Słowa kluczowe potrzebne są do meta-tagów, do nagłówków, jako inspiracje do artykułów, do nazw profili w Google Moja Firma, do kampanii na sieć wyszukiwania… Ale skąd je brać?

W tym artykule omówimy kilka przydatnych narzędzi, które pozwolą Ci odnaleźć frazy kluczowe – za darmo.


Planer słów kluczowych w Google Ads

Najpopularniejsze i najważniejsze narzędzie do analizy słów kluczowych to Google Keyword Planner. Do niedawna dostępny całkowicie za darmo, obecnie aktywny tylko na kontach Google Ads, na których prowadzona jest kampania.

Jak korzystać z Google Keyword Planner

Planer pozwala na badanie słów kluczowych i sprawdzenie historycznych danych i prognoz. Aby odkryć nowe słowa kluczowe lub sprawdzić popularność znanych Ci słów:

 1. Zaloguj się do Google Ads
 2. Przejdź do Narzędzia i ustawienia / Planowanie / Planer słów kluczowych
 3. Wybierz: Poznaj nowe słowa kluczowe
 4. Wpisz słowa, które przychodzą Ci do głowy (np. jeśli działasz na rynku nieruchomości wpisz „nieruchomości”) lub podaj adres swojej strony www

Jakie dane dostarcza Planer

 • średnia miesięczna liczba zapytań do Google za ostatnie 12 miesięcy (co możesz zmienić) w kraju i języku jaki wskażesz (domyślnie ustawiona jest Polska, polski) dla frazy, do której zacząłeś badanie;
 • lista fraz zbliżonych,
 • ocena konkurencji w Google Ads na daną frazę, szacowana stawka obecność na górze strony.
Informacje w Planerze słów kluczowych

Jak analizować słowa kluczowe z Planera?

 • sortuj wyniki według liczby zapytań, aby odkryć najczęściej wyszukiwane słowa – to najpewniej te będziesz chciał potem wykorzystać w swoich tekstach (przykładowo słowo „domena” jest wyszukiwane 33 100 razy / m-c);
 • sortuj po konkurencji, aby poznać frazy, na które jest niska konkurencja w Google Ads, więc potencjalnie będzie łatwiej się na nie „przebić” w wynikach wyszukiwania Google (przykładowo fraza „co to domena” ma niską konkurencję, a stosunkowo dużo zapytań, bo 260 / m-c);
 • bądź kreatywny, szukaj synonimów, o których nie pomyślałeś, przymiotników, które powiedzą Ci jakie cechy są cenione.

AnswerThePublic

Answerthepublic.com to darmowe narzędzie dające wyniki także w języku polskim. Wystarczy wpisać dowolne słowo, by uzyskać listę fraz z jego użyciem. Szczególnie ciekawe są pytania, które często można potraktować jak gotowe tematy do artykułów na swój blog, FAQ czy sekcję pomocy.

Przykładowo dla słowa „domena” wyświetlono 78 pytań, a wśród nich „jak sprawdzić czy domena jest wolna” czy „jak sprawdzić kiedy domena będzie wolna”.

Informacja z Answer the Public

Dane pozyskane z Answerthepublic możesz następnie sprawdzić za pomocą Google Keyword Plannera, aby dowiedzieć się jak często uzyskane frazy są wyszukiwane w Google.


SemStorm

Podobne dane uzyskasz dzięki polskiemu narzędziu
https://app.semstorm.com/keywords-simple/ , ale tym razem analiza przebiega nie per język, ale per kraj i miasto.

Wyszukiwane hasła w SemStorm

SemStorm dostarczy Ci dużo więcej danych o Twoich słowach kluczowych, zmieniającej się pozycji Twojej strony www – w wersji płatnej.


Google Search Console

To darmowe narzędzie od Google – must-have każdego właściciela strony www – dokładnie omówiliśmy je w jednym z naszych artykułów.

To właśnie w GSC odkryliśmy iż artykuł, który właśnie czytasz rankuje na frazę… „domena jurysty krzyżówka„, mimo że dotąd nie znajdowała się ona w nim. Jak myślisz, sama wzmianka pomoże poprawić wynik strony na tą frazę?


Keyword Tool

Jeśli nie posiadasz konta Google Ads lub nie prowadzisz z niego kampanii możesz alternatywnie skorzystać z keywordtool.io. Tutaj jednak mimo, że poznasz frazy uszeregowane rosnąco/malejąco według liczby zapytań do Google to jednak nie zobaczysz liczby zapytań.

To, co wartościowe to:

 • dostępność danych w języku polskim,
 • możliwość wygodnego zobaczenia pytań ze swoim wybranym słowem,
 • możliwość poznania wyszukiwanych fraz nie tylko w Google, ale też w YouTube czy Twitterze.
Wyszukiwanie haseł w Keyword Tool

Google Trends

To narzędzie do analizy trendów pozwala:

 • z jednej strony sprawdzić historię uzyskanego wcześniej słowa kluczowego,
 • a z drugiej – w sekcji Podobne zapytania – poznać najpopularniejsze frazy.
Historia słowa kluczowego w Google Trends

Podsumowując

Słowa kluczowe dostępne są na wyciągnięcie ręki. Jeśli tylko masz smykałkę do analityki szybko odnajdziesz frazy, które przysporzą Twojej stronie, sklepowi czy reklamie sporo ruchu. I tego Ci życzę.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
5 Liczba ocen: 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii SEO

Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

Szybkość strony www, czyli czas potrzebny na jej załadowanie się, to kluczowy element odbioru Twojej strony - zarówno przez roboty indeksujące (SEO), jak i ludzi (UX). To właśnie dlatego prędkość strony jest tak ważna

Czytaj dalej >>
Web Push? Firefox mówi nie!

Web Push? Firefox mówi nie!

Firefox wyłącza powiadomienia Web Push. Od teraz, krótkie wiadomości, które za zgodą użytkownika wyświetlają się w przeglądarce zostaną ograniczone. Jak zapowiada Firefox to kolejny krok w trosce o komfort użytkowników.

Czytaj dalej >>
Zmiany w Chrome. Koniec pobierania załączników HTTP ze stron HTTPS

Koniec pobierania załączników HTTP ze stron HTTPS

Chrome wprowadza zmiany. Elementy wykorzystujące protokół HTTP będą stopniowo blokowane. W myśl zasady - bezpieczne strony (HTTPS) mają pobierać tylko bezpieczne pliki.

Czytaj dalej >>