Strona internetowa to wciąż silny punkt styku marki z Klientem. Nie bez powodu nazywamy ją cyfrową wizytówką dostępną 24 godziny na dobę. Własna strona www pozwoli Ci być w stałym kontakcie z Klientem oraz zapewni wirtualne portfolio. Zakładasz własny biznes? Zastanawiasz się jak założyć stronę internetową? Nie wiesz od czego zacząć projekt www? Sprawdź właściwie, co jest Ci potrzebne, aby uruchomić swoją stronę.


Strona www wciąż popularna

Zastanawialiście się, ile jest globalnie stron internetowych? W konsekwencji ile jest zarejestrowanych domen na całym świecie? Zobaczcie sami. Tylko na początku tego roku, pokuszono się o sprawdzenie ilości zarejestrowanych domen. Okazuje się. że jest ich globalnie ponad 370,7 milionów. Ma to przełożenie również, jeżeli chodzi o liczbę stron www. Na świecie jest ich ponad 1,80 miliarda [1].

Co więcej, statystycznie każdy z nas spędza w sieci 6 godzin 43 minuty. Co to oznacza? Jesteśmy 100 dni w roku online. Powyższe statystyki jednoznacznie pokazują, że strona www to wciąż silne narzędzie komunikacji. Zatem przystąp do działania i dowiedz się jak założyć własną stronę internetową.

Statystyki dotyczące zarejestrowanych domen, stron internetwoych

Jak założyć stronę internetową?

Zanim zaczniesz pracę nad stworzeniem strony internetowej, analizie rozwiązań, za pomocą których możesz ją uruchomić, zacznij od samej idei. Odpowiedz sobie na pytania:

  • jaki jest cel Twojej strony? (po co uruchamiasz www),
  • jakie wymogi jej stawiasz? (informacyjna/produktowa/kontaktowa etc.),
  • jaki stopień rozbudowania strony przewidujesz i co potrzebujesz zawrzeć? (formularz kontaktowy, blog, newsletter etc.)

Zatem jak założyć własną stronę internetową? Darmowa strona www, płatna czy w abonamencie? Możesz ją zbudować na kilka sposobów. Przy darmowej stronie, nie będziesz miał własnej domeny. Będzie to mało profesjonalne. Natomiast przy własnej stronie pisanej od początku do końca w htmlu – możesz narazić się na szereg czasochłonnych procesów, zwłaszcza jeżeli chodzi o wprowadzanie częstych zmian na stronie, a nie programujesz. Czy istnieje zatem rozwiązanie pośrednie? W naszym wpisie skupimy się na zbudowaniu strony w oparciu o własną domenę i możliwości, które niewielkim nakładem pracy możesz wdrożyć w swoje środowisko.

Czy mogę sam założyć stronę www?

Chcesz założyć stronę www. W pierwszej kolejności staniesz przed wyborem komu taką funkcję powierzyć. Czy wykonanie takiej strony zlecić profesjonalistom, czy zrobić to samemu? W przypadku gdy dopiero startujesz ze swoją działalnością, a stopień jej złożoności jest znikomy, warto rozważyć samodzielne stworzenie strony. Zrób to jednak we własnej domenie np. na zasadzie drag&drop. W tym celu możesz skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest kreator stron www. Za jego pomocą, bez wiedzy programistycznej, bez poświęcenia ogromnej ilości czasu, pracy i środków zbudujesz własną witrynę. Kreator stron www Webster+ jest niezwykle łatwy w obsłudze i intuicyjny. Korzystasz z gotowych szablonów, który po wybraniu możesz zaadaptować na własne potrzeby. W krótkim czasie jesteś w stanie stworzyć własną, responsywną stronę internetową, bloga, a nawet e-sklep!

Wybierając nasz kreator stron www, możesz wybrać zarówno pakiet (domena, hosting, kreator) bądź jeśli posiadasz już domenę i hosting skorzystać wyłącznie z kreatora.


Kiedy stronę internetową zlecić firmie zewnętrznej?

Wraz z rozbudowaniem witryny, podstawowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, a dostępne szablony nie spełniać oczekiwań. Z czasem możesz zauważyć ograniczenia rozwiązań typy kreator. Dzieje się to wówczas, kiedy strona internetowa rozrasta się dynamicznie, a Ty potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności w spersonalizowanym środowisku. Te mogą wymagać już znajomości kodowania i wiedzy programistycznej.


Co muszę mieć, aby założyć stronę www

Projekt www wymaga zarejestrowania domeny, czyli własnego adresu URL, pod którym Twoje usługi będą dostępne oraz hostingu, czyli miejsca gdzie Twoje pliki będą fizycznie umieszczone.

Domena internetowa

Aby stworzyć własną stronę internetową, musisz mieć jej nazwę. W tym celu rejestrujesz domenę internetową. To adres url przyporządkowany do Twojego adresu IP i identyfikujący zasoby Twojej strony w sieci.
Rejestrując domenę, musisz wpierw sprawdzić jej dostępność. To sytuacja, w której weryfikujesz, czy dana nazwa nie ma już swojego abonenta. Jeżeli dany adres jest dostępny, wystarczy wybrać dany okres abonamentowy i dopełnić formalności

O tym jak zarejestrować domenę pisaliśmy w jednym z naszych wpisów.


Hosting

Mając zarejestrowaną domenę, potrzebujesz teraz miejsca na publikację Twoich plików. Potrzebujesz wybrać hosting. Zadaniem hostingu jest ciągłe wyświetlanie witryny oraz obsługa skrzynki pocztowej. Posiadając serwer masz możliwość opublikowania strony internetowej, sklepu internetowego czy skrzynek pocztowych.
Pamiętaj, że przygotowana strona internetowa musi zostać opublikowana. W tym celu, po przygotowaniu witryny należy połączyć domenę z danym adresem. Aby dana domena mogłabyś powiązana z serwerem, musisz ustawić przekierowanie.

O tym, jak wydelegować domenę na serwer w Domeny.pl przeczytasz tutaj.


Projekt graficzny strony

Mając domenę i hosting musisz zadbać o jej oprawę. To część, którą możesz zlecić agencji, specjalizującej się w przygotowaniu stron internetowych bądź skorzystać z darmowych, gotowych szablonów. Mówimy tutaj o projekcie graficznym. Jeżeli zależy Ci na prostej funkcjonalności strony, wystarczającym rozwiązaniem może okazać się funkcjonalność CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. Znajdziesz w niej gotowe szablony.

System zarządzania treścią

Tworząc stronę internetową od podstaw, mając już hosting korzystając z serwera możesz skorzystać z gotowych rozwiązań i zbudować ją za pomocą CMS. Mając stronę założoną w oparciu o CMS możesz wygodnie zarządzać jej zawartością. Nie musisz ingerować w kod strony, żeby wykonać podstawową czynność na jej zasobach. To wygodne rozwiązanie pozwalające na zarządzanie nią przez osoby, które nie operują html na co dzień. CMS pozwala w wygodny sposób zarządzać zawartością strony, rozwijać jej funkcjonalność. Co więcej w przypadku tych najpopularniejszych cmsów – jak WordPress czy Joomla możesz skorzystać z gotowych layoutów, bądź za opłatą spersonalizować go zgodnie z wymaganiami.

O tym, jaki cms wybrać, pisaliśmy w jednym z naszych wpisów.

Jak założyć własną stronę internetową? Projekt www, to wyzwanie przed którym stoi każdy, kto wkracza do strefy online. Pierwszy punkt styku Klienta z marką. Mając własną domenę i hosting możesz zacząć budować świadomą obecność w sieci.

Źródło:
[1] https://www.websitehostingrating.com/pl/internet-statistics-facts/

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Inne

komunikacja z klientem. Strona www czy social media?

Komunikacja z Klientem: social media vs. strona internetowa

Strona internetowa czy social media? Traktuj te kanały komplementarnie, nigdy indywidualnie (substytucyjnie). Najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu będzie połączenie obu form komunikacji.

Czytaj dalej >>
Jak założyć stronę internetową?

Jak założyć stronę internetową?

Strona internetowa to wciąż silny punkt styku marki z Klientem. Nie bez powodu nazywamy ją cyfrową wizytówką dostępną 24 godziny na dobę. Jak założyć własną www? Sprawdź czego potrzebujesz.

Czytaj dalej >>
Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Zastanawiasz się nad tworzeniem podcastów dla swojej firmy? Podcasty są potężnym narzędziem dla każdego rodzaju biznesu, pozwalającym usłyszeć Twój głos (dosłownie) na przepełnionym rynku. Chociaż wciąż są stosunkowo nowe...

Czytaj dalej >>