Cybersquatting nie popłaca. Sąd w Nowym Jorku właśnie postanowił, że mężczyzna, który zarejestrował domeny związane z Donaldem Trumpem, musi zapłacić 32 tysiące dolarów odszkodowania.


Cybersquatting. Co to takiego?

Dla tych którzy jeszcze nie wiedzą – cybersquatting to rejestracja nazw domen związanych ze znanymi markami przez osoby nieuprawnione, które następnie próbują odsprzedać strony właścicielom marek.

Jak działa cyberaquatting?

Kiedy w 2007 roku Trump poinformował o planowanych inwestycjach w Azji, niejaki J. Taikwok Yung w 2007 roku zarejestrował cztery adresy trumpmumbai.com, trumpindia.com, trumpbeijing.com i trumpabudhabi.com na których zamieszczał, często złośliwe i pogardliwe, komentarze,  dotyczące Donald Trumpa i jego programów telewizyjnych The Apprentice i The Celebrity Apprentice.

W 2010 roku Trump zaproponował odkupienie stron, oferując 100 dolarów za każdą. Yung ofertę odrzucił, co jak się właśnie okazało nie było zbyt roztropne. W marcu ubiegłego roku prawnicy reprezentujący Trumpa złożyli pozew przeciwko Yung’owi, domagając się odszkodowania za cybersquatting w maksymalnej dopuszczalnej wysokości 100 tysięcy dolarów za każdą stronę.

Prawnik James Weinberger powiedział stacji CNN, że orzeczenie powinno powstrzymać Yunga lub kogokolwiek innego, kto myśli, ze może zarejestrować nazwy zawierające znak handlowy Trump i używać ich do celów komercyjnych.

Również inny znany przedsiębiorca Richard Branson, właściciel ponad 400 firm należących do Virgin Group, postanowił walczyć z cybersquattingiem. Złożył skargę w National Arbitration Forum, aby zablokować rejestracje stron RichardBranson.holdings i RichardBranson.ventures.

Ponadto zarejestrował się w usłudze Domain Protected Marks List, dzięki czemu skutecznie zablokował rejestrację nazwy RichardBranson we wszystkich domenach oferowanych przez rejestr Donuts. Cena usługi to około 3000 dolarów za pięć lat.

Ponadto należące do niego firmy złożyły pozwy w sprawie domen VirginGalactic.guru i VirginAustralia.holdings.

Źródło: Domeny.pl / Domain Name Ware / CNN

Fot.: Flickr/JasonParis

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>