NASK opublikował szczegółowy raport omawiający rynek nazw domeny .pl. Co zmieniło się w pierwszym kwartale tego roku? Jaki wpływ na rynek usług internetowych wywarła sytuacja związana z COVID-19? Przeczytaj krótkie podsumowanie.


Usługi internetowe w dobie pandemii

Sytuacja związana z izolacją i przeniesieniem różnych aktywności dnia codziennego do świata online sprawiła, że rynek usług internetowych przeżywa prawdziwe oblężenie. Praca zdalna, edukacja na odległość, a także rozrywka i zabawa za pośrednictwem sieci wywarła szczególny wpływ na jej rozwój. Dlatego też, jak czytamy w raporcie NASK, z jednej strony zauważamy dynamiczny wzrost zainteresowania narzędziami służącymi do komunikacji i współpracy. Ponadto, zaobserwowano znaczny wzrost ilości rejestracji adresów w domenie .edu.pl – wzrost o 675 w stosunku do ostatniego kwartału 2019. Co więcej, mało popularna domena .rel.pl zanotowała dynamiczny skok. Liczba adresów w tej domenie wzrosła, aż 38-krotnie w porównaniu z ostatnimi trzema miesiącami 2019 roku.


Rejestracja domeny .pl

Domena .pl rośnie w siłę. Od stycznia do marca tego roku włącznie zanotowano 196 124 nowych rejestracji. Dziennie rejestrowano średnio 2155 adresów z tą domeną Porównując wyniki z poprzednim kwartałem, liczba ta wzrosła o 7 185 adresów. Warto zaznaczyć, że najwięcej rejestracji odnotowano w marcu, a więc bezpośrednio w czasie wybuchu epidemii w Polsce.

Rynek domeny .pl [1Q2020].

Kto najczęściej rejestrował domenę? Sytuacja wygląda następująco. Ponad połowa abonentów to organizacje (52,84%). W porównaniu do ostatniego kwartału liczba rejestracji osób fizycznych jednak wzrosła o 5,32%.

Rynek domeny .pl [1Q2020].

Patrząc na rejestrację domeny .pl z podziałem na kraj abonenta, oprócz Polski (90,53%), rejestracji dokonywano m.in na Cyprze (2,84%), w Niemczech (0,99%) oraz w Chinach (0,88%).

DNSSEC

Domain Name System (DNSSEC), to protokół służący do zabezpieczenia i zapewnienia użytkownikom wiarygodnych i integralnych odpowiedzi otrzymywanych z Internetu. Dzięki DNSSEC użytkownik ma pewność, że zostanie przekierowany na właściwą witrynę. Na koniec marca 2020 roku liczba nazw domenowych zabezpieczonych protokołem DNSSEC wynosiła 461 746.

Liczba rejestracji nazw domeny .pl zabezpieczonych DNSSEC.

IDN

Rejestrując domenę ze znakami diakrytycznymi, z jednej strony marki zapewniają sobie doskonałą alternatywę dla domen standardowych, niedostępnych w puli wolnych. Z drugiej zaś zabezpieczają nazwę i ruch na stronie. Liczba rejestracji domen z wykorzystywaniem znaków diakrytycznych na dzień 31 marca wynosiła 29 664 adresów. W przeciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku zarejestrowano 2574 adresów IDN. Porównując z poprzednim kwartałem, liczba ta wzrosła o 56 adresów.

Liczna rejestracji domen IDN.

Opcje

Opcja na domenę to doskonała alternatywa na uzyskanie prawa do interesującego nas adresu. Pierwszeństwo rejestracji aktywnej jeszcze domeny zapewniło sobie do końca marca tego roku 3828 osób. W porównaniu z poprzednim kwartałem zawarto 1 300 umów więcej.

Liczba zawartych umów na opcję. NASK.

.pl Registry Lock


Na usługę .pl Registry Lock – rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa i ochrony marki – zdecydowało się w trzech pierwszych miesiącach tego roku 6 osób.

Podsumowując

Pierwszy kwartał tego roku potwierdza i umacnia rynek usług internetowych. Dynamika wzrostu liczby rejestracji w domenie .pl , zainteresowanie domenami funkcjonalnymi, również ze względu na nową rzeczywistość zwiastuje szereg zmian. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się w kolejnych miesiącach? Odpowiedź przyniesie nam raport za kolejny kwartał 2020 roku.

Żródło:
https://www.nask.pl/pl/raporty/raporty/3831,Rynek-nazw-domeny-pl-Q1-2020.html

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
Rynek domeny .pl [2Q2020]

Rynek domeny .pl [2Q2020]. Podsumowanie

NASK opublikował raport i podsumował drugi kwartał 2020 roku. Jak rozwijał się rynek domeny .pl? Co się zmieniło? Z jakich usług najczęściej korzystali abonenci i kim właściwie oni są? Zobaczcie krótkie podsumowanie raportu.

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla firmy?

Jaka domena dla firmy? Zainspiruj się!

Stawiasz pierwsze kroki pod własną marką. Dopełniłeś wszelkich formalności i chcesz teraz opowiedzieć o tym światu? Budując stronę swojego produktu bądź usługi nie zapominaj o detalach. To na ich podstawie klient wypracowuje opinię na temat marki.

Czytaj dalej >>