NASK opublikował szczegółowy raport omawiający rynek nazw domeny .pl. Co zmieniło się w pierwszym kwartale tego roku? Jaki wpływ na rynek usług internetowych wywarła sytuacja związana z COVID-19? Przeczytaj krótkie podsumowanie.


Usługi internetowe w dobie pandemii

Sytuacja związana z izolacją i przeniesieniem różnych aktywności dnia codziennego do świata online sprawiła, że rynek usług internetowych przeżywa prawdziwe oblężenie. Praca zdalna, edukacja na odległość, a także rozrywka i zabawa za pośrednictwem sieci wywarła szczególny wpływ na jej rozwój. Dlatego też, jak czytamy w raporcie NASK, z jednej strony zauważamy dynamiczny wzrost zainteresowania narzędziami służącymi do komunikacji i współpracy. Ponadto, zaobserwowano znaczny wzrost ilości rejestracji adresów w domenie .edu.pl – wzrost o 675 w stosunku do ostatniego kwartału 2019. Co więcej, mało popularna domena .rel.pl zanotowała dynamiczny skok. Liczba adresów w tej domenie wzrosła, aż 38-krotnie w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2019 roku.


Rejestracja domeny .pl

Domena .pl rośnie w siłę. Od stycznia do marca tego roku włącznie zanotowano 196 124 nowych rejestracji. Dziennie rejestrowano średnio 2155 adresów z tą domeną Porównując wyniki z poprzednim kwartałem, liczba ta wzrosła o 7 185 adresów. Warto zaznaczyć, że najwięcej rejestracji odnotowano w marcu, a więc bezpośrednio w czasie wybuchu epidemii w Polsce.

Liczna rejestracji domeny .pl

Kto najczęściej rejestrował domenę? Sytuacja wygląda następująco. Ponad połowa abonentów to organizacje (52,84%). W porównaniu do ostatniego kwartału liczba rejestracji osób fizycznych jednak wzrosła o 5,32%.

Abonenci domeny .pl

Patrząc na rejestrację domeny .pl z podziałem na kraj abonenta, oprócz Polski (90,53%), rejestracji dokonywano m.in na Cyprze (2,84%), w Niemczech (0,99%) oraz w Chinach (0,88%).

DNSSEC

Domain Name System (DNSSEC), to protokół służący do zabezpieczenia i zapewnienia użytkownikom wiarygodnych i integralnych odpowiedzi otrzymywanych z Internetu. Dzięki DNSSEC użytkownik ma pewność, że zostanie przekierowany na właściwą witrynę. Na koniec marca 2020 roku liczba nazw domenowych zabezpieczonych protokołem DNSSEC wynosiła 461 746.

Liczba rejestracji nazw domeny .pl zabezpieczonych DNSSEC

IDN

Rejestrując domenę ze znakami diakrytycznymi, z jednej strony marki zapewniają sobie doskonałą alternatywę dla domen standardowych, niedostępnych w puli wolnych. Z drugiej zaś zabezpieczają nazwę i ruch na stronie. Liczba rejestracji domen z wykorzystywaniem znaków diakrytycznych na dzień 31 marca wynosiła 29 664 adresów. W przeciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku zarejestrowano 2574 adresów IDN. Porównując z poprzednim kwartałem, liczba ta wzrosła o 56 adresów.

Liczna rejestracji domen IDN

Opcje

Opcja na domenę to doskonała alternatywa na uzyskanie prawa do interesującego nas adresu. Pierwszeństwo rejestracji aktywnej jeszcze domeny zapewniło sobie do końca marca tego roku 3828 osób. W porównaniu z poprzednim kwartałem zawarto 1 300 umów więcej.

Liczba zawartych umów na opcję

.pl Registry Lock


Na usługę .pl Registry Lock – rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa i ochrony marki – zdecydowało się w trzech pierwszych miesiącach tego roku 6 osób.

Podsumowując

Pierwszy kwartał tego roku potwierdza i umacnia rynek usług internetowych. Dynamika wzrostu liczby rejestracji w domenie .pl , zainteresowanie domenami funkcjonalnymi, również ze względu na nową rzeczywistość zwiastuje szereg zmian. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się w kolejnych miesiącach? Odpowiedź przyniesie nam raport za kolejny kwartał 2020 roku.

Żródło:
https://www.nask.pl/pl/raporty/raporty/3831,Rynek-nazw-domeny-pl-Q1-2020.html

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>