Zgodnie z doniesieniami portalu rynekdomen.pl Kurdowie ogłosili swoją niepodległość cyfrową odnosząc się do domeny .krd. Wiadomość ta zadziałała, jak prawdziwa „płachta na byka” na irańskie władze.

ICANN w 2013 roku wydał zgodę na utworzenie końcówki .krd na wniosek Rządu Regionalnego Kurdystanu (RRK). Iran stanowczo zaprotestował w tej materii odnosząc się do dwóch argumentów: możliwości wywołania sporu politycznego oraz niskiego, społecznego wsparcia dla nowej końcówki. Najważniejszą jednak kwestią była możliwość wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej Kurdów, co doprowadziłoby do poważnych konsekwencji polityczno-prawnych.

Irańskie argumentowanie nie przekonało korporacji i wprowadziło końcówkę .krd na rynek. Faza sunrise dla domeny zakończyła się 4 października ubiegłego roku, a do 12 lutego br. obowiązywał okres ograniczonej rejestracji. Natomiast obecnie, do 16 maja domena znajduje się w fazie Trademark Claims, po którym będzie powszechnie dostępna. Dla przedstawicieli władz RRK ta sytuacja to możliwość kultywowania ich państwowości w wirtualnym świecie.

Według danych NTLDStats.com obecnie istnieje 250 adresów o rozszerzeniu .krd. Warto jednak zwrócić uwagę, że domena .krd nie posiada statusu ccTLD, o co wnioskowali Kurdowie ? nie jest więc domeną krajową. Jest ona przypisana do kategorii domen gTLD, czyli związanych z terytoriami geograficznymi w ramach programu nTLD. Umożliwia on składanie wniosków o rejestrację nowych domen podmiotom komercyjnym i społecznym.

Kurdyjska domena nie jest pierwszą w historii wokół której toczą się spory. Podobnie było w przypadku Katalonii, która otrzymała końcówkę .cat. Sprawa RRK jest o wiele poważniejsza, ponieważ dotyczy obszaru, który trwa w ciągłym napięciu politycznym. Widzimy też, że wirtualny świat coraz szerzej wkracza w różne obszary życia, również politycznego. W związku z tym powinniśmy pamiętać, że zabezpieczenie swoich domen czy znaków towarowych to bardzo poważna kwestia. Warto zainteresować się tym tematem już dziś: https://domeny.pl/znak-towarowy.html

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Ciekawe transakcje na rynku domen

Ciekawe transakcje na rynku domen

Wydaje Ci się, że rejestracja domeny internetowej to tylko niezbędny element obecności online? Stawiasz stronę i potrzebujesz domeny. Otóż nie! O tym, że domena może być dobrym sposobem na biznes mówią wartości transakcji, które odnotowujemy na rynku domen. Zobacz najciekawsze.

Czytaj dalej >>
Itaka. Świadomie do celu

Itaka. Świadomie do celu

Itaka od 32 lat kreuje dla nas niezapomniane doświadczenia podróżnicze. Zaszczytny tytuł lidera wśród polskich biur podróży zobowiązuje do ciągłego poszerzania portfolio usług. Nie mniej ważna jest świadoma obecność w sieci i ciągłe podejmowanie działań wspierających bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj dalej >>
Domena .eu. Europejskie standardy bezpieczeństwa.

Domena .eu - europejskie standardy bezpieczeństwa

Domena europejska to jedna z najchętniej rejestrowanych domen na świecie. Jak rozwijała się domena .eu i jakie priorytety w zakresie jej bezpiecznego użytkowania wprowadza EURid?

Czytaj dalej >>