Chcesz zarejestrować domenę, ale okazuje się, że nazwa posiada już swojego abonenta. Domena jest już zajęta. Czy to oznacza, że szansa przepadła już bezpowrotnie? Nie koniecznie, poznaj usługę opcji na domenę.


Opcja na domenę. Co to jest?

Opcja na domenę to usługa zapewniająca pierwszeństwo rejestracji aktywnej domeny. W praktyce oznacza to, że jeśli interesujący Cię adres jest zajęty – ma swojego właściciela to w przypadku wygaśnięcia domeny (np. gdy abonent zapomni przedłużyć domenę), opcja zapewni Ci możliwość rejestracji w pierwszej kolejności.

Często zdarza się, że dany adres domenowy jest na tyle popularny, że rejestracja wydaje się niemożliwa. Jeżeli chcesz zyskać prawo do adresu domenowego, widniejącego aktualnie w bazie zajętych domen, opcja może pomóc Ci zrealizować Twój plan. Jak czytamy w Raporcie NASK, w pierwszym kwartale tego roku zawarto 3 828 umów gwarantujących pierwszeństwo wykupu.

Jak działa opcja na domenę?

Opcja na domenę ma zastosowanie w przypadku domen .pl, obsługiwanych przez NASK. Dotyczy zarówno domeny najwyższego rzędu, jak i rozszerzeń funkcjonalnych (np. .com.pl) oraz regionalnych (np. .olsztyn.pl).

Usługa Opcji na domenę obejmuje okres 36 miesięcy. Jeżeli w tym czasie interesująca Cię domena wygaśnie (nie zostanie przedłużony okres abonamentowy) bądź zostanie usunięta – nabywasz prawo do pierwszeństwa zakupu. Masz 14 dni na podjęcie decyzji. Co ważne, opcję na daną domenę może zgłosić tylko jeden podmiot. Zatem, zyskujesz pewność że nikt inny nie założy takiej rezerwacji. Dopiero po 14 dniach – w przypadku braku aktywności i decyzji – domena powróci do bazy wolnych. Poznaj historię przejęcia adresu kawa.pl

Kiedy warto zamówić opcję na domenę?

Zastanawiasz się, czy opcja na domenę to dobry pomysł dla Ciebie? Nie jesteś przekonany do usługi, bo przecież interesujący Cię adres jest niedostępny? To naturalne i w pełni uzasadnione obawy. Opcja nie daje gwarancji nabycia domeny. Może jedynie pomóc w uzyskaniu prawa do interesującego Cię adresu. Przedstawiony przykład „kawa.pl” jest najlepszym tego przykładem. Po upływie okresu abonamentowego nie każdy właściciel decyduje się na przedłużenie swojej domeny. W przypadku braku ponownej aktywacji – trafia ona do puli wolnych. Mając wykupioną opcję – nie musisz śledzić bieżącego stanu domeny – zostaniesz poinformowany o możliwości nabycia praw do domeny. O tym ile trwa cykl życia domeny, pisaliśmy w jednym z naszym wpisów.

Jak zamówić opcję na domenę?

Opcja na domenę to usługa dostępna za pośrednictwem operatorów, którzy są członkami Programu Partnerskiego NASK. W Domeny.pl cała procedura przebiega sprawnie i zajmuje zaledwie kilka minut. Aby zamówić opcję na domenę, wykonaj następujące kroki.

  • Przejdź na stronę usługi tutaj.
  • Wpisz w wyszukiwarkę nazwę interesującej Cię domeny.
  • Pojawi się informacja o danej domenie. W przypadku, gdy na wybrany adres domenowy nie została założona jeszcze opcja, zamów ją.

Wpisując w wyszukiwarkę np. adres dogoterapia.pl, można zobaczyć, że opcja dla tej domeny jest dostępna. Wyszukiwarka proponuje także inne dostępne domeny.

Sprawdzanie opcji na domenę

Opcja na domenę. Poznaj korzyści

Opcja na domenę to alternatywa dla zajętego adresu. Wykupując usługę już teraz, zapewniasz sobie:

  • komfort i bezpieczeństwo
    Usługa trwa 3 lata. Jeżeli w tym czasie zwolni się interesująca Cię domena – poinformujemy Cię o tym. Zabezpieczasz sobie prawo do pierwszeństwa zakupu.
  • gwarancję pierwszeństwa
    Jeżeli okres abonamentowy upłynie, a właściciel nie przydłuży trwania usługi – domena nie trafi do puli wolnych. Przez okres 14 dni będziesz miał pierwszeństwo do jej zakupu

Rynek opcji, to szansa na uzyskanie atrakcyjnej domeny. Jeżeli interesujący Cię adres domenowy jest w tej chwili zajęty, opcja na domenę stanowi doskonałą alternatywę w realizacji celu.

Źródło:
https://www.nask.pl/pl/raporty/raporty/3831,Rynek-nazw-domeny-pl-Q1-2020.html

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>
Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Planujesz kupić domenę i nie wiesz jaką wybrać? Zapewne Twoja pierwsza myśl to ".pl" lub ".com", ale to nie zawsze najlepszy wybór. Warto wziąć pod uwagę swoją formę działalności, obszar geograficzny i charakter działania.

Czytaj dalej >>