Cybersquatting nie popłaca. Sąd w Nowym Jorku właśnie postanowił, że mężczyzna, który zarejestrował domeny związane z Donaldem Trumpem, musi zapłacić 32 tysiące dolarów odszkodowania.


Cybersquatting. Co to takiego?

Dla tych którzy jeszcze nie wiedzą – cybersquatting to rejestracja nazw domen związanych ze znanymi markami przez osoby nieuprawnione, które następnie próbują odsprzedać strony właścicielom marek.

Jak działa cyberaquatting?

Kiedy w 2007 roku Trump poinformował o planowanych inwestycjach w Azji, niejaki J. Taikwok Yung w 2007 roku zarejestrował cztery adresy trumpmumbai.com, trumpindia.com, trumpbeijing.com i trumpabudhabi.com na których zamieszczał, często złośliwe i pogardliwe, komentarze,  dotyczące Donald Trumpa i jego programów telewizyjnych The Apprentice i The Celebrity Apprentice.

W 2010 roku Trump zaproponował odkupienie stron, oferując 100 dolarów za każdą. Yung ofertę odrzucił, co jak się właśnie okazało nie było zbyt roztropne. W marcu ubiegłego roku prawnicy reprezentujący Trumpa złożyli pozew przeciwko Yung’owi, domagając się odszkodowania za cybersquatting w maksymalnej dopuszczalnej wysokości 100 tysięcy dolarów za każdą stronę.

Prawnik James Weinberger powiedział stacji CNN, że orzeczenie powinno powstrzymać Yunga lub kogokolwiek innego, kto myśli, ze może zarejestrować nazwy zawierające znak handlowy Trump i używać ich do celów komercyjnych.

Również inny znany przedsiębiorca Richard Branson, właściciel ponad 400 firm należących do Virgin Group, postanowił walczyć z cybersquattingiem. Złożył skargę w National Arbitration Forum, aby zablokować rejestracje stron RichardBranson.holdings i RichardBranson.ventures.

Ponadto zarejestrował się w usłudze Domain Protected Marks List, dzięki czemu skutecznie zablokował rejestrację nazwy RichardBranson we wszystkich domenach oferowanych przez rejestr Donuts. Cena usługi to około 3000 dolarów za pięć lat.

Ponadto należące do niego firmy złożyły pozwy w sprawie domen VirginGalactic.guru i VirginAustralia.holdings.

Źródło: Domeny.pl / Domain Name Ware / CNN

Fot.: Flickr/JasonParis

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>
Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Jak sprawdzić czy domena trafiła na listę spamu?

Budując i rozwijając swoją ofertę, zależy Ci aby domena była dostępna 24h, a kontakt z Klientami poprzez skrzynkę mailową skuteczny i szybki. Niekiedy zdarzyć się może, że domena znalazła się na liście spamu.

Czytaj dalej >>
Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Jak wybrać domenę. Te 4 kroki Cię naprowadzą

Planujesz kupić domenę i nie wiesz jaką wybrać? Zapewne Twoja pierwsza myśl to ".pl" lub ".com", ale to nie zawsze najlepszy wybór. Warto wziąć pod uwagę swoją formę działalności, obszar geograficzny i charakter działania.

Czytaj dalej >>