Od 1 stycznia 2020 roku każda spółka akcyjna i komandytowo-akcyjna ma obowiązek posiadania strony internetowej, a co za tym idzie domeny, czyli adresu strony www. Jakie dane powinna prezentować taka strona i co należy zrobić, gdy strona powstanie?

Kodeks spółek handlowych jest precyzyjny:

§5. Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają̨ także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Art. 5. KSH §5 Dz.U.2019.0.505 t.j. – Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych

Spółka musi zatem:

  • posiadać stronę www,
  • wyznaczyć na niej miejsce do komunikacji z akcjonariuszami,
  • publikować na niej ogłoszenia.

To nie wszystko…


Dane obowiązkowe na stronie internetowej spółki (art. 206 k.s.h.)

Zgodnie z art. 206 k.s.h. Pisma i zamówienia handlowe spółki z o.o. strony internetowe spółek muszą zawierać:

1) firmę spółki, jej siedzibę i adres;
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) wysokość kapitału zakładowego, a dla spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, do czasu pokrycia kapitału zakładowego, także informację, że wymagane wkłady na kapitał zakładowy nie zostały wniesione.

art. 206 § 1 k.s.h.

Co ważne, zamieszczenie w/w informacji na stronie w sposób nieprawidłowy może skutkować nałożeniem przez sąd rejestrowy kary grzywny w wysokości 5 000 zł.

Dane dodatkowe na stronie i ich aktualizacja

Stronę www należy wykorzystać też do komunikacji z akcjonariuszami. Warto na bieżąco publikować na niej:

  • ogłoszenia o walnych zgromadzeniach,
  • informacje o ogólnej liczbie akcji w spółce, podziale akcji na poszczególne rodzaje,
  • dokumentację, która będzie przedstawiona na wolnym zgromadzeniu,
  • projekty uchwał, uwagi zarządu lub rady nadzorczej dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad,
  • formularze pozwalające na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika.

Spółka, która nie aktualizuje na bieżąco strony ryzykuje zaskarżenie uchwał walnego zgromadzenia, a nawet ich unieważnienie lub uchylenie, co można wnioskować z art. 422 § 2 pkt 4 k.s.h.

Obowiązek zgłoszenia

Jeśli reprezentujesz spółkę akcyjną lub komandytowo-akcyjną nie wystarczy samo posiadanie strony internetowej. Obowiązkiem jest zgłoszenie jej adresu do Krajowego Rejestru Sądowego.


Monitor Sądowy i Gospodarczy

Co ważne zmiana w Kodeksie wprowadzająca obowiązek prowadzenia strony www i komunikacji na niej z akcjonariuszami nie zastępuje wymogu publikowania ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.Jak stworzyć i zabezpieczyć domenę spółki akcyjnej?

Kreatywna nazwa domeny to połowa sukcesu. Właściwie wszystko zaczyna się od domeny. W domeny.pl znajdziesz ponad 1 000 typów domen.

Jeśli zaczynasz zastanawiać się nad nazwą domeny dla swojej spółki wpierw upewnij się, że taka nazwa jest dostępna. Ważnym jest, aby zabezpieczyć swoją nazwę nie tylko z domeną polską „.pl”, ale też kilkoma najpopularniejszymi rozszerzeniami takimi jak „.com”, „.net”, „.org” czy „.eu”. A jeśli planujesz rozwój swojej spółki na rynkach zagranicznych nie zapomnij o odpowiednich domenach narodowych.

Znajdź fajną nazwę i zarejestruj adres dla swojej strony. Skorzystaj z szybkiej wyszukiwarki na stronie https://domeny.pl.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1
Komentarze
  • Jeżeli dobrze rozumiem, dla firmy prowadzącej sklep internetowy wystarczy, jeżeli on zawiera wyżej podane dane w stopce lub regulaminie? Plus oczywiście publikacja raportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>