Parlament Europejski właśnie przegłosował prawo, które ma zapobiegać naruszaniu neutralności Internetu w Europie. Legislacja nakazuje równe traktowanie całego ruchu w Internecie bez jakiejkolwiek dyskryminacji, restrykcji lub ingerencji, niezależnie do nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia lub usługi.

Oznacza to, że na obszarze UE dostawcy usług internetowych nie będą mogli faworyzować żadnego serwisu, co teoretycznie gwarantuje, że użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich stron z maksymalną możliwą prędkością.


Neutralność sieci

Mimo, że w praktyce istnieje wiele czynników, które mogą spowolnić dostęp do poszczególnych stron, prawo dotyczące neutralności Internetu powstrzymuje dostawców usług internetowych od zostania jednym z nich. Jedynym odstępstwem od tej reguły może być spowolnienie ruchu w celu rozładowania obciążenia, ale w tym przypadku również trzeba będzie uważać na to, aby nikogo w ten sposób nie dyskryminować.

Kwestia neutralności sieci była przedmiotem burzliwych negocjacji ustawodawców i przedstawicieli branży. Ostateczne poprawki zabraniają dostawcom usług internetowych stwierdzenie, że jakaś strona jest serwisem specjalistycznym. Ważność tej poprawki jest nie do przecenienia: w USA Netflix zgodził się zapłacić Comcastowi znaczną kwotę za bezpośredni dostęp do klientów, aby zapewnić dobrą jakość usług. W UE żaden dostawca nie będzie mógł tak, jak Comcast zdecydować, że dana strona w jakiś sposób różni się od innych.

Źródło: Domeny.pl / The Verge
Fot.: Flickr/Nicolas Raymond

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>