Klasyczne encyklopedie były poważnym obciążeniem dla domowych półek, a nad hasłami pracowało wielu autorów. Proces tworzenia informacji plus czas potrzebny na wydrukowanie i dystrybucję trwał miesiącami. Nierzadko informacje zawarte w encyklopedii stawały się nieaktualne, zanim farba drukarska zdążyła wyschnąć.


Poznaj Wikipedię

Sytuacja zmieniła się po stworzeniu Wikipedii, w której można dokonać edycji hasła w kilka minut po zmianie danych dotyczących tematu artykułu. Dodatkowo jest możliwość przejrzenia zmian wprowadzanych od samego początku istnienia hasła oraz ich liczbę, co jest istotne w przypadku różnych ocen wydarzeń czy osób.

Oto lista 100 najczęściej edytowanych haseł w anglojęzycznej wersji przedstawia się następująco:

(kliknij aby powiększyć)

Wikipedia, czyli panta rhei.


Da się zauważyć, że wiele z nich wzbudza duże kontrowersje np. „Globalne ocieplenie”. Nic dziwnego, że toczy się tam swego rodzaju bitwa pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej teorii. Do innej kategorii należy lista postaci z animowanego serialu Total Drama, która z kolei wymaga ciągłych aktualizacji. Obecnie najczęściej edytowany artykuł dotyczy byłego prezydenta USA, George’a W. Busha. Hasło było zmieniane ponad 45 tysięcy razy, czyli na jedno słowo w artykule przypadają trzy edycje. Oczywiście Bush nie jest jedynym politykiem, który jest oceniany niejednoznacznie. Barack Obama doczekał się 23 tysięcy edycji, a  w pierwszej setce znaleźli się także Ronald Reagan, Abraham Lincoln i Bill Clinton. Często edytowane są również artykuły dotyczące religii i niektórych państw (USA, Izrael).

Jednak to, co chyba  najbardziej zaskakuje, to bardzo wysoka, druga pozycja listy personelu WWE, czyli federacji profesjonalnego wrestlingu.

Polskojęzyczna Wikipedia pod względem edycji niewiele przypomina tę angielską. U nas pierwsze miejsce z 9843 wersjami zajmuje hasło „Moda na sukces”, a w pierwszej dziesiątce aż sześć wpisów dotyczy programów lub stacji telewizyjnych. Najczęściej edytowany artykuł dotyczący osoby pojawia się na 9. miejscu i prezentuje Adama Małysza (4227 zmian). Pierwsze hasło opisujące polityka można znaleźć dopiero na 47. miejscu – artykuł o  Lech Kaczyńskim był zmieniany 2799 razy.

Całą listę można obejrzeć tutaj: Najczęściej edytowane artykuły

Źródło: Domeny.pl / FiveThirtyEight
Fot.: Flickr/Nic McPhee

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Inne

Zwiększ sprzedaż w swojej firmie dzięki influencer marketingowi

Zwiększ sprzedaż w swojej firmie dzięki influencer marketingowi

Wszyscy dorastaliśmy obserwując jak nasi idole promują napoje czy marki odzieżowe i pewnie niejeden produkt kupiliśmy wyłącznie z powodu tego skojarzenia. Dziś jednak marki potrzebują czegoś więcej...

Czytaj dalej >>
Co to jest marketing konwersacyjny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Co to jest marketing konwersacyjny? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

"Zbliż się do klientów” - to podstawa, której każda firma w erze rynku skoncentrowanego na kliencie musi się trzymać, aby zapewnić sobie zrównoważony rozwój. Klienci nie są już „użytkownikami końcowymi”, to oni...

Czytaj dalej >>
Generator nazw. Domeny.pl

Inspirujemy i doradzamy. Odkryj nasz kreator nazw

Funkcjonalna, abstrakcyjna, a może numeryczna? Jaka powinna być nazwa Twojej marki? Tym czym paliwo, dla Twoich czterech kółek, tym jest nazwa dla Twojego projektu.

Czytaj dalej >>