12 listopada 2018 r., podczas Chrome Dev Summit, Google zaprezentował domenę .dev i stworzone pod nią nowe narzędzie dla web developerów: web.dev. Jesteś programistą, marketerem, SEO-wcem, pracujesz dla rynku software, masz podstawową wiedzę na temat HTML / CSS / JS? To narzędzie, podobnie jak domena .dev, powstało z myślą o Tobie.

Czym jest web.dev

Jak piszą twórcy narzędzia:

web.dev to najlepsze źródło wiedzy dla twórców wszystkich środowisk, gdzie można się uczyć, tworzyć i rozwiązywać problemy Internetu. Ma ono na celu nie tylko edukowanie programistów, ale także pomaganie im w wykorzystywaniu tego, czego się nauczyli, w każdej witrynie, nad którą pracują […] Sieć może być lepsza.

web.dev

A mówiąc wprost, web.dev to narzędzie pozwalające na analizę stron internetowych pod kątem:

 • SEO – czyli szans strony na jej odnalezienie i dotarcie do potencjalnie wszystkich użytkowników Internetu na świecie;
 • bezpieczeństwa i prędkości – czyli sposobu działania strony niezależnie od połączenia sieciowego;
 • dostosowania do różnych urządzeń – tak, aby zapewnić szybkie i płynne działanie strony na różnych urządzeniach.

Domena .dev, na której stworzono web.dev, dostępna będzie do powszechnej rejestracji już 28 lutego 2019 od godziny 17:00. Od tej chwili zamówisz ją na domeny.pl

Czym web.dev różni się od PageSpeed Insights czy Test my site?


Po pierwsze, web.dev analizuje, szuka możliwości poprawy i kompleksowo pokazuje co i jak warto naprawić. Nie skupia się tylko na prędkości czy dostosowaniu do urządzeń mobilnych.

Po drugie, do audytów wydajności i dostępności web.dev korzysta z bardziej zaawansowanego, automatycznego, open-source’owego narzędzia jakim jest Lighthouse. Dotąd można było z niego skorzystać za pomocą Chrome DevTools.

Po trzecie, web.dev poświęca więcej miejsca na naukę. Znaleziony błąd jest lepiej opisywany i dostajemy dokładniejsze wytyczne, co należy zrobić.

Pamiętaj…

Oddana wersja to beta, co oznacza, że trwają jeszcze prace nad narzędziem i niestety zdarzają się bugi.

Jeśli chcesz korzystać z domeny .dev to niezależnie od tego czy będą na niej projekty czy pliki produkcyjne, domena musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. Jest tak, ponieważ .dev, podobnie jak wcześniej .app, trafiła na listę HSTS.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

  Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

  Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

  Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

  Czytaj dalej >>

  Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

  Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

  Czytaj dalej >>
  Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

  Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

  Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

  Czytaj dalej >>