Jakiś czas temu pisaliśmy, że jednym z powodów niemożności zarejestrowania nazwy domenowej jest umieszczenie jej przez ICANN na liście nazw kolizyjnych. Jakie jeszcze mogą być przyczyny uniemożliwiające rejestrację wolnej nazwy w standardowy sposób?


Jakiej domeny nie zarejestrujesz?

Niektóre z nich są rezerwowane bezpośrednio przez rejestr, który uznaje je za atrakcyjne i przypuszcza, że będzie wielu chętnych do rejestracji. Mowa oczywiście o nazwach premium, które rejestr wystawia na aukcjach, licząc na to, że wysoki popyt przełoży się na wysoką cenę. Nie wszystkie rejestry zarządzające nowymi domenami oferują nazwy premium, ale te, które to robią, mają na liście setki, a nawet tysiące pozycji.

Tego typu praktyki nie są niczym nowym, rejestry i właściciele domen czasami przetrzymują nazwy przez lata, zanim wystawią je na aukcji, kreując w ten sposób popyt, wzrost wartości, a tym samym wielkość zysku.

Czy są jeszcze jakieś inne nazwy, których nie można zarejestrować? Naturalnie, przykładowo ICANN uważa, że słowo 'example' powinno być dostępne jedynie w przypadku dokumentacji technicznej i programistycznej, żeby uniknąć konfliktów.

Niedozwolone są także nazwy domen składające się z dwóch znaków, żeby uniknąć pomyłki z domenami krajowymi ccTLD (co prawda ostatnio ICANN otwiera się na dyskusję dotyczącą zmian w tym względzie).  Również nazwy: WWW, RDDS, WHOIS oraz NIC są dopuszczone do użytku jedynie przez rejestry i to tylko w połączeniu z ich działaniami dotyczącymi zarządzanych przez nie domen.

Zablokowane są też nazwy odnoszące się do międzynarodowych organizacji międzyrządowych (więcej informacji można znaleźć w ICANN Registry Agreement), a także te związane z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, Międzynarodowym Ruchem Czerwonego Krzyżem i Czerwonego Półksiężyca.

Szukasz odpowiedniej domeny? Sprawdź nasza ofertę ponad 1000 rozszerzeń. Możesz wybierać spośród domen zagranicznych, nowych i regionalnych, a także IDN).

Źródło: Domeny.pl / EuroDNS
Fot.: Flickr/NPCA Photos

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>