Kolokacja czyli umieszczenie własnych serwerów w zewnętrznym centrum danych jest rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnego hostingu.


Kolokacja w praktyce

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim pozwala ono na ograniczenie wydatków związanych z kosztami stabilnego, niezawodnego łącza. Nie mówiąc już o tym, że firmy hostingowe oferujące usługę kolokacji, zazwyczaj mają co najmniej jedno alternatywne łącze sieciowe i zapasowe zasilanie, dzięki czemu ryzyko odcięcia od sieci jest minimalne.

Na obniżenie kosztów wpływa też eliminacja wydatków związanych z koniecznością posiadania miejsca, gdzie można umieścić serwery. Wynajem powierzchni biurowej to często znacząca pozycja w budżecie, a w przypadku dobrych lokalizacji potrafi wielokrotnie przewyższyć opłaty za kolokację. Do kosztów, które zostaną przerzucone na firmę hostingową należy także doliczyć zużycie energii elektrycznej.

Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zaletę, którą trudno przeliczyć na pieniądze. To infrastruktura centrum danych, która została dostosowana specjalnie pod kątem bezpieczeństwa danych. W zakres tego wchodzi utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, a także zabezpieczenia przeciwpożarowe i przed zalaniem. Profesjonalne centrum danych ogranicza także dostęp osobom nieuprawnionym. Nie bez znaczenia jest wsparcie techniczne oferowane przez centrum danych. To również wpływa na obniżenie kosztów, pozwalając zrezygnować z zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów IT.


Dla kogo kolokacja?

Kolokacja będzie niezastąpiona w sytuacji przeprowadzki firmy. Pozwala uniknąć przenoszenia serwerów, z czym wiąże się konieczność ich wyłączenia. Wszystko to przekłada się na wysoką stabilność, będącą niezwykle istotnym czynnikiem w każdej branży.

Dla kogo kolokacja będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla niewielkich firm, potrzebujących dużego działu IT, ale chcących uniknąć związanych z tym wysokich kosztów, np. firm których działalność opiera się na rozbudowanej stronie internetowej.

Ostatnio usługę kolokacji wprowadziła do oferty firma Domeny.pl, która proponuje umieszczenie serwerów w swoim centrum danych w Krakowie.

20% rabatu na hosting z kodem: HOSTING20
Szukasz hostingu? Obniż cenę na najpopularniejszy hosting MEDIUM!


Źródło: Domeny.pl
Fot.: Flickr/Bob Mical

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Hosting

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce, to rozwiązanie za pomocą, którego stworzysz sklep internetowy na WordPressie. Zwłaszcza teraz, gdy ścieżka zakupowa konsumentów przesunęła się do świata online, rozwiązanie zyskuje szczególnego znaczenia.

Czytaj dalej >>
Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Wiadomości typu SPAM dezorganizują naszą pracę. Rocznie, tracimy aż 19 godzin na walkę z nim. Jak skutecznie chronić się przed niechcianymi wiadomościami? Zobacz nasz przegląd filtrów antyspamowych.

Czytaj dalej >>