12 listopada 2018 r., podczas Chrome Dev Summit, Google zaprezentował domenę .dev i stworzone pod nią nowe narzędzie dla web developerów: web.dev. Jesteś programistą, marketerem, SEO-wcem, pracujesz dla rynku software, masz podstawową wiedzę na temat HTML / CSS / JS? To narzędzie, podobnie jak domena .dev, powstało z myślą o Tobie.

Czym jest web.dev

Jak piszą twórcy narzędzia:

web.dev to najlepsze źródło wiedzy dla twórców wszystkich środowisk, gdzie można się uczyć, tworzyć i rozwiązywać problemy Internetu. Ma ono na celu nie tylko edukowanie programistów, ale także pomaganie im w wykorzystywaniu tego, czego się nauczyli, w każdej witrynie, nad którą pracują […] Sieć może być lepsza.

web.dev

A mówiąc wprost, web.dev to narzędzie pozwalające na analizę stron internetowych pod kątem:

  • SEO – czyli szans strony na jej odnalezienie i dotarcie do potencjalnie wszystkich użytkowników Internetu na świecie;
  • bezpieczeństwa i prędkości – czyli sposobu działania strony niezależnie od połączenia sieciowego;
  • dostosowania do różnych urządzeń – tak, aby zapewnić szybkie i płynne działanie strony na różnych urządzeniach.

Domena .dev, na której stworzono web.dev, dostępna będzie do powszechnej rejestracji już 28 lutego 2019 od godziny 17:00. Od tej chwili zamówisz ją na domeny.pl

Czym web.dev różni się od PageSpeed Insights czy Test my site?


Po pierwsze, web.dev analizuje, szuka możliwości poprawy i kompleksowo pokazuje co i jak warto naprawić. Nie skupia się tylko na prędkości czy dostosowaniu do urządzeń mobilnych.

Po drugie, do audytów wydajności i dostępności web.dev korzysta z bardziej zaawansowanego, automatycznego, open-source’owego narzędzia jakim jest Lighthouse. Dotąd można było z niego skorzystać za pomocą Chrome DevTools.

Po trzecie, web.dev poświęca więcej miejsca na naukę. Znaleziony błąd jest lepiej opisywany i dostajemy dokładniejsze wytyczne, co należy zrobić.

Pamiętaj…

Oddana wersja to beta, co oznacza, że trwają jeszcze prace nad narzędziem i niestety zdarzają się bugi.

Jeśli chcesz korzystać z domeny .dev to niezależnie od tego czy będą na niej projekty czy pliki produkcyjne, domena musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. Jest tak, ponieważ .dev, podobnie jak wcześniej .app, trafiła na listę HSTS.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>
Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>