Co znajdziesz w tym artykule:
Domena internetowa to w dzisiejszych czasach najważniejsza wizytówka firmy. Zarejestrować nazwę domeny można już od wielu lat, jednak ilość wolnych adresów do zarejestrowania maleje z każdym dniem. Najczęściej firmy, które chcą założyć stronę WWW spotykają się z brakiem nazwy domeny, która ich interesuje. Wtedy tworzy się zainteresowanie rynkiem wtórnym.
Rynek wtórny w Polsce i na świecie
Jak kupować? Co warto wiedzieć?
Mimo tego, że rynek wtórny w Polsce dopiero jest w trakcie rozwoju to w ostatnim czasie można zaobserwować jego prężne działanie. Wchodząc na stronę dns.pl, można zobaczyć, że miesięczna liczba rejestracji nazw domen w 2015 roku nie spadła poniżej 80 tysięcy. Przykładowo, w marcu minionego roku wykupionych nazw zostało ponad 100 tysięcy a miesiąc wcześniej około 90 tysięcy. Takie statystyki utwierdzają tylko w przekonaniu, jak trudno przedsiębiorcom znaleźć domenę, która mogłaby godnie ich reprezentować.
Brak możliwości zarejestrowania niektórych adresów powoduje, że konsumenci zaczynają szukać adresów na rynku wtórnym.
Wykupiona nazwa domeny to także inwestycja na przyszłość. W Polsce nazwy takie, jak historia.pl czy kino.pl zostały wykupione kolejno za 150 tysięcy i 63 tysiące złotych.
Na świecie ceny są znacznie wyższe. Przykładowo, za 90 milionów dolarów wykupiona została domena lasvegas.com a za 13 milionów dolarów wylicytowano nazwę sex.com.
Mimo tego, że niektóre nazwy są bardzo drogie, to na rynku wtórnym można wylicytować domeny za bardzo niskie ceny, co może okazać się inwestycją na przyszłość.
Jak kupić wolną domenę
Właściciel działalności, który chciałby wykupić wolną domenę, może takiej poszukać na giełdzie domen. Na rynku funkcjonuje również wiele serwisów aukcyjnych. Sprzedających na rynku jest mnóstwo. Przed wybraniem sprzedającego warto upewnić się, czy podmiot jest godny zaufania. Istotny wpływ na zakup domeny będzie miała bowiem cena jak i bezpieczeństwo prawne.
Domeny internetowe warto kupować u sprawdzonych i zaufanych sprzedawców (np. domeny.pl) lub na platformie aukcyjnej (allegro.pl, ebay.com).
Warto również sprawdzić, czy zakupu dokonujemy przez firmę z Polski, czy z zagranicy. Wybranie sprzedawcy spoza kraju może wiązać się z trudnościami w komunikacji i w efekcie z finalizacją transakcji.
Firma powinna wiedzieć, czego może się spodziewać oraz do kogo się zgłosić w przypadku nieprawidłowości. Procedury, które w Polsce nie są zgodne z prawem, mogą być legalne w innym kraju.
Domeny, które zostały wystawione na aukcji, przekierowywane są do stron, na których można je kupić. Może się zdarzyć, że po kliknięciu w link, adres nie przekierowuje na aukcję pomimo tego, że jest na niej wystawiony. Może się również zdarzyć tak, że podany jest tylko i wyłącznie kontakt do sprzedającego. Jeżeli jednak pod wybranym linkiem aukcji nie ma żadnych danych kontrahenta, warto będzie skorzystać z odpowiedniej wyszukiwarki domen, mianowicie https://domeny.pl/whois.html. Strona ta pozwoli na wyszukanie interesującej nas domeny, gdzie znajdziemy dane sprzedającego. Co ważne, firma może dowiedzieć się, czy domena została kupiona przez osobę fizyczną czy osobowość prawną.
Informacje, które identyfikują osobę prywatną, objęte są Ustawą o ochronie danych osobowych. Mogą więc być upublicznione, jeżeli zostanie wyrażona na to zgoda. Dane firm umieszczane są automatycznie w bazie strony Who.is.
Kupujesz domenę?
Przy kupnie domen należy upewnić się, jakie treści zawierała strona WWW wcześniej. Warto wiedzieć, czy poprzednie informacje umieszczone na stronie nie były czasem niekorzystne, przez co adres strony mógłby być źle kojarzony.
Serwisy internetowe, na których można wyszukać aukcje sprzedaży domen oferują kilka wariantów zakupu. Pierwszym jest możliwość kupna interesującej nas domeny poprzez przycisk ?kup teraz? – w takiej sytuacji kupujący wygrywa od razu aukcję i jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za wygraną ofertę.
Drugim wariantem jest klasyczna licytacja (możliwa również z dodatkową opcją kup teraz). Przez czas, w którym wystawiona jest aukcja, kupujący mogą podbijać cenę aż do samego końca (chyba, że ktoś wcześniej wykupi domenę poprzez kliknięcie przycisku kup teraz). Możliwe jest, że po licytacji kupujący wygra aukcję, otrzymując domenę po cenie niższej niż mogłaby być wystawiona.
Kiedy firma wybierze opcję zakupu, warto zwrócić uwagę na kilka warunków dotyczących transakcji. Najważniejsze by upewnić się, jakie zabezpieczenia stosuje pośrednik wobec kupującego, jak i sprzedającego oraz, czy przeprowadzana jest sformalizowana cesja domen. W takim przypadku konieczne będzie przesłanie przez obie strony odpowiednich dokumentów identyfikacyjnych.
Dane osobowe, przesłane przez sprzedającego można porównać z danymi zapisanymi w systemie podczas rejestracji adresu. Dzięki temu firma będzie mieć pewność, że kupiona domena wylicytowana została od prawowitego Abonenta. Warto upewnić się, czy pośrednik nie wymaga pisemnego potwierdzenia tożsamości Abonenta. Może wtedy okazać się, że ktoś sprzedaje domenę bez wiedzy jej właściciela.
Szczególnie ważnym czynnikiem jest zabezpieczenie kwoty za domenę przez pośrednika. Należność zostaje zamrożona, dzięki czemu bezpieczeństwo transakcji zyskują obie strony.
Po wpłaceniu pieniędzy prawa do zarządzania domeną scedowane są na kupującego. Kiedy wszystko pójdzie zgodnie z warunkami umowy, pośrednik przekazuje kwotę na konto sprzedającego. Firma powinna również zabezpieczyć się pod innym kątem. Warto zawrzeć umowę pisemną ze sprzedającym. Jest to zabezpieczenie prawne, ponieważ w późniejszym czasie może ale nie musi dojść do nieporozumień.
Na serwisach aukcyjnych często wystawiane są różne nazwy domen, jednak nie ma pewności, czy faktycznie sprzedający jest właścicielem danej nazwy. Dlatego warto kupować domeny u pewnych sprzedawców. Jesteś na kupnie domeny? Chciałbyś wybrać odpowiednią nazwę dla swojej firmy, lecz nie wiesz, jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na https://domeny.pl/kontakt.html i skorzystasz z opinii profesjonalistów.