Rynek nowych domen (nTLD) rośnie z roku na rok. W 2019 szczególnie dużo zawdzięcza on jednej, nietypowej domenie, która właśnie dołączyła do oferty Domeny.pl.

Dynamika rejestracji nowych domen
Liczba rejestracji nowych domen (nTLD) 2018-2019

.icu

Domena .icu (od I See You, ang. widzę cię) pojawiła się na rynku niedawno, bo w kwietniu 2018 roku. Liczba rejestracji nazw z jej użyciem wystrzeliła jednak dopiero w 2019, jak rakieta, pociągając za sobą sprzedaż całej kategorii domen nTLD.

Obecnie z domeną .icu zarejestrowanych jest już ponad 6 mln nazw, podczas gdy druga najpopularniejsza domena .top pochwalić się może niespełna czterema milionami.

Liczba rejestracji domeny .icu
Liczba rejestracji domeny .icu 2018-2019

.icu wydaje się iść na rekord. Już teraz w jej rękach jest prawie 20% rynku nowych domen.

Korzyści jakie wymieniają jej twórcy z Luksemburga to:

  • łatwość użycia na rynkach międzynarodowych (skrót .icu nie ogranicza w taki sposób jak przykładowo .pizza);
  • długość – a właściwie „krótkość”;
  • bardzo duża dostępność wolnych, ciekawych nazw w wielu językach, w tym angielskim.


.site, .online

Jak wspomnieliśmy, .top to druga najpopularniejsza nowa domena na świecie, do której należy obecnie 11% rynku. Trzecią jest .xyz z niespełna 9% udziału. Na szczególne zainteresowanie zasługują jednak .site i .online, a to ze względu na ich popularność w Polsce.

Z jednej strony domeny te pozwalają stworzyć eleganckie adresy (każdy przyzna, że .online daje ładny adres idealnie pasujący do Internetu), z drugiej strony, domeny te dostępne są w promocyjnych cenach i pakietach, co czyni je przystępnymi i jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Liczba rejestracji domen .site
Liczba rejestracji nazw z domeną .site 2018-2019
Liczba rejestracji domeny .online
Liczba rejestracji nazw z domeną .online 2018-2019


Najciekawsza premiera roku 2019

Z pewnością jedną z najciekawszych domen, jakie pojawiły się na rynku w 2019 r. jest .dev. Jest to obecnie 23. najpopularniejsza domena, a jej trend jest rosnący.

Liczba rejestracji domeny .dev

Przyszłość nowych domen

Kiedy w 2012 roku ICANN ujawnił plany stworzenia programu uruchomienia setek nowych domen najwyższego poziomu (nTLD), wielu wątpiło w sens ich powstania. Z drugiej strony stali podekscytowani nowymi możliwościami klienci i firmy planujące uruchomienie własnych końcówek. Dziś w 2020 roku wiemy już, że nowe domeny są wartością dodaną dla rynku i korzystają z nich najwięksi gracze. Wszystko wskazuje też na to, że w najbliższych latach rynek nowych domen będzie wciąż rósł – zarówno jeśli chodzi o ilość dostępnych rozszerzeń, jak i liczbę rejestracji nazw z nimi.

Już w lutym 2020 w fazę sunrise weszła domena .gay, w czerwcu ruszy .rugby, a w lipcu ogólnodostępna stanie się .new. Ta fala wydaje się nie mieć końca.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>