5 706 przedsiębiorców z całej Polski zostało oszukanych na łączną kwotę ponad 3 600 000 złotych. Jak informuje Prokuratura Krajowa do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął akt oskarżenia przeciw oszustom prowadzącym trzy firmy.


Schemat oszustwa „na domenę”

Z dużym prawdopodobieństwem znasz ten schemat. Dzwoni do Ciebie telefon – osoba z drugiej strony przekonuje, że musisz pilnie zamówić domenę internetową nawiązującą do nazwy Twojej firmy – jeśli tego nie zrobisz inna firma już czyha na nią, właśnie zgłosiła chęć jej rejestracji.

Wielu przedsiębiorców wolało dmuchać na zimne i, wierząc w tą historyjkę lub nie, rejestrowało dodatkowe domeny. Na tym jednak nie kończyły się ich problemy.

Domena nie działa…

Domeny, na które zawierana była umowa nie były jednak utrzymywane… Oznacza to, że pomimo iż ofiara musiała płacić za domenę to domena była wciąż dostępna do rejestracji.

Oczywiście przedsiębiorcy zorientowawszy się o co chodzi odmawiali płatności za „usługę”. Tym gorzej dla nich, bo niekompletne nagrania z rozmów telefonicznych były następnie przekazywane firmom windykacyjnym, którym sprzedawano wierzytelności.

W ten sposób oszukano, jak dotąd ustalono, 3 208 przedsiębiorców.


Wpis do nieistniejącego rejestru

Oszuści zaczęli swój proceder już w 2010 roku. W tamtym czasie „sprzedawali” wpisy do prywatnych rejestrów o nazwach zbliżonych do rejestrów urzędowych. Opłata za wpis wynosiła od 425 do 475 zł.

Liczba w ten sposób pokrzywdzonych to 2 498.


Jak uniknąć oszustwa „na domenę”?

  • Rejestruj domeny u znanych rejestratorów jak Domeny.pl;
  • Dokonuj rejestracji online, na stronie rejestratora. Jeśli zamawiasz nietypową domenę, której rejestracja wymaga dodatkowego kontaktu telefonicznego (częste w przypadku domen krajowych), upewnij się, że rozmawiasz ze swoim rejestratorem – możesz na przykład poprosić o wiadomość potwierdzającą w Panelu Klienta;
  • Wyznacz w swojej firmie osobę odpowiedzialną za domeny i do niej kieruj rozmowy na temat rejestracji i przedłużenia domen. Osoba ta znając portfolio domenowe firmy nie zgodzi się pochopnie na „przedłużenie” domeny, której nigdy nie rejestrowała lub zamówienie podejrzanej domeny.

Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Domeny

Gastop - od lokalnej firmy do międzynarodowej ekspansji.

Ile potrzeba domen, żeby podbić świat?

Zobacz historię sukcesu naszego Klienta. Firma GASTOP rozpoczęła swoją działalność w 1996 r., kiedy Internet w Polsce dopiero raczkował. Jak spółka wykorzystała nowe możliwości? Jak ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami biznesowymi?

Czytaj dalej >>
Jaka domena dla szkoły?

Jaka domena dla szkoły? Zobacz nasz przegląd

Zastanawiasz się jaka domena będzie optymalna dla szkoły? Pamiętaj, że adres, który zarejestrujesz powinien być krótki i łatwy do zapamiętania.. Zobacz rozszerzenia dla edukacji.

Czytaj dalej >>
co to jest domena

Co to jest domena?

Domena internetowa jest to adres strony w internecie, który składa się z nazwy i rozszerzenia, tak zwanej końcówki (przykładowo: domeny.pl gdzie nazwa to "domeny" a końcówka ".pl"). Domena służy do odszukania strony www ...

Czytaj dalej >>