Domena .EU jest aktualnie jedną z najczęściej rejestrowanych europejskich domen krajowych. Jest rozszerzeniem najwyższego poziomu, będącym oficjalną końcówką przypisaną krajom Unii Europejskiej. Oprócz państw wspólnoty mogą ją rejestrować także obywatele Norwegii, Liechtensteinu oraz Islandii.


Historia

Historia domeny .EU zaczyna się już w 1999 roku. Podjęto wówczas rozmowy dotyczące wspólnej dla Unii Europejskiej części nazw internetowych. Jednak dopiero 6 lat później, w 2005 roku, domena .EU została udostępniona do rejestracji. Początkowo mogły z niej korzystać jedynie unijne instytucje publiczne oraz organizacje z zastrzeżonymi znakami towarowymi. W 2006 roku uruchomiono jej publiczną rejestrację, dla wszystkich obywateli krajów członkowskich.


Domena .EU w Polsce

Pierwszym akredytowanym rejestratorem europejskiej domeny były Domeny.pl. W Polsce domena .EU cieszy się coraz większą  popularnością. Pod względem ilości rejestracji plasuje się na trzecim miejscu za domenami .PL oraz COM.PL. Nie odbiega to od statystyk innych krajów, ponieważ w dalszym ciągu obywatele danego państwa najchętniej wybierają swoje krajowe rozszerzenia. Wyjątek stanowią Stany Zjednoczone, gdzie krajowa domena .US prawie nie jest rejestrowana, a Amerykanie głównie wybierają globalną domenę .COM.


Jeden wybór – wiele możliwości

Domena .EU otwiera przed abonentem wiele możliwości rozwoju. Głównie dlatego, że europejskie rozszerzenie jest rozpoznawalne na całym świecie.

Europejska marka

Domena .EU to jedna z najczęściej rejestrowanych domen. Rejestrując nazwę w tej domenie pokazujesz odbiorcom, że jesteś częścią europejskiej społeczności i że działasz także poza granicami Polski.

Innowacyjność i nowoczesność

Stawiając na domenę .EU stajesz się przedstawicielem nieszablonowego podejścia do biznesu, a taka postawa jest wyjątkowo ceniona na europejskich rynkach.  

Działalność na europejską skalę

Wybierając .EU pokazujesz odbiorcom, że prowadzisz międzynarodowy biznes i mogą zamówić Twoje produkty lub usługi w każdym państwie w Europie.

Wiarygodność

Posiadanie europejskiej domeny wskazuje, że jej właścicielem jest firma z obszarów UE, która podlega prawu unijnemu. Dzięki temu Twoi potencjalni klienci będą mieć pewność, że transakcje są bezpieczne, a firma zyska większą wiarygodność.

Szerokie grono klientów

Korzystając z europejskiego rozszerzenia zwiększasz zakres działalności, dzięki czemu docierasz do jeszcze większej ilości potencjalnych klientów.   

Podsumowując, domena .EU ze względu na swój ponadnarodowy charakter jest doskonałym wyborem dla wszystkich stron internetowych, których zasięg obejmuje państwa Starego Kontynentu. Dodatkowo sprawdzi się także w przypadku firm chcących zabezpieczyć swoją markę przed tzw. cybersquattingiem, czyli rejestracją adresów zawierających zastrzeżone znaki towarowe.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze
  • Sam mam też domenę eu, pamiętam że na poczatku jak weszła było na nich bardzo dużo spam stron bo są najtańsze, być może teraz nadal tak jest. Jej cena jednak zachęca do nabycia czegoś takiego. Pamiętam jak się bałem że znikną jak dopiero co weszły na rynek, polskich stron nie widać z nimi tak wiele, ludzie nadal wybierają krajowe.

    • Jak widać, Ty też korzystasz z .eu – i słusznie, bo analizy SpamHouse pokazują, że znajduje się pod nią mniej spamu niż np. pod .com.
      A co do jej ceny – .eu nie należy do najtańszych – jej cena w długim okresie jest przeciętna. .eu to po prostu dobra domena:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla firmy?

Jaka domena dla firmy? Zainspiruj się!

Stawiasz pierwsze kroki pod własną marką. Dopełniłeś wszelkich formalności i chcesz teraz opowiedzieć o tym światu? Budując stronę swojego produktu bądź usługi nie zapominaj o detalach. To na ich podstawie klient wypracowuje opinię na temat marki.

Czytaj dalej >>