Zmiany w architekturze centrów danych dotyczą nie tylko sprzętu, ale także dosłownie ich struktury fizycznej.


Nietypowe, czyli jakie?

Przykładem mogą być centra danych wybudowane w miejscach, gdzie można wykorzystać warunki naturalne: niskie temperatury lub wietrzny klimat. Jednak ostatnio coraz częściej wykorzystuje się mniej oczywiste lokalizacje. Na przykład najnowsze centrum danych firmy Foxconn zostało umiejscowione w długim tunelu w parku przemysłowym w Guiyang w Chinach, zaprojektowanym z uwzględnieniem prędkości i kierunku wiatru, wilgotności i temperatury otoczenia, a także warunków geologicznych. Oczekuje się, że dzięki temu zużycie energii elektrycznej zostanie zmniejszone aż o jedną trzecią.

Ale nie zawsze na pierwszym miejscu znajduje się wydajność energetyczna. Na przykład firma Peak10 rozpoczęła prace przy budowie centrum danych w Tampa na Florydzie, które zaprojektowano tak, aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych częstymi w tym regionie huraganami. Dwupiętrowy budynek stanie na wzniesieniu terenu, aby uniknąć zniszczeń spowodowanych zalaniem przez fale, które są wywoływane przez huragany. Ponadto wzmocnione okna mają wytrzymać uderzenia wiatru o prędkości do 240 km/h. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że postanowili zbudować centrum do nowa, ponieważ w okolicy nie było żadnego budynku, który spełniałby ich wymagania.

Inne przykłady nietypowych konstrukcji to m.in. dawny schron przeciwatomowy, chrześcijańska kaplica z lat 20. XX wieku w Hiszpanii, a także wiele budynków przemysłowych, które przekształcono w centra danych. Najbardziej niezwykłe miejsce należy jednak do firmy HavenCo, która zbudowała centrum danych na platformie przeciwlotniczej z czasów II. wojny światowej, stojącej pośrodku Kanału La Manche. Miejsce należy do mikronacji Sealand i nie obowiązują tam międzynarodowe przepisy dotyczące treści i identyfikacji użytkowników. Mimo, że pod naciskiem międzynarodowej społeczności duża część ruchu przechodzi przez serwery w USA i Europie to Sealand nadal służy do przechowywania danych offline i kluczy szyfrujących.

Jednym z powodów takiego zróżnicowania infrastruktury jest fakt, że sprzęt już nie musi znajdować się blisko użytkowników. Dzięki obecnym szybkim sieciom o dużej przepustowości centra danych mogą znajdować się pośrodku pustyni, oceanu (nawet pod wodą), na szczycie gór czy pod ziemią.

Źródło: Domeny.pl / IT Business Edge
Fot.: Barcelona Supercomputing Center

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Hosting

Jaki hosting wybrać?

Jak wybrać hosting? Zobacz nasze wskazówki

Mając domenę, czas przekierować ją na serwer. Stawiasz pierwsze kroki w projekcie www? A może jesteś na etapie poszukiwania nowego rozwiązania? Szybki i niezawodny hosting to podstawa działania Twojej strony, bloga czy sklepu.

Czytaj dalej >>
Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
Skąd brać słowa kluczowe do optymalizacji strony www

Domena a hosting

Zastanawiasz się czym się różni domena od hostingu? Domena to, najprościej najprościej mówiąc adres Twojej strony internetowej. Hosting, to usługa zapewniająca jej pełną widoczność i dostępność w sieci.

Czytaj dalej >>