Zmiany w architekturze centrów danych dotyczą nie tylko sprzętu, ale także dosłownie ich struktury fizycznej.


Nietypowe, czyli jakie?

Przykładem mogą być centra danych wybudowane w miejscach, gdzie można wykorzystać warunki naturalne: niskie temperatury lub wietrzny klimat. Jednak ostatnio coraz częściej wykorzystuje się mniej oczywiste lokalizacje. Na przykład najnowsze centrum danych firmy Foxconn zostało umiejscowione w długim tunelu w parku przemysłowym w Guiyang w Chinach, zaprojektowanym z uwzględnieniem prędkości i kierunku wiatru, wilgotności i temperatury otoczenia, a także warunków geologicznych. Oczekuje się, że dzięki temu zużycie energii elektrycznej zostanie zmniejszone aż o jedną trzecią.

Ale nie zawsze na pierwszym miejscu znajduje się wydajność energetyczna. Na przykład firma Peak10 rozpoczęła prace przy budowie centrum danych w Tampa na Florydzie, które zaprojektowano tak, aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych częstymi w tym regionie huraganami. Dwupiętrowy budynek stanie na wzniesieniu terenu, aby uniknąć zniszczeń spowodowanych zalaniem przez fale, które są wywoływane przez huragany. Ponadto wzmocnione okna mają wytrzymać uderzenia wiatru o prędkości do 240 km/h. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że postanowili zbudować centrum do nowa, ponieważ w okolicy nie było żadnego budynku, który spełniałby ich wymagania.

Inne przykłady nietypowych konstrukcji to m.in. dawny schron przeciwatomowy, chrześcijańska kaplica z lat 20. XX wieku w Hiszpanii, a także wiele budynków przemysłowych, które przekształcono w centra danych. Najbardziej niezwykłe miejsce należy jednak do firmy HavenCo, która zbudowała centrum danych na platformie przeciwlotniczej z czasów II. wojny światowej, stojącej pośrodku Kanału La Manche. Miejsce należy do mikronacji Sealand i nie obowiązują tam międzynarodowe przepisy dotyczące treści i identyfikacji użytkowników. Mimo, że pod naciskiem międzynarodowej społeczności duża część ruchu przechodzi przez serwery w USA i Europie to Sealand nadal służy do przechowywania danych offline i kluczy szyfrujących.

Jednym z powodów takiego zróżnicowania infrastruktury jest fakt, że sprzęt już nie musi znajdować się blisko użytkowników. Dzięki obecnym szybkim sieciom o dużej przepustowości centra danych mogą znajdować się pośrodku pustyni, oceanu (nawet pod wodą), na szczycie gór czy pod ziemią.

Źródło: Domeny.pl / IT Business Edge
Fot.: Barcelona Supercomputing Center

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Hosting

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce. Sklep na WordPressie

WooCommerce, to rozwiązanie za pomocą, którego stworzysz sklep internetowy na WordPressie. Zwłaszcza teraz, gdy ścieżka zakupowa konsumentów przesunęła się do świata online, rozwiązanie zyskuje szczególnego znaczenia.

Czytaj dalej >>
Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Wiadomości typu SPAM dezorganizują naszą pracę. Rocznie, tracimy aż 19 godzin na walkę z nim. Jak skutecznie chronić się przed niechcianymi wiadomościami? Zobacz nasz przegląd filtrów antyspamowych.

Czytaj dalej >>