Co znajdziesz w tym artykule:
Strona internetowa to wciąż silny punkt styku marki z Klientem. Nie bez powodu nazywamy ją cyfrową wizytówką dostępną 24 godziny na dobę. Własna strona www pozwoli Ci być w stałym kontakcie z Klientem oraz zapewni wirtualne portfolio. Zakładasz własny biznes? Zastanawiasz się jak zbudować stronę internetową? Sprawdź właściwie, co jest Ci potrzebne, aby uruchomić swoją stronę.
Strona www wciąż popularna
Zastanawialiście się, ile jest globalnie stron internetowych? W konsekwencji ile jest zarejestrowanych domen na całym świecie? Zobaczcie sami. Dane na koniec 2021 roku wskazują, że globalnie zanotowano 364 milionów rejestracji nazw domenowych.[1] Ma to przełożenie również, jeżeli chodzi o liczbę stron www. Na świecie jest ich ponad 1,80 miliarda[2].
Co więcej, statystycznie każdy z nas spędza w sieci 6 godzin 58 minut.[3] Co to oznacza? Jesteśmy 100 dni w roku online. Powyższe statystyki jednoznacznie pokazują, że strony www to wciąż silne narzędzie komunikacji. Zatem przystąp do działania i dowiedz się jak stworzyć swoją www? Aby zrobić stronę internetową trzeba na prawdę nie wiele.

Jak zrobić stronę internetową?
Zrobienie strony internetowej, to proces, na który musisz poświecić więcej czasu. Zanim zaczniesz pracę nad stworzeniem strony internetowej, analizie rozwiązań, za pomocą których możesz ją uruchomić, zacznij od samej idei własnej strony www. Odpowiedz sobie na pytania:
- jaki jest cel Twojej strony? (po co uruchamiasz www),
- jakie wymogi jej stawiasz? (informacyjna/produktowa/kontaktowa etc.),
- jaki stopień rozbudowania przewidujesz i co potrzebujesz zawrzeć na swojej stronie? (formularz kontaktowy, blog, newsletter etc.).
Zatem jak stworzyć stronę internetową? Darmowa strona www, płatna czy w abonamencie? Tworzenie strony www można wykonać na kilka sposobów. Przy darmowej stronie, nie będziesz miał własnej domeny. Będzie to mało profesjonalne. Natomiast przy własnej stronie pisanej od początku do końca w htmlu – możesz narazić się na szereg czasochłonnych procesów, zwłaszcza jeżeli chodzi o wprowadzanie częstych zmian, a nie programujesz i nie masz dostępu do intuicyjnego panelu administracyjnego. Czy istnieje zatem rozwiązanie pośrednie?
Czy mogę sam założyć stronę internetową? Poznaj kreator stron www
Chcesz założyć www? W pierwszej kolejności staniesz przed wyborem komu tworzenie stron www powierzyć. Czy wykonanie własnej witryny zlecić profesjonalistom, czy zrobić to samemu?
Tworzenie stron internetowych to proces, do którego można podejść na kilka sposobów. W przypadku gdy dopiero startujesz ze swoją działalnością, a stopień jej złożoności jest znikomy, warto rozważyć samodzielne stworzenie strony. W tym celu pomogą Ci kreatory stron internetowych. Zrób to jednak we własnej domenie np. na zasadzie drag&drop. W tym celu możesz skorzystać z gotowego rozwiązania, jakim jest odpowiedni kreator stron www. Nasze narzędzie Webster+ jest niezwykle łatwe w obsłudze panelu i ma intuicyjny charakter. Korzystasz z gotowych elementów, które po wybraniu możesz zaadaptować na własne potrzeby. Określasz nagłówki, wybierasz szablon i grafiki na witrynę, określasz oprogramowanie. W krótkim czasie jesteś w stanie stworzyć własną witrynę, bloga, a nawet e-sklep!
Wybierając to narzędzie stron www, możesz wybrać zarówno pakiet (domena, hosting, kreator) bądź jeśli posiadasz już domenę i hosting skorzystać wyłącznie z kreatora. Budując stronę na kreatorze, dostajesz gotowy szablon i możesz wszystko edytować sam w panelu. Strona działała sprawnie, co więcej nie potrzebujesz znajomości html-a aby założyć własną stronę internetową.
Kiedy stronę internetową zlecić firmie zewnętrznej?
Wraz z rozbudowaniem witryny, podstawowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające, a dostępne szablony nie spełniać oczekiwań. Dzieje się to wówczas, kiedy strona internetowa rozrasta się dynamicznie, a Ty potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności w spersonalizowanym środowisku. Te mogą wymagać już znajomości kodowania i wiedzy programistycznej.
Wybierając nasz kreator stron www, możesz wybrać zarówno pakiet (domena, hosting, kreator) bądź jeśli posiadasz już domenę i hosting skorzystać wyłącznie z kreatora.
Co muszę mieć, aby założyć swoją stronę internetową?
Projekt www wymaga zarejestrowania domeny, czyli własnego adresu URL, pod którym witryna internetowa będzie dostępna oraz hostingu, czyli miejsca gdzie Twoje pliki będą fizycznie umieszczone. Warto także zadbać o szyfrowanie danych, realizując certyfikat ssl.
Domena internetowa
Aby stworzyć własną stronę internetową, musisz mieć jej nazwę – czyli adres, który wpisujesz w wyszukiwarkę. W tym celu rejestrujesz domenę internetową. To adres url przyporządkowany do Twojego adresu IP i identyfikujący zasoby Twojej strony w sieci. Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju i wybranego okresu abonamentowego.
Rejestrując domenę, musisz wpierw sprawdzić jej dostępność. To sytuacja, w której weryfikujesz, czy dana nazwa nie ma już swojego abonenta. Jeżeli dany adres jest dostępny, wystarczy wybrać dany okres abonamentowy, uzupełnić wymagane pola i dopełnić formalności rejestracji.
O tym jak zarejestrować adres pisaliśmy w jednym z naszych wpisów.
Czy zawsze .PL to dobry wybór?
Na rynku rejestracji domen internetowych dostępnych jest ponad 1000 TLD (domen). To zarówno domeny globalne (np. eu), domeny krajowe (ccTLD), czyli przypisane do konkretnego kraju, a także nowe (nTLD), regionalne czy funkcjonalne. Prowadząc działalność na rynku polskim, z pewnością pierwszą myśl skierujesz ku domenie .PL. Czy taki wybór będzie zawsze dobry?
Ela Kornaś, Brand Director Domeny.pl
Rejestrując domenę internetową, musimy pod uwagę wziąć kilka czynników. Przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie Kim jesteśmy, co oferujemy i dla kogo działamy? Innej domeny będzie potrzebowała fundacja, a jeszcze innej bloger. Odpowiadając sobie na pytanie, co ma do zaoferowania moja marka i na jakim obszarze geograficznym operuje staje się kluczowa determinantą procesu. W Domeny.pl oferujemy już ponad 1000 domen aby uwzględniać potrzeby poszczególnych branż.
.Eu – działaj ponad granicami
Jeżeli masz aspiracje globalne, możesz rozważyć rejestrację domeny .eu.
Z jednej strony domena ta rozwiązuje problem niedostępności adresów w domenie .PL. Musisz zdawać sobie sprawę, że wysoka popularność domeny .pl sprawia, że większość interesujących Cię adresów może być już po prostu zajęta. Z drugiej zaś, sygnalizuje gotowość do współpracy międzynarodowej, jednocześnie wskazując na europejskie pochodzenie firmy.
Liczby mówią same za siebie! 3 157 579, taka liczbę rejestracji nazw z .eu notujemy na koniec listopada 2022 roku.[4] Co prawda rok 2022 przynosi kilka znaczących zmian jeżeli chodzi o popularność domen internetowych na różnych szerokościach geograficznych, to jednak niezmiennie widzimy, że .eu jest jedną z częściej wybieranych rozszerzeń. Jak zaznacza Aneta Szczepankiewicz, Liaison Manager Poland, EURid
Ponieważ tylko firmy rezydujące w UE (oraz Norwegii, Lichtensteinie i Islandii) mogą zarejestrować naszą domenę, to adres .eu jednoznacznie wskazuje na europejskie pochodzenie firmy, a to z kolei przekłada się na większy poziom zaufania u odbiorców. Strona z adresem .eu wskazuje bowiem, że nasza firma stosuje się do europejskiego prawodawstwa, które chroni konsumenta, a nasze produkty spełniają często wyśrubowane standardy jakości, jakie nakłada na nas prawo unijne. To wzmacnia wiarygodność firmy na rynku.
Hosting
Mając zarejestrowaną domenę, potrzebujesz teraz miejsca na publikację Twoich plików na serwerze. Potrzebujesz wybrać odpowiedni hosting według własnych potrzeb, aby witryna była dostępna. Zadaniem hostingu jest ciągłe wyświetlanie witryny oraz obsługa skrzynki pocztowej. Posiadając miejsce na serwerze masz możliwość opublikowania strony internetowej, sklepu internetowego czy skrzynek pocztowych. Zwróć uwagę na szybkość działania, sprawdź obsługiwane technologie. W Domeny.pl wraz z hostingiem możesz zarejestrować domenę.
Pamiętaj, że przygotowana strona internetowa musi zostać opublikowana. W tym celu, po przygotowaniu witryny należy połączyć domenę z danym adresem (ustawić przekierowanie).
O tym, jak wydelegować domenę na serwer w Domeny.pl przeczytasz tutaj.
Projekt graficzny strony
Mając domenę i hosting musisz zadbać o jej oprawę. To część, którą możesz zlecić agencji, specjalizującej się w przygotowaniu stron internetowych bądź skorzystać z darmowych, gotowych szablonów. Mówimy tutaj o projekcie graficznym. Jeżeli zależy Ci na prostej funkcjonalności strony, wystarczającym rozwiązaniem może okazać się funkcjonalność CMS-a, czyli systemu zarządzania treścią. Znajdziesz w niej gotowe szablony.
System zarządzania treścią
Tworząc stronę internetową od podstaw, mając już hosting korzystając z serwera możesz skorzystać z gotowych rozwiązań i zbudować ją poprzez CMS (content management system). Za jego pomocą możesz wygodnie zarządzać zawartością strony.
Nie musisz ingerować w kod strony, żeby wykonać podstawową czynność na jej zasobach. To wygodne rozwiązanie pozwalające na zarządzanie nią przez osoby, które nie operują html na co dzień. Możesz w wygodny sposób zarządzać zawartością strony, rozwijać jej funkcjonalność. Co więcej w przypadku tych najpopularniejszych cmsów – jak cms WordPressa czy Joomla możesz skorzystać z gotowych layoutów, budując go na szablonie bądź za opłatą spersonalizować go zgodnie z wymaganiami.
O tym, jaki cms wybrać, pisaliśmy w jednym z naszych wpisów.
Jak założyć stronę www? Proces tworzenia własnej strony to wyzwanie przed którym stoi każdy, kto wkracza do strefy online. W dzisiejszych czasach strony internetowe są podstawą. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że proces tworzenia serwisów jest czasochłonny, a stworzenie witryny trudne. Niekoniecznie. Możesz to zrobić za pomocą kreatora Webster+ i skorzystać z gotowego szablonu. Instrukcja krok po kroku przeprowadzi przez proces. Mamy nadzieję, że w procesie tworzenia własnej strony internetowej nas poradnik krok po kroku wesprze obecność Twojej marki w internecie.
Źródło:
[1] Raport Verisign
[2] Money.pl
[3] Grupa Infomax
[4] EURid Statystyki