Parlament Europejski właśnie przegłosował prawo, które ma zapobiegać naruszaniu neutralności Internetu w Europie. Legislacja nakazuje równe traktowanie całego ruchu w Internecie bez jakiejkolwiek dyskryminacji, restrykcji lub ingerencji, niezależnie do nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia lub usługi.

Oznacza to, że na obszarze UE dostawcy usług internetowych nie będą mogli faworyzować żadnego serwisu, co teoretycznie gwarantuje, że użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich stron z maksymalną możliwą prędkością.


Neutralność sieci

Mimo, że w praktyce istnieje wiele czynników, które mogą spowolnić dostęp do poszczególnych stron, prawo dotyczące neutralności Internetu powstrzymuje dostawców usług internetowych od zostania jednym z nich. Jedynym odstępstwem od tej reguły może być spowolnienie ruchu w celu rozładowania obciążenia, ale w tym przypadku również trzeba będzie uważać na to, aby nikogo w ten sposób nie dyskryminować.

Kwestia neutralności sieci była przedmiotem burzliwych negocjacji ustawodawców i przedstawicieli branży. Ostateczne poprawki zabraniają dostawcom usług internetowych stwierdzenie, że jakaś strona jest serwisem specjalistycznym. Ważność tej poprawki jest nie do przecenienia: w USA Netflix zgodził się zapłacić Comcastowi znaczną kwotę za bezpośredni dostęp do klientów, aby zapewnić dobrą jakość usług. W UE żaden dostawca nie będzie mógł tak, jak Comcast zdecydować, że dana strona w jakiś sposób różni się od innych.

Źródło: Domeny.pl / The Verge
Fot.: Flickr/Nicolas Raymond

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

ECC. Certyfikaty SSL.

Krzywe eliptyczne w certyfikatach SSL. Teraz silniejsze szyfrowanie

ECC to najnowszy asymetryczny algorytm szyfrowania, który jest alternatywą dla algorytmu RSA. 256-bitowy klucz ECC odpowiada takim samym zabezpieczeniom jak 3,072-bitowy klucz RSA.

Czytaj dalej >>
Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
Koniec 2-letnich certyfikatów SSL decyzją Google

Koniec 2-letnich certyfikatów SSL decyzją Google

W marcu 2020 roku Apple oficjalnie zapowiedział, że od 1 września b.r. przestaje uznawać certyfikaty SSL wydane na dłużej niż 398 dni. W czerwcu branżę certyfikatów SSL zaskoczyła informacja, że do Apple dołącza Google.

Czytaj dalej >>