Zamówiłeś i opłaciłeś domenę, ale nie jesteś pewien co powinieneś zrobić teraz? Wszystko zależy od Twoich planów. Zasadniczo jednak istnieje kilka typowych możliwości, które tu omawiamy.


Chcę pod domeną utworzyć stronę www i skrzynki e-mail


Zamów hosting


Najczęściej domena jest zamawiana jako adres przyszłej strony internetowej i poczty e-mail. Aby założyć te usługi musisz poza domeną posiadać hosting www, czyli usługę utrzymania strony www i poczty na serwerach.

Szukasz optymalnego planu dla siebie? Zamów hosting i przejdź poniżej opisane kroki.

Gdzie wybrać hosting i jaki?

Najwygodniej jest posiadać wszystkie usługi u jednego dostawcy. Zatem jeśli zdecydowałeś się na rejestrację domeny w Domeny.pl, warto także tutaj zamówić usługę hostingu

To jaki hosting będzie odpowiedni dla Ciebie lub Twojej firmy zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Małe strony świetnie poradzą sobie na planie Basic (60 GB), z kolei duże portale – jeśli nie chcą korzystać z serwera dedykowanego czy VPS – powinny wziąć pod uwagę Premium (500 GB).

Połącz domenę z serwerem. Zmiany w DNS.

Aby serwer „wiedział”, że ma obsługiwać Twoją domenę należy ją połączyć z nim.

Pamiętaj: propagacja, czyli czas pozwalający na rozpropagowanie się domeny w sieci DNS, trwa do 24 godzin.

Proste połączenie

Jeśli zarówno domenę jak i hosting posiadasz w Domeny.pl wydeleguj w Panelu Klienta domenę na serwer WebAs. Przeczytaj jak zmienić delegację.

Następnie dodaj domenę do Panelu WebAs w sekcji Usługi > Domeny. Przeczytaj dokładną instrukcję jak dodać domenę do serwera.

Delegacja domeny na serwer zewnętrzny

Jeśli Twoja domena utrzymywana jest w Domeny.pl, ale hosting posiadasz u innego dostawcy, zmień delegację domeny na serwery tego dostawcy.

Panel Klienta > Domeny > Zarządzaj > Serwer DNS > Zewnętrzne serwery DNS

Zobacz dokładną instrukcję jak zmienić delegację domeny.

Delegacja na serwer w Domeny.pl

Jeśli z kolei Twoja domena została zarejestrowana w innej firmie, ale hosting posiadasz w Domeny.pl, ustaw w konfiguracji domeny – w panelu swojego operatora hostingu – adresy DNS Domeny.pl.

Adresy DNS Domeny.pl:

ns1.domeny.host
ns2.domeny.host

Załóż skrzynki pocztowe

Jeśli posiadasz hosting i poprawnie podpięte do niego domeny, możesz przejść do zakładania skrzynek e-mail.

Jeśli hosting posiadasz w Domeny.pl przejdź do panelu WebAs i w zakładce Usługi > Poczta wybierz opcję Nowa Skrzynka. Przeczytaj dokładną instrukcję jak dodać nową skrzynkę pocztową.

Jeśli hosting posiadasz u innego operatora, w jego panelu założysz konta e-mail.

Postaw stronę www

Jeśli minęło już 24 godziny od zmian DNS i chcesz samodzielnie zbudować stronę internetową, możesz posłużyć się auto-instalatorami systemów zarządzania treścią (CMS) takich jak WordPress, Joomla! czy PrestaShop.

W wypadku panelu WebAs wystarczy dodać nową aplikację w Usługi > Aplikacje > APLIKACJE. Przeczytaj dokładną instrukcję jak zainstalować aplikację w WebAs.

Sprawdź rekord CAA. Nim uruchomisz SSL.

Z pewnością planujesz zabezpieczyć swoją stronę www certyfikatem SSL. Jeśli wybrałeś już certyfikat, znasz jego wystawcę – sprawdź rekord CAA, by upewnić się, że wybrany przez Ciebie wystawca (Certificate Authority, CA) może wydać certyfikat SSL dla Twojej domeny.

Rekord musi zawierać nazwę wystawcy (np. Certum) lub być pusty – wówczas certyfikaty można wystawiać na Twoją domenę bez ograniczeń.

Przeczytaj instrukcję jak sprawdzić i zmienić rekord CAA.

Zainstaluj certyfikat SSL

Sposób instalacji certyfikatu zależy od rodzaju certyfikatu i serwera. Jeśli posiadasz hosting w Domeny.pl, tutaj zamówiłeś też certyfikat SSL i Twoja domena kieruje na nasze serwery, w Panelu Klienta pobierz certyfikat, a w panelu WebAs dodaj go dla swojej domeny.

Przeczytaj instrukcję jak zainstalować certyfikat SSL na serwerze WebAs.

Aby Twoja strona zawsze wyświetlała się po HTTPS włącz przekierowanie http > https.

 

WebAs > Domeny > Certyfikat SSL > Wymuś użycie SSL

Chcę przekierować domenę


 

Jeśli nie planujesz budować strony internetowej, swoją domenę możesz przekierować na inny adres w internecie, np. na:

  • adres strony lub profilu w mediach społecznościowych, np. Facebook;
  • dowolny plik dostępny online, np. PDF;
  • inna domena.

Panel Klienta > Domeny > Zarządzaj > Przekierowanie

Przeczytaj pełną instrukcję tego jak wykonać przekierowanie domeny w Panelu Klienta.

Podsumowując

Jak widzisz samo zamówienie domeny to początek drogi. Same czynności związane z jej użyciem nie są jednak zbyt czasochłonne i z reguły wykonuje się je jednorazowo.

Jeśli zarejestrowałeś domenę w Domeny.pl w razie ewentualnych trudności pomocą służy Biuro Obsługi Klienta oraz przygotowana przez nas Pomoc.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Hosting

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce, to rozwiązanie za pomocą, którego stworzysz sklep internetowy na WordPressie. Zwłaszcza teraz, gdy ścieżka zakupowa konsumentów przesunęła się do świata online, rozwiązanie zyskuje szczególnego znaczenia.

Czytaj dalej >>
Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Wiadomości typu SPAM dezorganizują naszą pracę. Rocznie, tracimy aż 19 godzin na walkę z nim. Jak skutecznie chronić się przed niechcianymi wiadomościami? Zobacz nasz przegląd filtrów antyspamowych.

Czytaj dalej >>