12 listopada 2018 r., podczas Chrome Dev Summit, Google zaprezentował domenę .dev i stworzone pod nią nowe narzędzie dla web developerów: web.dev. Jesteś programistą, marketerem, SEO-wcem, pracujesz dla rynku software, masz podstawową wiedzę na temat HTML / CSS / JS? To narzędzie, podobnie jak domena .dev, powstało z myślą o Tobie.

Czym jest web.dev

Jak piszą twórcy narzędzia:

web.dev to najlepsze źródło wiedzy dla twórców wszystkich środowisk, gdzie można się uczyć, tworzyć i rozwiązywać problemy Internetu. Ma ono na celu nie tylko edukowanie programistów, ale także pomaganie im w wykorzystywaniu tego, czego się nauczyli, w każdej witrynie, nad którą pracują […] Sieć może być lepsza.

web.dev

A mówiąc wprost, web.dev to narzędzie pozwalające na analizę stron internetowych pod kątem:

  • SEO – czyli szans strony na jej odnalezienie i dotarcie do potencjalnie wszystkich użytkowników Internetu na świecie;
  • bezpieczeństwa i prędkości – czyli sposobu działania strony niezależnie od połączenia sieciowego;
  • dostosowania do różnych urządzeń – tak, aby zapewnić szybkie i płynne działanie strony na różnych urządzeniach.

Domena .dev, na której stworzono web.dev, dostępna będzie do powszechnej rejestracji już 28 lutego 2019 od godziny 17:00. Od tej chwili zamówisz ją na domeny.pl

Czym web.dev różni się od PageSpeed Insights czy Test my site?


Po pierwsze, web.dev analizuje, szuka możliwości poprawy i kompleksowo pokazuje co i jak warto naprawić. Nie skupia się tylko na prędkości czy dostosowaniu do urządzeń mobilnych.

Po drugie, do audytów wydajności i dostępności web.dev korzysta z bardziej zaawansowanego, automatycznego, open-source’owego narzędzia jakim jest Lighthouse. Dotąd można było z niego skorzystać za pomocą Chrome DevTools.

Po trzecie, web.dev poświęca więcej miejsca na naukę. Znaleziony błąd jest lepiej opisywany i dostajemy dokładniejsze wytyczne, co należy zrobić.

Pamiętaj…

Oddana wersja to beta, co oznacza, że trwają jeszcze prace nad narzędziem i niestety zdarzają się bugi.

Jeśli chcesz korzystać z domeny .dev to niezależnie od tego czy będą na niej projekty czy pliki produkcyjne, domena musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. Jest tak, ponieważ .dev, podobnie jak wcześniej .app, trafiła na listę HSTS.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla firmy?

Jaka domena dla firmy? Zainspiruj się!

Stawiasz pierwsze kroki pod własną marką. Dopełniłeś wszelkich formalności i chcesz teraz opowiedzieć o tym światu? Budując stronę swojego produktu bądź usługi nie zapominaj o detalach. To na ich podstawie klient wypracowuje opinię na temat marki.

Czytaj dalej >>