Domena .PL to domena narodowa przypisana Polsce. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rozszerzeń w naszym kraju. Świadczą o tym statystyki z ubiegłego roku. W 2017 roku łączna liczba zarejestrowanych nazw w domenie .PL wyniosła ponad 2,576 mln. Wynika z tego, że użytkownicy mimo, że mają do wyboru ogromną liczbę nowych domen to i tak najczęściej decydują się właśnie na krajową .PL-kę. 


Domena .PL

Według Raportu Rocznego NASK „Rynek nazw domeny.pl” w Polsce wciąż istnieje możliwość wzrostu rynku, ze względu na funkcjonowanie małych przedsiębiorstw, które jeszcze nie posiadają własnej strony internetowej. Biorąc pod uwagę wymagania konsumentów, wcześniej czy później rejestracja domeny .PL może okazać się dla nich koniecznością. Na czym więc polega jej fenomen i dlaczego w dalszym ciągu warto na nią stawiać?

Rejestracja domeny .pl

Źródło:  Raport roczny NASK. Rynek  nazw domeny .pl

Działaj lokalnie. Moc niedocenianej domeny regionalnej

Domeny regionalne to rozszerzenia dedykowane wszystkim, którzy chcą podkreślić nazwą witryny lokalną działalność oraz przynależność regionalną. Są znakomitym rozwiązaniem dla firm oferujących swoje usługi w danym mieście, na terenie określonego województwa czy obszaru geograficznego, ale nie tylko. Świetnie nadają się także dla lokalnych blogerów piszących o ciekawych miejscach w ich regionie np. interesujący.kolobrzeg.pl, dla stron z miejscowymi informacjami np. news.wroclaw.pl, czy katalogów firm firma.malopolska.pl. Używanie domen regionalnych to jedna z cech wyróżniających Polskę na tle światowego Internetu. Domeny regionalne są wykorzystywane jeszcze przez internautów z Włoch, Rosji i Korei Południowej.

Patrzysz i widzisz – domena funkcjonalna

Głównym celem domeny funkcjonalnej jest podkreślenie, już w nazwie witryny, czym się dana firma zajmuje i w jakiej branży działa. To jasna informacja dla użytkownika, jakie treści znajdzie po wejściu na wskazaną stronę WWW. Rozszerzenia funkcjonalne występują w formie skrótów oraz pełnych nazw. Ich duża ilość z pewnością umożliwi wybór idealnie pasującej końcówki, wskazując jednocześnie charakter działalności. Przykładowo:

  • platformy edukacyjne .EDU.PL,
  • strony organizacji .ORG.PL,
  • portale informacyjne .INFO.PL
  • witryny z ofertą nieruchomości .NIERUCHOMOSCI.PL.

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele i warto je wykorzystać, wyraźniej zaznaczając swoją działalność.


.PL po polsku. Domena z polskimi znakami diakrytycznymi

Czy to jest w ogóle możliwe? Tak! Polskie znaki diakrytyczne, takie jak ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź i ż, jak najbardziej mogą być wykorzystane przy tworzeniu wyjątkowej nazwy strony internetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez problemu posłużyć się oryginalną pisownią i brzmieniem. Domeny z polskimi znakami diakrytycznymi (IDN) w dalszym ciągu stanowią niewielki odsetek nazw rejestrowanych w domenie .PL. Dzieje się tak dlatego, że znaczna większość użytkowników nadal nie wie, że mają taką możliwość. Domena z polskimi znakami z pewnością ułatwi jej zapamiętanie, zwróci na siebie uwagę i będzie mniej problematyczna w podaniu adresu np. w reklamie radiowej.

Na swoim najlepiej. Własna domena to must have

O tym, że warto być obecnym w Internecie wiedzą już wszyscy. Dyskusji podlega jednak  wartość samej obecności online. Posiadanie konta w mediach społecznościowych już nie wystarczy. Blog na subdomenie z bezpłatnym adresem popularnych platform jest mało atrakcyjny i najczęściej trudny do zapamiętania. Co zatem jest lepszym rozwiązaniem? Odpowiedzią jest własna domena internetowa. Nazwa firmy czy nazwisko zawarte w domenie wyglądają o wiele bardziej profesjonalnie i wiarygodnie. Własna nazwa to absolutny must have dla każdego, kto poważnie myśli o internetowej działalności.

Jak zaznacza Tomasz Szladowski z Działu Domen NASK

Będąc abonentem własnej domeny nie jesteś zależny od firm oferujących darmowe subdomeny i możesz ją przenosić do innego rejestratora w razie potrzeby. Oprócz tego własna domena internetowa staje się marką i może też pełnić funkcję dodatkowego kanału komunikacji marki wcześniej istniejącej.

Dodatkowo dużą zaletą posiadania swojej domeny jest też to, że wyszukiwarki lepiej ją pozycjonują i łatwiej dotrzemy do odbiorcy. Istotną kwestią jest także fakt, że rejestrując swoją domenę, otrzymujesz możliwość posiadania nieograniczonej ilości kont pocztowych, co również czyni Cię profesjonalistą w swoim fachu.


Nazwa sukcesu .PL

Znane przysłowie mówi „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Dotyczy to także nazwy strony internetowej. Należy wziąć pod uwagę fakt, że adres WWW jest swego rodzaju wizytówką. To na jego podstawie użytkownik podświadomie ocenia, czy dana strona jest warta jego wizyty. Jak w takim razie powinna wyglądać idealna nazwa witryny internetowej?

Ela Kornaś, Dyrektor marki Domeny.pl uważa, że

nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale istnieje kilka reguł ułatwiających wybranie odpowiedniej nazwy WWW. Adres witryny internetowej przede wszystkim powinien być w miarę możliwości krótki i zapadający w pamięć. Biorąc pod uwagę, że domena .PL w dalszym ciągu cieszy się największym powodzeniem, internauci automatycznie łączą nazwę np. firmy właśnie z nią. Oprócz tego nie należy używać trudnych i skomplikowanych słów, które mogą sprawiać trudności podczas zapisywania. Ważne jest także, aby adres domeny miał związek ze specyfiką strony oraz podkreślał działalność firmy.

Tomasz Szladowski z Działu Domen NASK zwraca uwagę na to, że coraz więcej osób rejestruje domeny internetowe, również w calu założenia własnej, osobistej strony internetowej.

Na koniec 2017 roku było 1 042 138 stron internetowych z adresem w domenie .PL, co oznacza wzrost o prawie 20 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim. Większość abonentów (ok. 66%) stanowili przedsiębiorcy. Jednak to liczba osób fizycznych wzrosła najbardziej ? o ponad 10 tys. abonentów.

Biorąc pod uwagę zmieniający się świat technologii i jego wymogi, liczba osób z własną witryną online będzie wciąż rosła. Do tej pory w Internecie byli ci, którzy tego chcieli.  Niebawem jednak, może się okazać, że wszyscy będą musieli tam być, a dzięki wielu możliwościom Internetu każdy może zdecydować jak.

Masz adres w domenie .pl? Te rozwiązania mogą Ci się przydać: : hosting www, kreator stron internetowych, certyfikat SSL.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>
Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>