniu możemy Ci pomóc

Zainwestuj w indywidualny numer IP

Wybierając hosting z indywidualnie przydzielonym numerem IP, za reputację domeny odpowiadasz sam. To rozwiązanie zapewni Ci komfort działania i uniezależnienie od działań współużytkowników.
W Domeny.pl indywidualny numer IP dotyczy serwera VPS i serwera dedykowanego.

Zadbaj o uwierzytelnienie wiadomości

W Domeny.pl wykorzystujemy metodę DKIM (DomainKeys Identified). Polega ona na tym, że mail umożliwia powiązanie wiadomość e-mail z domeną internetową, z której została ona wysłana. To sprawia, że DKIM pozwala zweryfikować źródło pochodzenia e-maila a także potwierdzić autentyczność nadawcy, treści i załączników wiadomości. Masz pewność, że nikt nie używa Twojego adresu i nie poszywa się pod nadawcę – tzw. e-mail spoofing. Zabezpieczenie to oparte jest o infrastrukturę klucza publicznego, podobnie jak dla certyfikatów SSL.


Prowadź regularną wysyłkę mailingową i dbaj o jakość listy

Prowadząc regularną wysyłkę maili, zgodnie z preferencjami odbiorcy obniżasz możliwość trafienia na listy RBL. Pamiętaj, że odbiorcy wyrażając zgodę na wysyłanie wiadomości marketingowych, mogą nie pamiętać udzielenia tej zgody, jeżeli maile do nich wysyłasz nieregularnie. Nie zapomnij również o regularnej aktualizacji listy mailngowej. Osoby, które nie są zainteresowane Twoimi usługami, nie będą stanowić wartościowego leadu. Wręcz przeciwnie to prosta droga do uznania Twojej wiadomości za spam.

Przestrzegając zasad surfowania po sieci, inwestując we własny adres IP i stosując zabezpieczenia, jak np. uwierzytelnianie wiadomości odsuwasz ryzyko pojawienia się Twojej domeny na liście spamu.

Masz domenę w Domeny.pl? Możesz ją zabezpieczyć DKIM. Zadbaj o wysoką reputację swojego adresu IP. Sprawdź nasz VPS lub serwer dedykowany.

Źródło:
[1] https://force.org.pl/raport-iv-badania-zjawiska-spamu-polsce-juz-pobrania-2

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 3
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres.

Opcja na domenę. Twój sposób na wymarzony adres

Chcesz zarejestrować domenę, ale okazuje się, że wymarzona nazwa posiada już swojego abonenta. Domena jest już zajęta. Czy to oznacza, że szansa przepadła już bezpowrotnie? Nie koniecznie, poznaj usługę opcji na domenę.

Czytaj dalej >>
Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>