Chcesz stworzyć witrynę internetową? Stawiasz na wygodne i sprawdzone rozwiązanie? Zastanawiasz się, jaki CMS wybrać? Jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim biznesie? Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych systemów do tworzenia i zarządzania treścią. Poznaj zalety i wady najchętniej wybieranych CMS-ów typu open source.


Co to jest CMS

CMS (Content Management System) to system zarządzania treścią, za pomocą którego możemy zbudować własną stroną internetową. CMS pozwala zarówno na budowę, rozbudowę jak i aktualizację witryny. Co ważne, w swoim pierwotnym założeniu, nie wymaga znajomości programowania. Praktycznie, oznacza to, że wszelkie aktualizacje, które dokonywane są na danej witrynie, a więc dodawanie treści, zdjęć czy nowych funkcjonalności, jak np. formularz kontaktowy odbywa się za pośrednictwem CMS. Systemy zarządzania treścią można podzielić na dwa typy.


CMS – autorski czy open source?

Jaki rodzaj CMS wybrać? System autorski czy open source? To pytanie zadają sobie osoby, decydujące się na własną stronę internetową. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybierając CMS typu open source nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, ani nie musisz znać języka programowania do bieżącej obsługi systemu. Jak pokazują badania przeprowadzone przez W3Techs ponad 35% stron na całym świecie jest zbudowanych w oparciu o open source. Autorski CMS natomiast jest tworzony od podstaw, dopasowany do funkcjonalności, które ma spełniać witryna. Najczęściej w technologii PHP, Java, ASP.

To jaki CMS wybrać zależy od kliku czynników. Po pierwsze założenia jakie ma spełniać witryna, stopień jej rozbudowania i zaplanowanych funkcji. Nie mniej ważna jest kwestia użytkowa. Dla kogo jest tworzona strona (znajomość środowiska, stopień zaawansowania użytkownika).


CMS. Ranking

W tym wpisie skupiamy się na przeglądzie najpopularniejszych CMS-ów typu open source. Na podium od lat znajdują się WordPress, Joomla! i Drupal.

Ranking popularności CMS

WordPress

WordPress to najpopularniejszy CMS typu open source na świecie. Badania pokazują, że niemal co 3 strona w Internecie założona jest na WordPressie. Rozwiązaniu temu zaufało wiele znanych marek, choćby facebook newsroom, czy blog Mozilli. WordPress spełnia wymogi W3C (World Wide Web Consortium) – organizacji opracowującej standardy pisania i przesyłania stron WWW. Pierwotnie jego założenia były bardziej blogowe. Powstał z myślą o tworzeniu i prowadzeniu właśnie tego typu kanału komunikacji z użytkownikami. Jednak silny rozwój sprawił, że WP stał się najczęściej wybieranym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych. Co więcej, na WordPressie możesz zbudować sklep internetowy. WooCommerce, bo o nim mowa, to rozwiązanie dedykowane stronie/blogom wykorzystującym omawiany cms. Niespełna 40% istniejących sklepów internetowych działa w oparciu o WooCommerce.

Do najczęściej wskazywanych zalet WordPressa zalicza się:

 • prostota użytkowania
  Intuicyjny interfejs, możliwość rozbudowy serwisu dzięki preinstalowanym wtyczkom i szablonom, pozwala na stałe doskonalenie witryny. Użytkownicy mogą samodzielnie, od podstaw zbudować prostą stronę internetową. Administrowanie CMS jest bardzo proste. Nie wymaga znajomości języka programowania, co w przeciwieństwie do poniżej omawianych – Joomli i Drupala – czyni go bardzo konkurencyjnym.
 • rozbudowana infrastruktura wtyczek
  Zwiększaj performance dzięki rozbudowanym możliwościom wtyczek. WordPress udostępnia zarówno w wersji płatnej, jak i bezpłatnej szereg narzędzi. Dzięki przewidzianym funkcjonalnościom nie musisz sięgać po indywidualnie pisane rozwiązania. Instalacja i konfiguracja nie sprawi problemu nawet początkującemu użytkownikowi. Liczba oferowanych pluginów sięga rzędu 45 tysięcy.
 • dedykowana społeczność
  WordPress ze względu na swoją popularność doczekał się licznych kanałów komunikacyjnych. Istnieje szereg grup zrzeszających aktywnych użytkowników systemu. Liczne fora poświęcone tematyce, pogrupowanej w kategorie pozwalają szybko zapoznać się z nowościami, bądź naprawić problem. Wśród tematyki poruszane są kwestie związane z m.in. z modyfikacją wtyczek/motywów, czy nawet osobna dyskusja dedykowana kodowaniu z CMS WordPress.

WordPress nie jest jednak wolny od zagrożeń. Zaliczamy do nich:

 • bezpieczeństwo
  WordPress nie jest wolny od ataków hakerskich i rozsyłania złośliwego oprogramowania. Ze względu na swoją popularność, staje się celem licznych ataków. Dlatego w celu zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa zaleca się stałe aktualizowanie komponentów. 2019 rok w porównaniu z 2018 notuje tendencję wzrostową. Jedną z głównych przyczyn infekcji są luki w oprogramowaniu oraz łatwość dostępu do kodu źródłowego. Co, więcej powstają zautomatyzowane skrypty skanujące miliony popularnych stron. Gdy któryś z nich wykryje tak zwany exploit, wykorzystuje lukę do ataku hakerskiego. W 2019 roku, jednym z najczęściej obserwowanych, były ataki malware wp-vcd. Ich celem są darmowe wtyczki i szablony, które tak chętnie są wykorzystywane przez użytkowników. Poprzez ingerencję w kod cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad stroną.
Liczba przeprowadzonych ataków na poszczególne CMS-y
 • wydajność
  O sile popularności WordPressa decydują możliwości rozbudowywania strony za pomocą licznych pluginów. Z jednej strony to ogromny atut, ale też przyczyna problemów. Jeżeli wtyczek zwiększających performance na naszej stronie przybywa w zawrotnym tempie zaczynają się problemy z wydajnością. Problem z ładowaniem strony odbija się bezpośrednio na konwersji. Należy pamietać, aby korzystać wyłącznie z autoryzowanych wtyczek znajdujących się na stronie producenta (tutaj) i śledzić ich parametry.
 • koszty
  WordPress to z pozoru darmowe narzędzie. Jednak przy dodatkowych funkcjonalnościach, koszty i czas pracy z utrzymaniem infrastruktury rośnie. Ingerencja w strukturę strony wymaga podstaw znajomości CSS, HTML i PHP

Joomla!

Joomla, to drugi pod względem popularności CMS open source, wybierany do budowy stron, czy serwisów internetowych. Powstał w 2005 roku, a liczba pobrań przekroczyła 110 milionów. Stopniem zaawansowania Joomla! jest pozycjonowana między WordPressem a Drupalem. Dla użytkowników przyzwyczajonych do prostoty interfejsu może wymagać odrobiny czasu na opanowanie sposobu poruszania się po środowisku. Joomla! w skrócie to ponad 550 tysięcy linijek kodu i dostępność 76 wersji językowych. Na silniku Joomli zbudowana jest m.in. witryna Peugeota.

Poznaj zalety Joomla!:

 • rozbudowana funkcjonalność
  Jeżeli brief Twojej strony przewiduje większy zakres funkcjonalności, które ma spełniać witryna, warto poznać nieco bliżej właśnie ten CMS. Joomla, w porównaniu z WordPressem, charakteryzuje się bogatszą funkcjonalnością. Wspomniany CMS oddaje w ręce użytkowników mnóstwo narzędzi (w większości płatnych), które pozwalają na projektowanie zaawansowanych serwisów.
 • dedykowana społeczność
  W przypadku Joomli również możemy liczyć na szereg ogólnodostępnej wiedzy. Fora tematyczne, grupy społecznościowe skupione wokół rozwijania i zarządzania infrastrukturą o różnym stopniu zaawansowania pozwalają szybko uporać się z napotkanymi problemami.

Problemy, z którymi możemy się spotkać:

 • wymaga podstawowej wiedzy PHP
  W przeciwieństwie do WordPressa, Joomla wymaga podstawowej wiedzy programistycznej. Webmasterzy często zwracają uwagę, że przy tworzeniu prostych stron, ale liczących kilka podstron to właśnie ten aspekt spotyka się z wieloma pytaniami i trudnościami ze strony docelowego użytkownika. Proces administracji dostępnymi wtyczkami czy funkcjonalnościami opiera się na znajomości języka php. Użytkownicy także mogą spotkać się z błędami zgodności instalowanych modułów, a taka sytuacja wymaga ingerencji w kod i pracy dewelopera.
 • rozbudowany panel administracyjny
  Zarządzanie CMS opiera się na rozbudowanym menu. To zasadnicza różnica pomiędzy Joomlą, Drupalem, a WordPressem. Mając na względzie tylko aktualizację treści firmowych Joomla wymaga wstępnego przeszkolenia docelowego klienta od strony webmastera bądź ingerencji od strony frontu.

Drupal

Ostatnie miejsce na podium należy do Drupala. Przeznaczony do budowania zaawansowanych witryn. Powstał w 2001 roku, a od niespełna 5 lat regularnie co 6 miesięcy aktualizowany jest do nowej wersji. Stworzony i rozwijany jest w oparciu o najnowszą technologię, jak PHP7, Symfony Framework. Z Drupala korzysta między innymi NASA, czy Grammy Awards.

Wśród niewątpliwych zalet Drupal należy wymienić:

 • rozbudowaną infrastrukturę
  Jeżeli myślisz o rozbudowanej stronie internetowej, serwisach z dodatkowymi funkcjonalnościami Drupal doskonale oddaje charakter środowiska. Posiada nieograniczone możliwości rozwijania witryn internetowych. Zatem, niczym nie ograniczony system, jest w stanie kompleksowo spełnić oczekiwania użytkownika.
 • kompleksową funkcjonalność
  Drupal bardziej niż CMS typu open source powinien być nazywany narzędziem programistycznym. Za jego pomocą zbudujesz profesjonalną witrynę. Szereg rozbudowanych technicznie możliwości pozwala w zaprojektowaniu rozbudowanego, szytego na miarę rozwiązania.

Jeżeli nie posiadasz wiedzy programistycznej, główne wady dotyczą takich kwestii jak:

 • instalacja
  Drupal wymaga znajomości środowiska programowania. Co więcej, w przypadku dokonywania aktualizacji musisz liczyć się z tym, że oprócz większej ilości czasu możesz potrzebować także pracy związanej z kodowaniem. Dokonując aktualizacji do nowszej wersji, część komponentów wymaga całkowitego przeprojektowania i napisania od nowa.
 • użytkowanie
  Poruszanie się po środowisku Drupala, administracja bieżącą obsługą nie należy do najprostszych. Nie bez powodu Drupal jest nazywany narzędziem programistycznym.

Jaki CMS wybrać? Wszystko zależy od tego jakie funkcje strona na nim budowana ma spełniać. To od jej celu i możliwości, którymi dysponujesz zależy ostateczny kształt witryny. Każdy ze wspomnianych CMS-ów powstał z myślą o nieco innych aspektach. WordPress z pewnością wygrywa, jeżeli chodzi o prostotę i przejrzystość. Za pomocą Joomli możesz stworzyć bardziej zaawansowaną witrynę, podczas gdy w środowisku Drupala może ograniczać Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Tworzysz stronę internetową? Poznaj naszą ofertę domen i hostingu. Za pomocą naszego kreatora stron www w prosty i intuicyjny sposób zbudujesz swoją stronę internetową.

Źródło:
https://w3techs.com/technologies/overview/content_management
https://sucuri.net/content/uploads/2020/01/20-sucuri-2019-hacked-report-1.pdf

Jak podobał Ci się ten artykuł?
3.7 Liczba ocen: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Inne

komunikacja z klientem. Strona www czy social media?

Komunikacja z Klientem: social media vs. strona internetowa

Strona internetowa czy social media? Traktuj te kanały komplementarnie, nigdy indywidualnie (substytucyjnie). Najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu będzie połączenie obu form komunikacji.

Czytaj dalej >>
Jak założyć stronę internetową?

Jak założyć stronę internetową?

Strona internetowa to wciąż silny punkt styku marki z Klientem. Nie bez powodu nazywamy ją cyfrową wizytówką dostępną 24 godziny na dobę. Jak założyć własną www? Sprawdź czego potrzebujesz.

Czytaj dalej >>
Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Zastanawiasz się nad tworzeniem podcastów dla swojej firmy? Podcasty są potężnym narzędziem dla każdego rodzaju biznesu, pozwalającym usłyszeć Twój głos (dosłownie) na przepełnionym rynku. Chociaż wciąż są stosunkowo nowe...

Czytaj dalej >>