Przy obecnym bardzo szerokim wyborze przeglądarek internetowych i różnych systemów operacyjnych zapewnienie poprawności działania stron należy do podstawowych wyzwań, z którymi mierzą się projektanci WWW. Poznaj narzędzia, które okażą się być pomocne w weryfikacji poprawności wyświetlania się strony.


Kompatybilność strony z przeglądarką

Zakładasz serwis internetowy, a może projektujesz i wdrażasz sklep internetowy? Oprócz kwestii użytkowej i wizualnej nie mniej ważna jest techniczna – ta związana z poprawnością wyświetlania się danych. Sprawdzenie poprawności działania na każdej dostępnej przeglądarce i platformie jest praktycznie niemożliwe, dlatego powstały narzędzia, które pozwalają na wszechstronne sprawdzenie zgodności strony WWW z różnymi przeglądarkami, systemami i w różnych rozdzielczościach.

Poniżej przedstawiamy wybrane narzędzia służące do testowania projektów na różnych konfiguracjach.


Narzędzia do testowania witryny

Mnogość systemów operacyjnych, dostępnych przeglądarek staje się wyzwaniem, którym współczesne strony muszą sprostać. Poznaj narzędzia, które w sprawny sposób pozwolą Ci zweryfikować poprawność www.

Ghostlab 

To płatne narzędzie zawierająca zaawansowane i zautomatyzowane możliwości testowania strony. Szczególnie doceniane w przypadku budowania witryn, zawierających od kilku do kilkunastu podstron. Ghostlab oferuje nie tylko sprawdzanie poprawności wyświetlania strony, ale także sposobu reakcji na działania wykonywane za pomocą myszki (przewijanie, klikanie), na odświeżanie i uzupełnianie formularzy. Wystarczy, że wpiszesz nazwę adresu url. Kiedy zauważysz podczas testowania błąd CSS, modyfikacja jednocześnie będzie widoczna we wszystkich przeglądarkach.

BrowserStack 

Zapewnia testowanie praktycznie każdej istniejącej przeglądarki (ponad 300) w czasie rzeczywistym, włącznie z możliwością testowania serwerów lokalnych i wewnętrznych. Narzędzie umożliwia także sprawdzenie wyglądu strony na urządzeniach mobilnych opartych o Android czy iOS. Prowadząc testy dla swojej strony, do dyspozycji zostało oddanych ponad 1200 rzeczywistych urządzeń mobilnych, przeglądarek i systemów operacyjnych. Bezpieczna, stabilna i skalowalna infrastruktura jest w stanie obsłużyć równolegle szereg prowadzonych testów.

CrossBrowsser Testing 

Oferuje środowisko testowe w czasie rzeczywistym do sprawdzania kompatybilności ponad 130 przeglądarek na 25 różnych systemach operacyjnych i urządzeniach mobilnych. Pozwala zweryfikować poprawność działania HTML, AJAX, JavaScirptu i Flasha.

Browsershots 

To aplikacja przeglądarkowa zapewniająca wygodny sposób na sprawdzenie kompatybilności. Warto wspomnieć, że jest całkowicie bezpłatna. Za pomocą browsershots sprawdzisz jak prezentuje się dana witryna w ponad 200 wersjach przeglądarek. Jest bardzo prosta w użyciu – wystarczy wpisać adres URL oraz wybrać ustawienia przeglądarki – rozmiar ekranu, głębię kolorów, zezwolenie na skrypty JavaScript, Java, Flash itp.

Sposób w jaki strona będzie się zachowywać na odmiennych systemach i wersjach przeglądarek jest integralnym elementem pracy budowania witryny internetowej. Na szczęście istniejące narzędzia pozwalają na automatyzacje i sprawne wykonywanie testów.

Źródło: Domeny.pl / Mashable
Fot.: Flickr/richoz

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii SEO

Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Podkręć swój marketing dzięki podcastom

Zastanawiasz się nad tworzeniem podcastów dla swojej firmy? Podcasty są potężnym narzędziem dla każdego rodzaju biznesu, pozwalającym usłyszeć Twój głos (dosłownie) na przepełnionym rynku. Chociaż wciąż są stosunkowo nowe...

Czytaj dalej >>
ICANN odpowiada Google'owi: NIE

Jak uruchomić Google Analytics i Google Search Console na WordPressie

Jeśli chcesz prowadzić profesjonalny marketing w Internecie, pozycjonowanie strony, jej reklamę, analityka jest koniecznością. Co najlepsze najpopularniejsze narzędzia są bezpłatne ...

Czytaj dalej >>
Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

Szybkość strony www, czyli czas potrzebny na jej załadowanie się, to kluczowy element odbioru Twojej strony - zarówno przez roboty indeksujące (SEO), jak i ludzi (UX). To właśnie dlatego prędkość strony jest tak ważna

Czytaj dalej >>