Od 1 stycznia 2020 roku każda spółka akcyjna i komandytowo-akcyjna ma obowiązek posiadania strony internetowej, a co za tym idzie domeny, czyli adresu strony www. Jakie dane powinna prezentować taka strona i co należy zrobić, gdy strona powstanie?

Kodeks spółek handlowych jest precyzyjny:

§5. Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają̨ także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Art. 5. KSH §5 Dz.U.2019.0.505 t.j. – Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych

Spółka musi zatem:

  • posiadać stronę www,
  • wyznaczyć na niej miejsce do komunikacji z akcjonariuszami,
  • publikować na niej ogłoszenia.

To nie wszystko…


Dane obowiązkowe na stronie internetowej spółki (art. 206 k.s.h.)

Zgodnie z art. 206 k.s.h. Pisma i zamówienia handlowe spółki z o.o. strony internetowe spółek muszą zawierać:

1) firmę spółki, jej siedzibę i adres;
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) wysokość kapitału zakładowego, a dla spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, do czasu pokrycia kapitału zakładowego, także informację, że wymagane wkłady na kapitał zakładowy nie zostały wniesione.

art. 206 § 1 k.s.h.

Co ważne, zamieszczenie w/w informacji na stronie w sposób nieprawidłowy może skutkować nałożeniem przez sąd rejestrowy kary grzywny w wysokości 5 000 zł.

Dane dodatkowe na stronie i ich aktualizacja

Stronę www należy wykorzystać też do komunikacji z akcjonariuszami. Warto na bieżąco publikować na niej:

  • ogłoszenia o walnych zgromadzeniach,
  • informacje o ogólnej liczbie akcji w spółce, podziale akcji na poszczególne rodzaje,
  • dokumentację, która będzie przedstawiona na wolnym zgromadzeniu,
  • projekty uchwał, uwagi zarządu lub rady nadzorczej dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad,
  • formularze pozwalające na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika.

Spółka, która nie aktualizuje na bieżąco strony ryzykuje zaskarżenie uchwał walnego zgromadzenia, a nawet ich unieważnienie lub uchylenie, co można wnioskować z art. 422 § 2 pkt 4 k.s.h.

Obowiązek zgłoszenia

Jeśli reprezentujesz spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną nie wystarczy samo posiadanie strony internetowej. Obowiązkiem jest zgłoszenie jej adresu do Krajowego Rejestru Sądowego.


Monitor Sądowy i Gospodarczy

Co ważne zmiana w Kodeksie wprowadzająca obowiązek prowadzenia strony www i komunikacji na niej z akcjonariuszami nie zastępuje wymogu publikowania ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.Jak stworzyć i zabezpieczyć domenę spółki akcyjnej?

Kreatywna nazwa domeny to połowa sukcesu. Właściwie wszystko zaczyna się od domeny. W domeny.pl znajdziesz ponad 1 000 typów domen.

Jeśli zaczynasz zastanawiać się nad nazwą domeny dla swojej spółki wpierw upewnij się, że taka nazwa jest dostępna. Ważnym jest, aby zabezpieczyć swoją nazwę nie tylko z domeną polską „.pl”, ale też kilkoma najpopularniejszymi rozszerzeniami takimi jak „.com”, „.net”, „.org” czy „.eu”. A jeśli planujesz rozwój swojej spółki na rynkach zagranicznych nie zapomnij o odpowiednich domenach narodowych.

Znajdź fajną nazwę i zarejestruj adres dla swojej strony. Skorzystaj z szybkiej wyszukiwarki na stronie https://domeny.pl.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1
Komentarze
  • Jeżeli dobrze rozumiem, dla firmy prowadzącej sklep internetowy wystarczy, jeżeli on zawiera wyżej podane dane w stopce lub regulaminie? Plus oczywiście publikacja raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>
Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>