12 listopada 2018 r., podczas Chrome Dev Summit, Google zaprezentował domenę .dev i stworzone pod nią nowe narzędzie dla web developerów: web.dev. Jesteś programistą, marketerem, SEO-wcem, pracujesz dla rynku software, masz podstawową wiedzę na temat HTML / CSS / JS? To narzędzie, podobnie jak domena .dev, powstało z myślą o Tobie.

Czym jest web.dev

Jak piszą twórcy narzędzia:

web.dev to najlepsze źródło wiedzy dla twórców wszystkich środowisk, gdzie można się uczyć, tworzyć i rozwiązywać problemy Internetu. Ma ono na celu nie tylko edukowanie programistów, ale także pomaganie im w wykorzystywaniu tego, czego się nauczyli, w każdej witrynie, nad którą pracują […] Sieć może być lepsza.

web.dev

A mówiąc wprost, web.dev to narzędzie pozwalające na analizę stron internetowych pod kątem:

  • SEO – czyli szans strony na jej odnalezienie i dotarcie do potencjalnie wszystkich użytkowników Internetu na świecie;
  • bezpieczeństwa i prędkości – czyli sposobu działania strony niezależnie od połączenia sieciowego;
  • dostosowania do różnych urządzeń – tak, aby zapewnić szybkie i płynne działanie strony na różnych urządzeniach.

Domena .dev, na której stworzono web.dev, dostępna będzie do powszechnej rejestracji już 28 lutego 2019 od godziny 17:00. Od tej chwili zamówisz ją na domeny.pl

Czym web.dev różni się od PageSpeed Insights czy Test my site?


Po pierwsze, web.dev analizuje, szuka możliwości poprawy i kompleksowo pokazuje co i jak warto naprawić. Nie skupia się tylko na prędkości czy dostosowaniu do urządzeń mobilnych.

Po drugie, do audytów wydajności i dostępności web.dev korzysta z bardziej zaawansowanego, automatycznego, open-source’owego narzędzia jakim jest Lighthouse. Dotąd można było z niego skorzystać za pomocą Chrome DevTools.

Po trzecie, web.dev poświęca więcej miejsca na naukę. Znaleziony błąd jest lepiej opisywany i dostajemy dokładniejsze wytyczne, co należy zrobić.

Pamiętaj…

Oddana wersja to beta, co oznacza, że trwają jeszcze prace nad narzędziem i niestety zdarzają się bugi.

Jeśli chcesz korzystać z domeny .dev to niezależnie od tego czy będą na niej projekty czy pliki produkcyjne, domena musi być zabezpieczona certyfikatem SSL. Jest tak, ponieważ .dev, podobnie jak wcześniej .app, trafiła na listę HSTS.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>