Co znajdziesz w tym artykule:
Mając domenę, czas przekierować ją na serwer. Stawiasz pierwsze kroki w projekcie www? A może jesteś na etapie poszukiwania nowego rozwiązania i przeglądania firm hostingowych? Szukasz hostingu? Zastanawiasz się jaki będzie najlepszy?
Szybki i niezawodny hosting www to podstawa działania Twojej strony, bloga czy sklepu. Strony internetowe potrzebują wydajnego serwera, gdzie liczy się czas ładowania. Zwłaszcza w przypadku dużych firm i sklepu internetowego – każda sekunda ma znaczenie. Niedostępność, bądź długi czas wczytywania się strony to realne straty dla Ciebie.
Wybór najlepszego hostingu wcale nie jest taka prostą sprawą. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze hostingu, świetnie się składa. Nie wiesz jaki hosting wybrać? Jakie typy hostingów są dostępne? Na co zwrócić uwagę? To właśnie w dużej mierze od serwera zależy stabilność i szybkość działania strony internetowej. Jak wybrać hosting? Zobacz nasze wskazówki.
Czym jest i po co mi hosting?
W dzisiejszych czasach obecność w internecie jest podstawą. Hosting, to obok domeny najważniejsza rzecz, którą potrzebujesz aby zacząć działanie w sieci. Stawiasz pierwszą stronę? A może szukasz dobrych rezultatów Bez względu czy jest to blog prowadzony we własnej domenie, sklep internetowy czy portal. Szczególną uwagę powinieneś skierować na wybór infrastruktury technologicznej, czyli najlepszego hostingu, który powinien odzwierciedlać dobry stosunek jakości. Mówiąc o miejscu na pliki naszej strony, możemy mówić o 3 rozwiązaniach, o których więcej piszemy poniżej.
Pierwsze z nich, to hosting współdzielony, rozwiązanie, które znajdziesz w rozsądnych cenach i łatwej obsłudze oznacza, że zasoby jednego konta są dzielone wspólnie pomiędzy wszystkich uczestników. W przypadku hostingu współdzielonego zasoby, takie jak pamięć RAM, dysk dzielisz z pozostałymi.
Drugie z nich to hosting VPS, w którym również współdzielisz przestrzeń, ale odbywa się ona na zupełnie innych warunkach. To inaczej wyodrębnione wirtualne serwery o określonych parametrach.
Ostatnim z rozwiązań, jakie przedstawiają firmy hostingowe to serwery dedykowane, w której Twoja strona www otrzymuje przestrzeń na wyłączność. Jesteśmy tutaj jedynymi użytkownikami. Wybierając osiągniesz najwyższą wydajność. W przypadku serwerów dedykowanych nie oddajesz zasobów innej firmie, masz je na wyłączność.
Wybierz hosting do celu swojej witryny
Na rynku znajdziemy szereg dostępnych serwerów o odmiennych parametrach i zastosowaniach. Często podczas webinarów, konferencji czy w trakcie rozmów, słyszmy pytanie: No dobrze, ale proszę mi powiedzieć jaki hosting mam wybrać? Stronę internetową charakteryzują parametry, których dopiero analiza może powiedzieć nam o potrzebach. Uprzedzamy, że nie ma jednoznacznej dobrej odpowiedzi, jaki będzie najlepszy hosting w danej firmie. Jaki dla małego sklepu, a jaki pisząc blog. Dlatego też, tak, jak w przypadku wyboru dodatków do mieszkania, bierzemy pod uwagę przestrzeń, tak samo w przypadku hostingu. Tutaj pytanie powinno brzmieć, do czego go potrzebujesz? Jaki cel ma Twoja strona internetowa. Czy dzienny ruch to kwestia liczby dwucyfrowej, czy czterocyfrowej? Na jakiej ilości zdjęć bazuje Twoja strona? Ile dziennie dostajesz maili: 20, czy 100? To przykładowe pytania, które należy sobie postawić przed wyborem serwera.
Nie tylko cena
Najtańszy hosting – czy to zawsze najlepszy hosting? Z pewności nie. Cena to pojęcie względne. Ze strony klientów na pewno jest silnym czynnikiem zakupowym. Jednak cena to nie wszystko. Ważny jest stosunek ceny do jakości. Zły wybór hostingu tylko na tej podstawie ceny oferuje niemiłe zaskoczenie. Niskie kwoty nie powinny decydować o naszym wyborze. Większość firm hostingowych obok atrakcyjnej ceny hostingu w swojej ofercie, w udostępnianiu miejsca, przykłada dużą wagę, aby wydajność sprzętu była na wysokim poziomie. Dzięki hostingowi strona internetowa może się wyświetlać i jest stale dostępna dla odbiorców. Wydajne serwery to takie, które obok swoich podstawowych parametrów są w stanie zapewnić szybkość działania stron. Dylematem wyboru hostingu nie powinna być cena, a raczej jego możliwości. Zamawiając hosting strona działa poprawnie, ale czy jego możliwości wspierają rozwój biznesu? W stronach internetowych szybkość strony jest szczególnie ważna. Wybór usług hostingowych więc to nie tylko cena. Wymagający klient znajdzie rozwiązanie, które integruje wspomniane wymagania.
No dobrze, ale po co to wszystko?
Doświadczenia klienta realnie przekładają się na konwersje dla Ciebie. O tym, że szybkość ładowania się witryny to jeden z czynników wpływających na jej pozycję w wynikach wyszukiwania nikogo informować nie trzeba. Czy jednak zdawałeś sobie sprawę, że od 2018 parametr ten wpływa na pozycje w wynikach mobilnych?[1] Sytuacja ta nabiera znaczenia zwłaszcza w 2020 roku. W raporcie „E-commerce w Polsce 2020” czytamy, że z urządzeń mobilnych korzysta już 69% internautów [2]. Optymalizacja, słowo odmieniane przez wszystkie przypadki wraz z jakością kodu i zasobami serwera to podstawa sprawności i wydajności usług.
Oferta hostingu dla Twojej strony internetowej dostępna w sieci umożliwia korzystanie z witryny, posiada pliki niezbędne do jej uruchomienia, ale różni się względem podejścia do wydajności i szybkości. Posiada określoną moc procesora, dany panel obsługi, ilością i częstotliwością wykonywania kopii zapasowych czy ilością kont ftp.
Jaki hosting wybrać? Przegląd rozwiązań
Twoja strona internetowa oraz poczta działają dzięki serwerowi. Rejestrując domenę i tworząc stronę internetową musisz mieć serwer.
Serwer to nic innego, jak odpowiednio skonfigurowany komputer, który działa 24h na dobę.
W podejmowaniu decyzji często z ograniczonym budżetem chcesz tani hosting. Zwracasz uwagę także na łatwość użytkowania i wydajność. To właśnie hosting zapewnia pełną dostępność www i usług towarzyszących. Możesz dzielić parametry maszyny z innymi użytkownikami (hosting współdzielony). Jeżeli potrzeby Twojej strony rosną, potrzebujesz więcej miejsca – wówczas rozwiązaniem, które będziesz chciał poznać będzie VPS. Z czasem możesz potrzebować rozwiązania indywidualnego, dlatego też wybierzesz serwer dedykowany, Wówczas wszystko będziesz miał pod swoją kontrolą, sam decydujesz o powierzchni, mocy, zużyciu. W przypadku serwerów dedykowanych, ograniczeniem są tylko koszty.

Hosting współdzielony
Serwer współdzielony, zwany potocznie hostingiem to rozwiązanie które sprawdzi się w przypadku gdy dopiero zaczynasz swój projekt www. To najczęściej wybierana usługa i w przypadku nie wymagających stron internetowych jest wystarczającym rozwiązaniem. W serwerze współdzielonym dzielimy zasoby serwera z innymi użytkownikami. Oznacza to, że określoną przestrzeń, RAM, a także moc obliczeniową masz do dyspozycji razem z innymi użytkownikami. Użytkownicy hostingu współdzielą parametry. Tutaj musimy pamiętać, że w przypadku sezonowej intensyfikacji ruchu na stronie, a tym samym wykorzystaniu przez naszego „współlokatora” mocy procesora do 65%, pozostali użytkownicy będą mieć wspólnie 35% do wykorzystania.
VPS (serwer wirtualny)
Twój projekt jest już w kolejnej fazie wzrostu. Odnotowujesz wzrost ruchu dla Twojej strony internetowej, dlatego też parametry współdzielone nie są wystarczające, aby Twoja strona działała szybko. To znak, że potrzebujesz więcej mocy. W takim przypadku będziesz potrzebował virtual private server. To odpowiedź na zmieniające się, dynamiczne środowisko pracy. Podobnie, jak wcześniej omawiany hosting, tutaj także w hostingu VPS będziesz dzielił parametry maszyny fizycznej z innymi użytkownikami. Natomiast będzie ich znacznie mniej. Warto dodać, że w przypadku serwerów wirtualnych do dyspozycji masz całkowicie odrębne, niezależne od innych użytkowników, środowisko. Co więcej, zaletą serwera wirtualnego jest skalowalność zasobów bez konieczności migracji. Oznacza to, że z poziomu panelu klienta możesz zarządzać zasobami według potrzeb. Dodatkowe wykorzystanie na żądanie docenisz przy sezonowych wzrostach ruchu.
Główną różnicą pomiędzy hostingiem współdzielonym, a VPS jest niezmienność parametrów. Oznacza to, że w przypadku intensywnego ruchu, a tym samym obciążenia serwera przez „współlokatora”, sytuacja ta nie będzie miała wpływu na działanie Twoich usług.
Serwer dedykowany
Prowadzisz sklep internetowy bądź serwis informacyjny? Notujesz duży ruch? To znak, że potrzebujesz serwera na wyłączność. Takich rozwiązań dostarczają dedykowane serwery z oferowanymi możliwościami. Charakteryzują się wysoką wydajnością.
Jeżeli ruch Twojego sklepu internetowego przeżywa prawdziwe obciążenie podczas sezonowych wyprzedaży, przy takim serwerze nie musisz się zastanawiać czy zwiększony ruch, a tym samym zwiększone obciążenie na serwerze sprawi, że przekroczysz dostępne limity. W przypadku serwera dedykowanego dostajesz do dyspozycji spersonalizowane środowisko, a więc wyłączność na zasoby (powierzchnia dyskowa, pamięć RAM, moc obliczeniowa procesora) zagwarantują niezawodność i pełną dostępność Twojej witryny, bez względu na okoliczności.
W Domeny.pl serwery dedykowane są dostępne w wersji root i zarządzanej.
Jaki hosting wybrać? Zwróć uwagę na te elementy
Firma hostingowa firmie hostingowej nie jest równa. Szukając odpowiedniego rozwiązania i wybierając usługę, warto, nie tyle zwracać uwagę na ranking hostingów, co zwrócić uwagę na kilka wspólnych elementów, w tym wydajność. Czy cena jest elementem, według którego powinieneś rozpatrywać usługi hostingowe dla swojej www? Czy stosunek ceny do jakości odzwierciedla nasz wybór? Z pewnością ten element nie powinien być najważniejszy i to nie niska cena powinna determinować wybór serwera. Jeśli nie cena, to co? Zobacz, na co zwrócić uwagę w rozwiązaniach firm hostingowych.
Parametry
Czy Twoja witryna internetowa ma być wizerunkowa, czy informacyjna? Jaki ruch średnio notujesz? Bazujesz na dużej ilości zdjęć i filmów? A może dopiero startujesz z biznesem? Wybierając firmę hostingową i przeglądając ranking zwróć uwagę na rodzaj aktywności, którą planujesz. Czy to strona internetowa wizytówka, a może lokalny portal? Innego rodzaju zasobów kont hostingowych będą potrzebowały sklepy internetowe, a innego prosta strona wizerunkowa. czy blog. Warto wspomnieć, że przed wyborem hostingu i oferty firmy hostingowej należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zdefiniować cel strony. Następnie warto przyjrzeć się kluczowym informacjom na temat parametrów. Zwróć uwagę także na wydajność. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w tej kwestii hostingu i stron zwróć uwagę na poniższe.
- Pojemność serwera
Określa dostępną przestrzeń dla Twojej strony www, poczty, a także baz danych. Budując stronę wizerunkową, a więc taką, w której opowiadasz obrazem, ten element okaże się kluczowy. Miejsce na dysku – oczywiście im ten parametr jest większy, tym lepiej. W przypadku większej pojemności serwera, możesz budować bardziej rozbudowane i funkcjonalne serwery. Natomiast przy wyborze pojemności, zwróć uwagę na typ dysku. Najczęściej spotkasz się z typami: HDD, SSD oraz NVMe. Biorąc pod lupę prędkość i szybkość ładowania się strony, te oparte na dyskach SSD są szybsze i wydajniejsze niż HDD. SDD to nowoczesna technologia zapisu danych, za pomocą której przyśpieszysz działania stron WWW lub aplikację internetową, a w konsekwencji zwiększysz liczbę zadowolonych użytkowników usług. Wybierz pakiet z szybkimi dyskami SSD nvme.
Szybkie dyski SSD zapewniają lepszą wydajność, mogą zapisywać i odczytywać dane jednocześnie z prędkością ponad 500 MB/s. Z kolei czas losowego dostępu do danych wynosi około 0,1 ms. To 3000 razy krócej niż mrugnięcie okiem
- Ilość kont pocztowych
Liczba skrzynek, którą możesz założyć to ważna informacja podczas wyboru usług. Dlatego też, sprawdź czy hostingodawca nie określa limitów. Nawet w przypadku małego projektu, musisz wziąć pod uwagę, że będziesz potrzebować skrzynkę nie tylko dla siebie, czy ogólnej dla firmy, ale też dla pracowników, których zatrudnisz. Co więcej, nie zapomnij o sprawdzeniu limitów dla wysyłania wiadomości. Wydaje się, to oczywiste, że potrzebujesz mieć rozwiązanie bez limitu, a jednak zdarzają się usługi, które to ograniczają. - Transfer danych
Kiedy użytkownicy wchodzą na Twoją stronę, każdorazowo z usługami pobierany jest określony transfer danych. Chcesz, aby Twoja strona była cały czas w pełnej gotowości dla odwiedzających – a treść i grafiki dostępne, warto kontrolować jego wartość. W Domeny.pl w każdym z naszych pakietów, znajdziesz nielimitowany transfer danych. - Konta FTP
Za pomocą FTP, czyli protokołu komunikacyjnego możliwe jest przesyłanie na serwer i pobieranie plików na komputer. Co więcej, dostęp do serwera FTP jest chroniony. Konto użytkownika zabezpieczone jest nazwą i hasłem. W Domeny.pl konta FTP możesz tworzyć bez limitu – bez względu na wybrany pakiet. - Wersja PHP
Im wyższa wersja PHP, tym większe bezpieczeństwo.
Backup danych w Domeny.pl
Autorski Panel Klienta WebAs zapewnia bezpośredni dostęp do codziennie backupowanych danych. Więcej o naszej usłudze backup 4×4 znajdziesz w jednym z wcześniejszych wpisów poniżej.

Z poziomu Panelu Klienta WebAs masz bezpośredni dostęp do codziennie backupowanych danych. Więcej o naszej usłudze backup 4×4 znajdziesz w jednym z wcześniejszych wpisów poniżej.
Okres testowy
Firma hostingowa powinna nam dawać kilku dniowy okres, w którym zupełnie bez żadnych zobowiązań, zupełnie za darmo, klient może skorzystać w pełni funkcjonalnego środowiska dla strony www. Elastyczny hosting to taki, który można sprawdzić. Najlepszy hosting trzeba przetestować. W Domeny.pl taką możliwość oferujemy w ramach każdego z hostingów i VPS-ów. 14 dniowy okres pozwala na pełnoprawne korzystanie z wszystkich funkcjonalności usługi. To możliwość korzystania z konfiguracji w przejrzysty sposób, wszystko za darmo. Zakładasz darmowe konto, uzupełniasz wymagane pola i testujesz usługę.
Wsparcie techniczne
Zapewnienie ciągłego wsparcia, zarówno na etapie wdrożenia jak i w trakcie trwania współpracy to podstawowy element długotrwałej relacji. Support powinien iść w parze z najlepszym rozwiązaniem. Najlepsze firmy hostingowe dla swoich klientów oferują rozbudowaną ofertę supportu. Klienci wybierając w Domeny.pl pakiet z dedykowaną linią kontaktową mają prawo do korzystania z niezależnej, priorytetowej linii z dedykowanymi specjalistami Biura Obsługi Klienta. Numer dedykowanej linii kontaktowej przedstawiony jest w Panelu Klienta właściciela odpowiedniego pakietu hostingowego. To także sprawna pomoc techniczna.
Hosting w Domeny.pl
W Domeny.pl temat hostingu jest bardzo ważny. Przywiązujemy wielką uwagę do parametrów hostingu, jego zastosowania i bezpieczeństwa. Dla nowych Klientów mamy rabaty do -93%. Wraz z kontem hostingowym otrzymujesz bezpłatną rejestrację domeny internetowej, rozszerzoną ochronę Anty DDoS. Plany hostingowe również posiadają regularny backup danych. Kopie zapasowe powinny być wykonywane automatycznie możliwie jak najczęściej. To bufor bezpieczeństwa Twojego projektu w internecie. Rozwijając stronę firmową, sklep czy bloga dzięki regularnej kopii danych nie utracisz swoich danych. Bezpieczny hosting współdzielony znajdziesz w ofercie Domeny.pl w 4 wariantach. Pakiety hostingowe podzielone są według potrzeb. Intuicyjny panel administracyjny pozwala na bieżąco sprawdzać jak radzi sobie dany projekt. Docenisz również dobrą pomoc techniczną.
Hosting dla wymagających stron
Hosting od zadań specjalnych? Jeżeli jesteś użytkownikiem najpopularniejszego CMS-a jakim jest WordPress, z pewnością zwrócisz uwagę na dodatkowe elementy, Co prawda, środowisko każdej z usług poradzi sobie z technicznymi wymaganiami Worpressa. Wybierając najlepszy hosting będziesz poszukiwał parametrów zaawansowanych hostingów. To choćby backup danych czy autoinstalator cms. Co więcej, hosting w Domeny.pl jest zgodny z wymaganiami WP. Należą do nich:
- PHP od 5.2 w górę
- MySQL 5.0.15 lub wyższa
- wsparcie HTTPS
- moduł Apache Mod_Rewite
- rozszerzony backup
Na polskim rynku znajdują się różne rozwiązania w niskich cenach. Podsumowanie rankingu nie jest prostym zadaniem. Jaki hosting wybrać? Który serwer spełni oczekiwania danych stron internetowych? Hosting współdzielony, VPS czy dedyk? Mamy nadzieję, że to był przydatny artykuł. Ranking hostingów zaczyna się od analizy Twoich działań. Do czego potrzebujesz serwera? Jaki jest cel Twojej strony w internecie? Duże firmy, notujące większy ruch będą mieć odmiennie potrzeby co do zasobów, pamięci ram, powierzchni. Inne opcje będą istotne dla małych firm. Dodatkowo, wybierając hosting, przeglądając ofertę firm hostingowych warto przyjrzeć się nieco bliżej kilku parametrom, które zagwarantują niezawodność usługi. Ważne są też usługi dodatkowe. Darmowy okres testowy natomiast jest najlepszym testem dla wydajności oraz niezawodności hostingu. Na co zwracacie jeszcze uwagę przy wyborze serwera i firm hostingowych?
Masz już domenę i hosting? Nie zapomnij o certyfikacie SSL. W domeny.pl możesz wybierać spośród: DV, OV i EV.
- https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html
- https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Zastanawiasz się jaki hosting wybrać? Masz ograniczony budżet Twojej firmy. Dobry hosting współdzielony to taki, w którym budowa strony internetowej i jej rozwój przebiega w sposób efektywny. Pozwala na to zarówno jego funkcjonalność jak i opieka techniczna. Firmy hostingowe oferują szereg możliwości często z podziałem na: małe sklepy, strony firmowe czy strony usługowe. W pierwszej kolejności powinieneś kierować się parametrami, które są ważne dla funkcjonowania strony. Na jakim poziomie zapewniają je firmy hostingowe i jaką wydajność serwerów gwarantują. Dostępna przestrzeń dyskowa, jakość dysków ssd, częstotliwość wykonywania kopii zapasowych, bazy danych. Wykupiony hosting powinien posiadać intuicyjny Panel zarządzania serwerem (panel hostingowy). Dodatkowo, nie bez znaczenia jest szybki support połączony z obsługą klienta firmy hostingowej. Niektóre z firm w swoich rozwiązaniach mają preinstalowaną wersję cms. Jeśli dopiero zaczynasz, z pewnością doceniasz możliwość instalacji systemu z poziomu przeglądarki internetowej.
Wybierz hosting zgodnie z potrzebami biznesowymi stron www. Szybkie dyski ssd nvme w pakiecie hostingowym to podstawa sprawnego działania strony. Zwróć uwagę na stałą obsługę administracyjną. Serwery współdzielone powinny mieć regularnie robiony backup. Kopie zapasowe to już standard najlepszych hostingów. Niektóre hostingi w swojej ofercie umożliwiają darmową rejestrację domeny, a następnie instalację poczty elektronicznej. Zbadaj potrzeby biznesowe strony firmowej, sklepu bądź portalu, który chcesz założyć. Ustal jaka RAM, CPU i przestrzeń dyskowa będzie potrzebna. Sprecyzuj potrzeby co do baz danych. Szybki hosting powinien przewidywać w pakiecie certyfikat ssl. W zarządzaniu serwerem liczy się także sprawny support. Dla małej firmy rozwiązanie współdzielone będzie wystarczające.
Znalezienie taniego hostingu to proces. Aby znaleźć tani hosting dla stron www, musisz sprawdzić ranking najszybszych hostingów i określić budżet, którym dysponujesz. Ceny zaczynają się dla klientów już od klikunastu złotych miesięcznie. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach możesz zapłacić mniej. Usługa działa pełnoprawnie. To czas, by sprawdzić plan hostingowy działa zgodnie z planem i określić czy jesteś zadowolony. Atrakcyjną ofertę zestaw zawsze z parametrami bezpieczeństwa oraz zastosowaną technologią.
Hosting dedykowany jest małym firmom, rozpoczynającym przygodę ze światem wirtualnym. Jeżeli zakładasz stronę www z pewnością wśród najlepszych hostingów na początek będą współdzielone. Serwery VPS są dobrym rozwiązaniem, gdy Twoje potrzeby rosną. Zyskujesz większa powierzchnię i więcej parametrów.