Już w lutym 2018 roku było wiadomo, że od lipca tego roku przeglądarka Google Chrome 68 będzie oznaczała strony bez certyfikatu SSL jako ?Niezabezpieczone? (ang. Not secure). Jakie jednak znaczenie będą miały nadchodzące zmiany i jak dostosować się do internetowej rzeczywistości kreowanej przez Google?


Google Chrome. Co nowego?

Nowy interface Chrome pomoże użytkownikom zrozumieć, że wszystkie strony HTTP są niebezpieczne, [?] a (wdrożenie) HTTPS jest łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek.

Google Security Blog

Google od dawna wiedzie prym w budowaniu bezpiecznego Internetu, szczególnie wspierając certyfikaty SSL. To już trzeci ruch w ciągu ostatniego roku skłaniający posiadaczy stron internetowych do szyfrowania przesyłanych danych. Nie bez powodu przeglądarka Chrome w 2017 roku została uznana, za najbardziej bezpieczną przeglądarkę na świecie*. Używa jej w aż 77% internautów, a taka liczba zwolenników zobowiązuje.

*Link:  Google Security Blog

Od lipca wszystkie strony WWW bez certyfikatu SSL będą oznaczane jako ?Niezabezpieczone?. Do tej pory dotyczyło to tylko witryn, gdzie internauta podawał swoje dane wrażliwe, takie jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu, np. dokonując transakcji finansowych. Również na stronach z samym formularzem zapisu do newslettera przeglądarka informowała o braku zabezpieczania. Teraz każda strona niezaczynająca się od protokołu https://, bez względu na to, czy zbiera dane, czy też nie będzie oznaczana jako „Niezabezpieczona”.

Różnice pomiędzy stroną z certyfikatem SSL a bez niego są dosyć istotne. Dlatego praktyka szyfrowania danych na stronie już od dawna jest uznawana za światowy standard cyberbezpieczeństwa.

Zmiany Google Chrome.
Jak podobał Ci się ten artykuł?
0 Liczba ocen: 0
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poznaj najnowsze wpisy w kategorii Bezpieczeństwo

ECC. Certyfikaty SSL.

Krzywe eliptyczne w certyfikatach SSL. Teraz silniejsze szyfrowanie

ECC to najnowszy asymetryczny algorytm szyfrowania, który jest alternatywą dla algorytmu RSA. 256-bitowy klucz ECC odpowiada takim samym zabezpieczeniom jak 3,072-bitowy klucz RSA.

Czytaj dalej >>
Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Certyfikaty VMC i BIMI. Twoje logo w Gmailu

Codziennie na nasze skrzynki spływają dziesiątki, a nawet setki wiadomości e-mail. Część z nich zostanie pominięta, niezauważona, część uznamy za spam, a część będą stanowiły różne formy nadużyć. Aby wspomóc firmy w ...

Czytaj dalej >>
Koniec 2-letnich certyfikatów SSL decyzją Google

Koniec 2-letnich certyfikatów SSL decyzją Google

W marcu 2020 roku Apple oficjalnie zapowiedział, że od 1 września b.r. przestaje uznawać certyfikaty SSL wydane na dłużej niż 398 dni. W czerwcu branżę certyfikatów SSL zaskoczyła informacja, że do Apple dołącza Google.

Czytaj dalej >>