Zgodnie z doniesieniami portalu rynekdomen.pl Kurdowie ogłosili swoją niepodległość cyfrową odnosząc się do domeny .krd. Wiadomość ta zadziałała, jak prawdziwa „płachta na byka” na irańskie władze.

ICANN w 2013 roku wydał zgodę na utworzenie końcówki .krd na wniosek Rządu Regionalnego Kurdystanu (RRK). Iran stanowczo zaprotestował w tej materii odnosząc się do dwóch argumentów: możliwości wywołania sporu politycznego oraz niskiego, społecznego wsparcia dla nowej końcówki. Najważniejszą jednak kwestią była możliwość wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej Kurdów, co doprowadziłoby do poważnych konsekwencji polityczno-prawnych.

Irańskie argumentowanie nie przekonało korporacji i wprowadziło końcówkę .krd na rynek. Faza sunrise dla domeny zakończyła się 4 października ubiegłego roku, a do 12 lutego br. obowiązywał okres ograniczonej rejestracji. Natomiast obecnie, do 16 maja domena znajduje się w fazie Trademark Claims, po którym będzie powszechnie dostępna. Dla przedstawicieli władz RRK ta sytuacja to możliwość kultywowania ich państwowości w wirtualnym świecie.

Według danych NTLDStats.com obecnie istnieje 250 adresów o rozszerzeniu .krd. Warto jednak zwrócić uwagę, że domena .krd nie posiada statusu ccTLD, o co wnioskowali Kurdowie ? nie jest więc domeną krajową. Jest ona przypisana do kategorii domen gTLD, czyli związanych z terytoriami geograficznymi w ramach programu nTLD. Umożliwia on składanie wniosków o rejestrację nowych domen podmiotom komercyjnym i społecznym.

Kurdyjska domena nie jest pierwszą w historii wokół której toczą się spory. Podobnie było w przypadku Katalonii, która otrzymała końcówkę .cat. Sprawa RRK jest o wiele poważniejsza, ponieważ dotyczy obszaru, który trwa w ciągłym napięciu politycznym. Widzimy też, że wirtualny świat coraz szerzej wkracza w różne obszary życia, również politycznego. W związku z tym powinniśmy pamiętać, że zabezpieczenie swoich domen czy znaków towarowych to bardzo poważna kwestia. Warto zainteresować się tym tematem już dziś: https://domeny.pl/znak-towarowy.html

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Budmat ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Budmat - ponad 30 lat międzynarodowego zasięgu

Innowacje techniczne w połączeniu z estetyką. Funkcjonalność w parze z designem. Czy takie założenia dla biznesu mają rację bytu? Nasz Klient, firma Budmat udowadnia, że taka mieszanka jest możliwa

Czytaj dalej >>
DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

DMARC - czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo korespondencji mailowej

Codziennie wysyłamy globalnie setki tysięcy maili. Korespondencja mailowa zrewolucjonizowała komunikację. Bezpieczeństwo, słowo klucz nabiera szczególnego znaczenia. Poznaj rekord DMARC.

Czytaj dalej >>
Jak stworzyć nazwę? Poradnik

Jak stworzyć nazwę i wyróżnić swoje usługi?

Nazwa, powinna być…no właśnie? Jaka powinna być nazwa produktu/usługi/witryny? Czy proces tworzenia nazwy jest trudny? Gdzie szukać inspiracji? Co jest trendy, a co passe? Pobierz poradnik.

Czytaj dalej >>