W ubiegłym tygodniu sąd regionalny w Saarbrücken w Niemczech doszedł do bardzo zaskakującej konkluzji, że rejestrator domeny jest odpowiedzialny za naruszenie praw autorskich na stronie, nawet jeżeli tylko przeprowadził proces rejestracji domeny.


Za co odpowiada rejestrator

Rejestrator domeny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku naruszenia praw autorskich na stronie, którą rejestrował, jeżeli jest to oczywiste, że domena jest wykorzystywana do  łamania praw autorskich a rejestrator nic robi nic, aby temu zapobiec.

W spór zaangażowana jest firma Universal Music oraz strona z trackerami do torrentów h33t.com, na której rzekomo pojawił się link umożliwiając pobranie albumu Blurred Lines Robina Thicke.

Key-Systems, rejestrator domeny uważa, że nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich, ponieważ nie świadczy usługi hostingu dla strony. Jednak niemiecki sąd doszedł do wniosku, że nie zwalania to firmy z obowiązku sprawdzania i podejmowania odpowiednich działań w przypadku, gdy naruszenie jest oczywiste. Zdaniem Volkera Greimanna, głównego prawnika Key-Systems, definicja sądu dotycząca oczywistości naruszenia praw autorskich jest wyjątkowo szeroka, a niezbędna działania rozciągnięto na wyłączenie całej strony, nawet jeżeli znajduje się na niej jeden plik lub link naruszający prawa autorskie. Greimann poinformował, że odesłał Universal Music do firmy hostingowej i właściciela strony, ale działania prawne Universal nadal prowadził wobec Key-Systems. Może to oznaczać, że priorytetowym celem koncernu nie było usunięcie linka czy zamknięcie strony ale raczej ustanowienie nowego precedensu prawnego.

Key-Systems prawdopodobnie będzie się odwoływać, gdyż jak powiedział Greimann pozostawienie sprawy tak, jak jest, może spowodować nadmierny wysyp pozwów skierowanych przeciwko każdemu rejestratorowi w Niemczech i zagrozić całemu modelowi biznesowemu, obejmującemu rejestrację nazw domen lub adresowanie DNS dla stron trzecich. Jeżeli werdykt zostanie utrzymany w mocy, Key-Systems może zapłacić karę w wysokości 250 tysięcy euro.

Na razie niepokojący werdykt to tylko decyzja jednego niemieckiego sądu i jego konsekwencje ograniczają się tylko do rejestratorów podlegających pod niemiecką jurysdykcję.

Źródło: Domeny.pl/DomainPulse

Foto: Flickr/James Cridland

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>

Dr Irena Eris - sukces pisany pasją

Wiedza, determinacja, a przede wszystkim pasja to motywacja, która nakręca do działania. Maksyma, którą od lat wyznaje założycielka marki Dr Irena Eris, pozwoliła przekuć idee w sukces i stać się wiodącą marką kosmetyczną na mapie Europy.

Czytaj dalej >>
Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>