Domena .EU jest aktualnie jedną z najczęściej rejestrowanych europejskich domen krajowych. Jest rozszerzeniem najwyższego poziomu, będącym oficjalną końcówką przypisaną krajom Unii Europejskiej. Oprócz państw wspólnoty mogą ją rejestrować także obywatele Norwegii, Liechtensteinu oraz Islandii.


Historia

Historia domeny .EU zaczyna się już w 1999 roku. Podjęto wówczas rozmowy dotyczące wspólnej dla Unii Europejskiej części nazw internetowych. Jednak dopiero 6 lat później, w 2005 roku, domena .EU została udostępniona do rejestracji. Początkowo mogły z niej korzystać jedynie unijne instytucje publiczne oraz organizacje z zastrzeżonymi znakami towarowymi. W 2006 roku uruchomiono jej publiczną rejestrację, dla wszystkich obywateli krajów członkowskich.


Domena .EU w Polsce

Pierwszym akredytowanym rejestratorem europejskiej domeny były Domeny.pl. W Polsce domena .EU cieszy się coraz większą  popularnością. Pod względem ilości rejestracji plasuje się na trzecim miejscu za domenami .PL oraz COM.PL. Nie odbiega to od statystyk innych krajów, ponieważ w dalszym ciągu obywatele danego państwa najchętniej wybierają swoje krajowe rozszerzenia. Wyjątek stanowią Stany Zjednoczone, gdzie krajowa domena .US prawie nie jest rejestrowana, a Amerykanie głównie wybierają globalną domenę .COM.


Jeden wybór – wiele możliwości

Domena .EU otwiera przed abonentem wiele możliwości rozwoju. Głównie dlatego, że europejskie rozszerzenie jest rozpoznawalne na całym świecie.

Europejska marka

Domena .EU to jedna z najczęściej rejestrowanych domen. Rejestrując nazwę w tej domenie pokazujesz odbiorcom, że jesteś częścią europejskiej społeczności i że działasz także poza granicami Polski.

Innowacyjność i nowoczesność

Stawiając na domenę .EU stajesz się przedstawicielem nieszablonowego podejścia do biznesu, a taka postawa jest wyjątkowo ceniona na europejskich rynkach.  

Działalność na europejską skalę

Wybierając .EU pokazujesz odbiorcom, że prowadzisz międzynarodowy biznes i mogą zamówić Twoje produkty lub usługi w każdym państwie w Europie.

Wiarygodność

Posiadanie europejskiej domeny wskazuje, że jej właścicielem jest firma z obszarów UE, która podlega prawu unijnemu. Dzięki temu Twoi potencjalni klienci będą mieć pewność, że transakcje są bezpieczne, a firma zyska większą wiarygodność.

Szerokie grono klientów

Korzystając z europejskiego rozszerzenia zwiększasz zakres działalności, dzięki czemu docierasz do jeszcze większej ilości potencjalnych klientów.   

Podsumowując, domena .EU ze względu na swój ponadnarodowy charakter jest doskonałym wyborem dla wszystkich stron internetowych, których zasięg obejmuje państwa Starego Kontynentu. Dodatkowo sprawdzi się także w przypadku firm chcących zabezpieczyć swoją markę przed tzw. cybersquattingiem, czyli rejestracją adresów zawierających zastrzeżone znaki towarowe.

Stawiasz pierwsze kroki na rynku europejskim? Sprawdź nasze dedykowane rozwiązanie: hosting www z domeną i kreatorem stron internetowych.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze
  • Sam mam też domenę eu, pamiętam że na poczatku jak weszła było na nich bardzo dużo spam stron bo są najtańsze, być może teraz nadal tak jest. Jej cena jednak zachęca do nabycia czegoś takiego. Pamiętam jak się bałem że znikną jak dopiero co weszły na rynek, polskich stron nie widać z nimi tak wiele, ludzie nadal wybierają krajowe.

    • Jak widać, Ty też korzystasz z .eu – i słusznie, bo analizy SpamHouse pokazują, że znajduje się pod nią mniej spamu niż np. pod .com.
      A co do jej ceny – .eu nie należy do najtańszych – jej cena w długim okresie jest przeciętna. .eu to po prostu dobra domena:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>